Kazimierskie Spotkanie z Historią po raz VI

zobacz więcej (19)

Kazimierski Rynek w długi weekend majowy wypełniony jest nie tylko turystami, ale także zabytkowymi samochodami militarnymi. Trwa VI Kazimierskie Spotkanie z Historią.

Przed nami Willys Jeep z II wojny światowej, pochodzący z armii generała Maczka. Po wojnie trafił do Caritasu w Kielcach i jeździł nim biskup Kominek. Później zaś jego właścicielem został młody mężczyzna zafascynowany historią i willysami. Jest to jedyny samochód w Polsce, który ma pełną udokumentowaną historię wojenną. To najbardziej popularny wóz w czasie II wojny światowej. Mówi się, że ten samochód wygrał tę wojnę, ponieważ walczył we wszystkich armiach alianckich, włącznie z armią sowiecką. Po wojnie willysy jeepy służyły polskim wojskom.

- Będąc nastolatkiem słuchałem wiele historii opowiadanych przez mojego ojca, który służył w armii generała Maczka – mówi Paweł Teter. – Zawsze mówił, że „jeździli willysami”, ciągle słyszałem tą nazwę… Jak zdałem maturę, dostałem od rodziców pewną sumę pieniędzy.  Co kupiłem? Oczywiście… willysa! Mam go przez całe swoje dorosłe życie.

Z czasem Paweł Teter stworzył Willys – Jeep Club Polska. Do dziś jest jego prezesem, a raczej prezydentem. Wciąż jest wielkim miłośnikiem historii i pasjonatem samochodów.

Prezentowane na kazimierskim Rynku pojazdy zapierają dech w piersi niejednego mężczyzny. Stąd takie tłumy przy zabytkowych autach. By, chociaż zrobić sobie zdjęcie… by móc potrzymać kierownicę… Bo o posiadaniu takiego samochodu większość z nas może tylko pomarzyć. Dlaczego?

Czy utrzymanie takiego samochodu dużo kosztuje?

- Przede wszystkim pracy – mówi Paweł Teter. – Dzisiaj jest bardzo ciężko, natomiast gdy ja zaczynałem, będąc jeszcze nastolatkiem, co miało miejsce wiele lat temu, to części do tych aut było bardzo dużo. Wojsko likwidowało te samochody, były one niemile widziane, bo były amerykańskie. Nazbierałem wtedy mnóstwo części, które mam do dziś. Czasem się przydają.

Paweł Teter o swojego willysa dba od kilkudziesięciu lat. Udało mu się zdobyć wszystkie oryginalne przedmioty wchodzące w skład wyposażenia samochodu w okresie jego świetności. Nic więc dziwnego, że wygląda on tak dostojnie i okazale.

VI Kazimierskie Spotkanie z Historią powoli dobiegają końca. Przed nami ostatni dzień prezentacji pojazdów wojskowych i samochodów militarnych. Co konkretnie możemy zobaczyć? Grupy rekonstrukcyjne i oryginalne pojazdy wojskowe czy samochody militarne, min.: GMC z 1943, Willsy z 1942 – 45 oraz Dodge WC 1942 - 45.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę