Dzwonnica w nowej roli

Skomentuj (10)

Budynek Dzwonnicy, to kolejna nieruchomość zaraz po Górze Trzech Krzyży, która już niebawem powróci w ręce miasta. Nie będzie kolejnej umowy dzierżawy. Jakie plany wobec tego obiektu mają władze Kazimierza Dolnego?

Budynek Dzwonnicy pochodzi z XVIII wieku. Pełnił wiele funkcji – w pewnym momencie był obiektem mieszkalnym, a nawet piekarnią. Później przez wiele lat w jego murach mieściło się Muzeum Sztuki Złotniczej, oddział Muzeum Nadwiślańskiego. Obecnie miasto oddało Dzwonnicę w dzierżawę prywatnemu przedsiębiorcy.


Jednak wszystko wskazuje na to, że Dzwonnica już niebawem zyska nowy wygląd i pełnić będzie nowe funkcje. Miasto rozpoczyna przygotowanie projektu dla tego obiektu, którym od połowy przyszłego roku zarządzać będzie Urząd Miasta.

Jakie plany wobec tego budynku ma kazimierski magistrat?

- Wnętrze Dzwonnicy chcielibyśmy zagospodarować na potrzeby Centrum Informacji Turystycznej – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. –  Zaś na górze urządzimy muzeum Kazimierza lub geoparku. 


Oprócz Centrum Informacji Turystycznej w obiekcie swoją siedzibę mieliby także pracownicy Wzgórza Zamkowego, którzy w tym momencie nie posiadają swojego biura.


W planach jest również uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół Dzwonnicy. Ma tam powstać ładny schludny parking i toaleta, także dla niepełnosprawnych.


- Chcemy, żeby to miejsce było odpowiednio zagospodarowane i przyjazne dla odwiedzających – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Przy okazji planujemy też wykonać projekt techniczny ulicy Krzywe Koło, która jest w bardzo złym stanie i zwyczajnie nie pasuje do wizerunku naszego Miasteczka. Takie są plany.


Teraz miasto wspólnie z architektami będzie przygotowywać projekt techniczny, na wiosnę zaś wniosek o dofinansowanie złożony zostanie do Urzędu Marszałkowskiego. Potem już tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na decyzję. Jeśli tylko wsparcie finansowe zostanie przyznane, ruszą prace przy Dzwonnicy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • ziomal
  a co z rodziną B,gdzie oni się podzieja ze swoim czamadamem?
 • abc
  Co by nie powiedzieć o nowym przeznaczeniu obiektu to ten dotychczasowy pseudojarmark naprawdę tam nie pasował.
 • Rycho
  ..."Zaś na górze urządzimy muzeum Kazimierza lub geoparku..." - muzeum Kazimierza, którego historia sięga wielu wieków to może być zrozumiałe. Intryguje natomiast urządzenie muzeum geoparku - jakiego geoparku Panie Burmistrzu ? ??
  • Lilka
   Burmistrz nie wie co mówi zapewne, on ostatnio tak ma. Jak zacznie ględzić to gorzej niż przysłowiowa baba na odpuście
 • Maciuś
  Bo w Kazimierzu za mało muzeów jest!
 • paranoja
  To ile będziemy mieć punktów informacji turystycznej? Śmieszne to. Czy w końcu coś zostanie zrobione dla mieszkańców? Nie wydaje się, by dzwonnica się waliła. Po co więc ładować w nią pieniądze?
  • Jaskul
   Absolutna zgoda. Kosciol ma na przeciwko swoj punkt ale chyba zwykle zamkniety. Pewnie szatanska UE nakazala go prowadzic za srebrniki ktore dala na renowacje.
  • Agata
   Ile jeszcze ludzi upchną po rodzinie i po koterii? Po to pewnie kolejny punkt? Dajcie spokój. Jeszcze nad Wisłą niech budę postawią następną i będzie kolejny punkt. Pare ciepłych posadek też. Po co taką galerię wynająć za poczciwą kasę?
  • pijany znad Grodarza
   za to, ten dotychczasowy punkt na Rynku bedzie przekształcony na mieszkanie komunalne. I to jest plus.
 • ixi
  Mam nadzieję że ktoś w Urzędzie przyswoił sobie lekcję ze zmiany dzierżawcy Krzyżowej Góry bo zachodzi ryzyko że zostaną pocięte na kawałki i barierki w Dzwonnicy ! Może tym razem ktoś zapanuje nad sytuacją.
  A parking i toaleta już tam są,nie muszą "powstawać",bezapelacyjnie oczywiście przydałby się im lifting:)

Mapa

Zabytki

Dzwonnica


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę