Gdzie jest mój Homel? W Kazimierzu!

zobacz więcej (11)

Spotkanie z Piwnicą pod Baranami w Kazimierzu Dolnym? Tak, jest to możliwe. Tadeusz Kwinta w roli Lejzorka Rojtszwańca wystąpił w kazimierskiej synagodze.

W Kazimierzu Dolnym zdarzyć się może wszystko. Nie powinno więc nikogo dziwić spotkanie z Piwnicą pod Baranami, które odbyło się w budynku dawnej synagogi w ramach WpółDrogi Festival. W monodramie „Gdzie jest mój Homel? – przypowieści i songi Lejzorka Rojtszwańca wg Ilii Erenburga” wystąpił Tadeusz Kwinta, legenda krakowskiej Piwnicy pod Baranami, będący jednocześnie autorem scenariusza, reżyserem i wykonawcą.

- Monodram „Gdzie jest mój Homel?” stworzony został w oparciu o książkę llji Erenburga „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca” – czytaliśmy w informacji prasowej. – Jest to opowieść krawca z Homla, którego wiatr historii porwał w szeroki świat, a zarazem opowieść o człowieku broniącym swej godności z humorem, filozoficznym stosunkiem do życia i pamięcią o tradycji i kulturze swojego narodu.

Spektakl wypełniony był muzyką i żydowskim humorem. Nie brakowało w nim też poezji i mądrości. Bawił, ale także wprowadzał atmosferę zadumy. Bez wątpienia dodatkowego uroku dodawało miejsce, w którym monodram był odgrywany. Kazimierska synagoga to miejsce, które wiele już widziało i słyszało...

WpółDrogi Festival trwa w nadwiślańskim Miasteczku do 5 maja. Przed nami jeszcze dwa wydarzenia:

4 maja, godz. 19.00 - Pieśni sefardyjskie – koncert Kai Mianowanej
5 maja, godz. 20.00 - koncert zespołu MelluSya

 

Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym WpółDrogi Festival.

 

Skomentuj


Mapa

Kwatery i pokoje

Dawna Synagoga Beitenu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę