Dzwonnica w nowej roli

Skomentuj (10)

Budynek Dzwonnicy, to kolejna nieruchomość zaraz po Górze Trzech Krzyży, która już niebawem powróci w ręce miasta. Nie będzie kolejnej umowy dzierżawy. Jakie plany wobec tego obiektu mają władze Kazimierza Dolnego?

Budynek Dzwonnicy pochodzi z XVIII wieku. Pełnił wiele funkcji – w pewnym momencie był obiektem mieszkalnym, a nawet piekarnią. Później przez wiele lat w jego murach mieściło się Muzeum Sztuki Złotniczej, oddział Muzeum Nadwiślańskiego. Obecnie miasto oddało Dzwonnicę w dzierżawę prywatnemu przedsiębiorcy.


Jednak wszystko wskazuje na to, że Dzwonnica już niebawem zyska nowy wygląd i pełnić będzie nowe funkcje. Miasto rozpoczyna przygotowanie projektu dla tego obiektu, którym od połowy przyszłego roku zarządzać będzie Urząd Miasta.

Jakie plany wobec tego budynku ma kazimierski magistrat?

- Wnętrze Dzwonnicy chcielibyśmy zagospodarować na potrzeby Centrum Informacji Turystycznej – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. –  Zaś na górze urządzimy muzeum Kazimierza lub geoparku. 


Oprócz Centrum Informacji Turystycznej w obiekcie swoją siedzibę mieliby także pracownicy Wzgórza Zamkowego, którzy w tym momencie nie posiadają swojego biura.


W planach jest również uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół Dzwonnicy. Ma tam powstać ładny schludny parking i toaleta, także dla niepełnosprawnych.


- Chcemy, żeby to miejsce było odpowiednio zagospodarowane i przyjazne dla odwiedzających – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Przy okazji planujemy też wykonać projekt techniczny ulicy Krzywe Koło, która jest w bardzo złym stanie i zwyczajnie nie pasuje do wizerunku naszego Miasteczka. Takie są plany.


Teraz miasto wspólnie z architektami będzie przygotowywać projekt techniczny, na wiosnę zaś wniosek o dofinansowanie złożony zostanie do Urzędu Marszałkowskiego. Potem już tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na decyzję. Jeśli tylko wsparcie finansowe zostanie przyznane, ruszą prace przy Dzwonnicy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • ziomal
  a co z rodziną B,gdzie oni się podzieja ze swoim czamadamem?
 • abc
  Co by nie powiedzieć o nowym przeznaczeniu obiektu to ten dotychczasowy pseudojarmark naprawdę tam nie pasował.
 • Rycho
  ..."Zaś na górze urządzimy muzeum Kazimierza lub geoparku..." - muzeum Kazimierza, którego historia sięga wielu wieków to może być zrozumiałe. Intryguje natomiast urządzenie muzeum geoparku - jakiego geoparku Panie Burmistrzu ? ??
  • Lilka
   Burmistrz nie wie co mówi zapewne, on ostatnio tak ma. Jak zacznie ględzić to gorzej niż przysłowiowa baba na odpuście
 • Maciuś
  Bo w Kazimierzu za mało muzeów jest!
 • paranoja
  To ile będziemy mieć punktów informacji turystycznej? Śmieszne to. Czy w końcu coś zostanie zrobione dla mieszkańców? Nie wydaje się, by dzwonnica się waliła. Po co więc ładować w nią pieniądze?
  • Jaskul
   Absolutna zgoda. Kosciol ma na przeciwko swoj punkt ale chyba zwykle zamkniety. Pewnie szatanska UE nakazala go prowadzic za srebrniki ktore dala na renowacje.
  • Agata
   Ile jeszcze ludzi upchną po rodzinie i po koterii? Po to pewnie kolejny punkt? Dajcie spokój. Jeszcze nad Wisłą niech budę postawią następną i będzie kolejny punkt. Pare ciepłych posadek też. Po co taką galerię wynająć za poczciwą kasę?
  • pijany znad Grodarza
   za to, ten dotychczasowy punkt na Rynku bedzie przekształcony na mieszkanie komunalne. I to jest plus.
 • ixi
  Mam nadzieję że ktoś w Urzędzie przyswoił sobie lekcję ze zmiany dzierżawcy Krzyżowej Góry bo zachodzi ryzyko że zostaną pocięte na kawałki i barierki w Dzwonnicy ! Może tym razem ktoś zapanuje nad sytuacją.
  A parking i toaleta już tam są,nie muszą "powstawać",bezapelacyjnie oczywiście przydałby się im lifting:)

Mapa

Zabytki

Dzwonnica


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę