Kalina w kazimierskiej synagodze

zobacz więcej (9)

W nadwiślańskim Miasteczku trwa WpółDrogi Festival. Artystyczna różnorodność we wnętrzach Dawnej Synagogi. Za nami już m.in. monodram muzyczny o Kalinie Jędrusik.

To już druga edycja festiwalu Wpół Drogi. W dniach 28 kwietnia – 5 maja w budynku Dawnej Synagogi w Kazimierzu Dolnym usłyszeć możemy muzykę świata, pieśni sefardyjskie czyli tradycyjną muzykę żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski, jazz poetycki a także klasyczne wykonania muzyki polskiej. W programie znalazł się także monodram muzyczny o Kalinie Jędrusik.

- Kalina była pierwszą polską Marylin Monroe – czytamy w informacji prasowej. -Uwodziła. Spojrzeniem sarnich oczu, zmysłowymi ustami kuszącymi obietnicą pocałunków, smukłą talią, biustem…Miała opinię wampa. Uwielbiała prowokować. Skandalizowała. Szokowała. Całe życie jednak czarowała…miała szeroko otwarte serce i ramiona, duszę i umysł, to była osoba, która wiedziała, że na tym świecie wszystko jest możliwe i niczego nie można nazwać: na pewno i ostatecznie.

Brzmi bardzo ciekawie. I intrygująco. I taki jest też sam monodram. W postać Kaliny Jędrusiak wcieliła się Patrycja Zywert-Szypka - aktorka, wokalistka jazzowa, tancerka, pedagog. Artystka  współpracuje z wieloma teatrami w całej Polsce, m.in. z Teatrem Akademia Wyobraźni we Wrocławiu, Teatrem Stara Prochownia w Warszawie, Teatrem Nowym w Łodzi czy Teatrem Midraszowym w Krakowie.

- Nie przypominam Kaliny Jędrusik, wyglądam zupełnie inaczej, mam inny głos, oczy, usta, nogi, biust…, no może ten wzrost, ale to i tak kusi, nęci, wabi, by choć przez chwilę spróbować znaleźć się w jej świecie – mówi Patrycja Zywert-Szypka.

Jednak aktorka w postać Kaliny Jędrusik wciela się doskonale. Uwodzi, kusi i bawi. W jednej chwili wzbudza w publiczności radość, w innych chwyta za serce, wzrusza... I choć jak twierdzą organizatorzy, monodram muzyczny Patrycji Zywert-Szypki to zaledwie mała próba odsłonięcia Kaliny Jędrusik, ten wieczór na długo pozostaje w pamięci widza. Daje nam możliwość poznania jej marzeń, wyobrażeń o sobie samej, o świecie i o ludziach. Kobietę o dwóch twarzach. Tą znaną i nieznaną, bliską i daleką, zmysłową i purytańską, wielką niemalże divę i zwyczajną kobietę z Gnaszyna. I w końcu Kalinę Jędrusik, która była i jest wielką damą polskiego kina.

Wieczór wypełniony różnorodnymi emocjami, idealnie pasującą muzyką i wspaniałą grą aktorską Patrycji Zywert-Szypki. Zdecydowanie warto było tam być.

A co jeszcze przed nami?

1 maja godz. 20.00 - Koncert grupy Szalom Chełm
2 maja godz. 19.00 - Gdzie jest mój Homel? Monodram Tadeusza Kwinty (Piwnica Pod Baranami)
3 maja godz. 19.00 - Viva Polonia! Pieśni i arie polskie – uroczysty koncert z okazji święta 3 maja
4 maja godz. 19.00 - Pieśni sefardyjskie – koncert Kai Mianowanej
5 maja godz. 20.00  - koncert zespołu MelluSya

 

Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym WpółDrogi Festival.

 

Skomentuj


Mapa

Kwatery i pokoje

Dawna Synagoga Beitenu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę