Kalina w kazimierskiej synagodze

zobacz więcej (9)

W nadwiślańskim Miasteczku trwa WpółDrogi Festival. Artystyczna różnorodność we wnętrzach Dawnej Synagogi. Za nami już m.in. monodram muzyczny o Kalinie Jędrusik.

To już druga edycja festiwalu Wpół Drogi. W dniach 28 kwietnia – 5 maja w budynku Dawnej Synagogi w Kazimierzu Dolnym usłyszeć możemy muzykę świata, pieśni sefardyjskie czyli tradycyjną muzykę żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski, jazz poetycki a także klasyczne wykonania muzyki polskiej. W programie znalazł się także monodram muzyczny o Kalinie Jędrusik.

- Kalina była pierwszą polską Marylin Monroe – czytamy w informacji prasowej. -Uwodziła. Spojrzeniem sarnich oczu, zmysłowymi ustami kuszącymi obietnicą pocałunków, smukłą talią, biustem…Miała opinię wampa. Uwielbiała prowokować. Skandalizowała. Szokowała. Całe życie jednak czarowała…miała szeroko otwarte serce i ramiona, duszę i umysł, to była osoba, która wiedziała, że na tym świecie wszystko jest możliwe i niczego nie można nazwać: na pewno i ostatecznie.

Brzmi bardzo ciekawie. I intrygująco. I taki jest też sam monodram. W postać Kaliny Jędrusiak wcieliła się Patrycja Zywert-Szypka - aktorka, wokalistka jazzowa, tancerka, pedagog. Artystka  współpracuje z wieloma teatrami w całej Polsce, m.in. z Teatrem Akademia Wyobraźni we Wrocławiu, Teatrem Stara Prochownia w Warszawie, Teatrem Nowym w Łodzi czy Teatrem Midraszowym w Krakowie.

- Nie przypominam Kaliny Jędrusik, wyglądam zupełnie inaczej, mam inny głos, oczy, usta, nogi, biust…, no może ten wzrost, ale to i tak kusi, nęci, wabi, by choć przez chwilę spróbować znaleźć się w jej świecie – mówi Patrycja Zywert-Szypka.

Jednak aktorka w postać Kaliny Jędrusik wciela się doskonale. Uwodzi, kusi i bawi. W jednej chwili wzbudza w publiczności radość, w innych chwyta za serce, wzrusza... I choć jak twierdzą organizatorzy, monodram muzyczny Patrycji Zywert-Szypki to zaledwie mała próba odsłonięcia Kaliny Jędrusik, ten wieczór na długo pozostaje w pamięci widza. Daje nam możliwość poznania jej marzeń, wyobrażeń o sobie samej, o świecie i o ludziach. Kobietę o dwóch twarzach. Tą znaną i nieznaną, bliską i daleką, zmysłową i purytańską, wielką niemalże divę i zwyczajną kobietę z Gnaszyna. I w końcu Kalinę Jędrusik, która była i jest wielką damą polskiego kina.

Wieczór wypełniony różnorodnymi emocjami, idealnie pasującą muzyką i wspaniałą grą aktorską Patrycji Zywert-Szypki. Zdecydowanie warto było tam być.

A co jeszcze przed nami?

1 maja godz. 20.00 - Koncert grupy Szalom Chełm
2 maja godz. 19.00 - Gdzie jest mój Homel? Monodram Tadeusza Kwinty (Piwnica Pod Baranami)
3 maja godz. 19.00 - Viva Polonia! Pieśni i arie polskie – uroczysty koncert z okazji święta 3 maja
4 maja godz. 19.00 - Pieśni sefardyjskie – koncert Kai Mianowanej
5 maja godz. 20.00  - koncert zespołu MelluSya

 

Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym WpółDrogi Festival.

 

Skomentuj


Mapa

Kwatery i pokoje

Dawna Synagoga Beitenu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę