Gdzie jest mój Homel? W Kazimierzu!

zobacz więcej (11)

Spotkanie z Piwnicą pod Baranami w Kazimierzu Dolnym? Tak, jest to możliwe. Tadeusz Kwinta w roli Lejzorka Rojtszwańca wystąpił w kazimierskiej synagodze.

W Kazimierzu Dolnym zdarzyć się może wszystko. Nie powinno więc nikogo dziwić spotkanie z Piwnicą pod Baranami, które odbyło się w budynku dawnej synagogi w ramach WpółDrogi Festival. W monodramie „Gdzie jest mój Homel? – przypowieści i songi Lejzorka Rojtszwańca wg Ilii Erenburga” wystąpił Tadeusz Kwinta, legenda krakowskiej Piwnicy pod Baranami, będący jednocześnie autorem scenariusza, reżyserem i wykonawcą.

- Monodram „Gdzie jest mój Homel?” stworzony został w oparciu o książkę llji Erenburga „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca” – czytaliśmy w informacji prasowej. – Jest to opowieść krawca z Homla, którego wiatr historii porwał w szeroki świat, a zarazem opowieść o człowieku broniącym swej godności z humorem, filozoficznym stosunkiem do życia i pamięcią o tradycji i kulturze swojego narodu.

Spektakl wypełniony był muzyką i żydowskim humorem. Nie brakowało w nim też poezji i mądrości. Bawił, ale także wprowadzał atmosferę zadumy. Bez wątpienia dodatkowego uroku dodawało miejsce, w którym monodram był odgrywany. Kazimierska synagoga to miejsce, które wiele już widziało i słyszało...

WpółDrogi Festival trwa w nadwiślańskim Miasteczku do 5 maja. Przed nami jeszcze dwa wydarzenia:

4 maja, godz. 19.00 - Pieśni sefardyjskie – koncert Kai Mianowanej
5 maja, godz. 20.00 - koncert zespołu MelluSya

 

Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym WpółDrogi Festival.

 

Skomentuj


Mapa

Kwatery i pokoje

Dawna Synagoga Beitenu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę