Gala zamknięcia 11. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Skomentuj (3)

zobacz więcej (13)

Zakończył się 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, ale filmowcy niby z Kazimierzem się pożegnali podczas gali zamknięcia, ale ... tak nie do końca.

Dobiegł końca 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Projekcję filmu zamknięcia „Niemiłość w reżyserii A. Zwiagincewa poprzedziła gala zamknięcia, podczas której wręczono nagrody w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Jury – tym razem złożone z profesjonalistów w składzie: Anna Zamecka – dokumentalistka, Marcin Koszałka – autor zdjęć, reżyser i scenarzysta i przewodniczący Maciej Dejczer – reżyser i scenarzysta – przyznało łącznie 5 nagród.

Wyróżnienia otrzymali aktorzy: Oliwer Kozłowski za rolę w filmie „Baraż” w reż. Tomasza Gąssowskiego za stworzenie emocjonalnej więzi z ojcem oraz Gabriela Muskała za inteligentne zbudowanie postaci niosącej tajemnicę w filmie „Czarnowidzka” w reż. Joanny Satanowskiej.

III miejsce otrzymała Joanna Bruszewska – autorka filmu „Czarnoksiężnik z Krainy US” za szaloną i wyrafinowaną wizję poszukiwania świata. II miejsce jury przyznało filmowi „Piwo i Calippo” w reżyserii austriackiego reżysera Paula Blobergera za lekkość połączenia dramatu i komedii w filmie drogi.
Główną nagrodę zdobył film „NDR” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego.

- Oceniając filmy braliśmy pod uwagę to, o czym jest film, jak jest zrobiony, ile ma filmowości w filmie i czy jest wiarygodny, czy nie – powiedział przewodniczący jury Maciej Dejczer, wręczając główną nagrodę Grzegorzowi Dębowskiemu za podjęcie ryzyka wykreowania relacji międzyludzkiej w świecie ekstremalnych wyborów i umiejętne zatarcie między dokumentem a fabułą.

Tegoroczna 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zakończyła się sukcesem. Festiwal odwiedziło ponad 45 tysięcy widzów. Padł kolejny rekord frekwencji!

Nic więc dziwnego, że filmowcy, żegnając się z Kazimierzem, tak naprawdę wcale się nie żegnają. Burmistrzowi oddano pustą szkatułę – bez kluczy do miasta.

- Panie Burmistrzu, zgubiliśmy klucze do miasta. Trzeba wymienić zamki: zamek w Kazimierzu i zamek w Janowcu! – powiedziała Grażyna Torbicka podczas gali zamknięcia, nawiązując do rysunku satyrycznego Henryka Sawki, który powstał w oparciu o wydarzenia z gali otwarcia festiwalu. – Jak zamki zostaną wymienione, to klucze się znajdą. W przyszłym roku, dobrze?

Burmistrz w odpowiedzi zaprosił wszystkich na 12. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi za rok.

- Możecie przybyć nawet liczniej nie w tym roku – zapraszał Andrzej Pisula burmistrz Kazimierza Dolnego.

W podobnym tonie o przyszłości festiwalu wypowiadał się wicemarszałek Zarządu Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta.

- Festiwal Dwa Brzegi jest wspaniałą, wypromowaną marką, która jest rozpoznawalna na terenie całego kraju. Już dzisiaj deklaruję, że następny festiwal nie może się odbyć bez obecności i wsparcia Zarządu Województwa Lubelskiego. Czynimy to z ogromną przyjemnością już od 11 lat – powiedział wicemarszałek Grzegorz Kapusta, zapraszając jednocześnie wszystkich do Kazimierza i innych pięknych miejsc na Lubelszczyźnie.

Klucze do Kazimierza zostały w rękach filmowców, dźwięcząc u pasa producenta festiwalu Zbigniewa Dobrosza. To dobra wróżba dla Dwóch Brzegów i dla Kazimierza.

Do zobaczenia za rok!
Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • pijany znad Grodarza
  Gala miła, ale film FATALNY. MIałem wrażenie, że jestem na filmie instruktażowym : " poszukiwanie osoby zaginionej" z dużą dozą golizny.
  • Ignacy
   Nieskromne myśli są po oglądaniu golizny a to już grzech dużego kalibru. Okazywany tutaj "czynny żal" musi być uzupełniony przez konfesjonał.
  • pijany znad Grodarza
   ejże. Grzech ?. Jeżeli już, to grzech popelnil rezyser. Tak piękny obraz zniweczył : bieganiem poszukujacych za poszukiwanym po : domach,.mieszkaniach, laszach, zaroslach, rzece. Po : rozlepianiem plakatow ze zdjeciem poszukiwanego na : przystankach, slupach, tablicach, budynkach. Było to DO ZNUDZENIA.
   ps. a problem był. Różna reakcja rodziców na zaginięcie, kiedy to wcześniej również była inna. Tak. To było " samo życie", ale te POSZUKIWANIA ?.

   Dodam. ze obok mnie siedziała Małgorzta Pieczyńska / aktorka/ w towarzystwie trzech innych, rownież filmowców, osób. Jeden z nich / ten obok mnie/ nie wytrzymal. Wyszedł w trakcie seansu. Zapytana Pani Malgorzata o wrazenia/ po zakończniu seansu/ odpowiedziała : " jestem zawiedziona"

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę