Dwa Brzegi'17: Andrzej Seweryn

Jest jednym z najwybitniejszych europejskich aktorów, mistrzem gry teatralnej i filmowej, artystą o wielkiej wrażliwości i równie imponującej charyzmie. Na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi poznamy wiele twarzy Andrzeja Seweryna, w tym także jego dorobek reżyserski i teatralny.

Tegoroczny bohater cyklu „I Bóg stworzył aktora” Andrzej Seweryn przyjedzie do Kazimierza Dolnego, by wygłosić „Lekcję kina” oraz wystąpić w monodramie „Wokół Szekspira”.

Pokażemy również najważniejsze filmy z jego udziałem, w tym rzadko prezentowane w Polsce dzieła mistrzów europejskiego i amerykańskiego kina: „Genealogię zbrodni” Raoula Ruiza, „Jeszcze nic nie widzieliście” Alaina Resnais, „Indochiny” Régisa Wargniera i „Wyrok” Marco Bellocchio. Andrzej Seweryn od początku stanu wojennego pozostawał na emigracji, dzięki czemu jego talent szybko dostrzegli czołowi twórcy z zagranicy. Aktor współpracował m.in. z legendarnym reżyserem Peterem Brookiem, a w 1993 roku dołączył do zespołu Comédie Française – jako trzeci obcokrajowiec w historii. Podobnie w przypadku kina: czy to w filmie mistrza francuskiej Nowej Fali Alaina Resnais, czy też na planie u Chilijczyka Raoula Ruiza – talent Seweryna przekraczał polityczne i kulturowe granice. Cztery zagraniczne filmy z udziałem aktora, jakie pokażemy w ramach jego retrospektywy, to świetna okazja, by poznać jego międzynarodowy dorobek.

Szczególnie ważna jest jednak współpraca artysty z Andrzejem Wajdą. Seweryn wystąpił m.in. w „Dyrygencie”, gdzie zagrał u boku Johna Gielguda i Krystyny Jandy. Film, choć należy do mniej znanych dzieł Wajdy, jest z pewnością jednym z jego najlepszych filmów – popisem kunsztu trojga aktorów z genialną muzyką symfoniczną w tle. W Kazimierzu Dolnym pokażemy zrekonstruowaną cyfrowo wersję filmu. Ciekawostką z czasów studiów Seweryna jest ponadto krótki film zdobywcy Złotej Palmy Lindsaya Andersona „Raz, dwa, trzy”, w którym brytyjski reżyser podgląda studentów aktorstwa podczas zajęć śpiewu prowadzonych przez Ludwika Sempolińskiego.

Obok „Różyczki” Jana Kidawy-Błońskiego i „Prymas. Trzy lata z tysiąca” Teresy Kotlarczyk, ważnych polskich filmów z udziałem Seweryna, pokażemy także jego reżyserski debiut, czyli „Kto nigdy nie żył…” – o księdzu, który musi zmierzyć się ze społecznym ostracyzmem (w tej roli Michał Żebrowski). Retrospektywę zwieńczy pokaz „Ostatniej rodziny” Jana P. Matuszyńskiego, jednego z najlepszych polskich filmów ostatniej dekady. Za rolę Zdzisława Beksińskiego Seweryn otrzymał nagrody m.in. na festiwalach w Locarno i Gdyni.

Widzowie Dwóch Brzegów nie powinni także przegapić monodramu „Wokół Szekspira”, o którym organizatorzy piszą, że „To nie tylko popis wielkiego aktora i kunszt Szekspira, ale również zaproszenie skierowane do Publiczności, aby stała się współtwórcą tego wieczoru. Spotkanie z Andrzejem Sewerynem będzie także okazją do uzyskania odpowiedzi na pytanie, co w Szekspirze najbardziej fascynuje go jako aktora i nie-aktora…”

Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

 

Źródło: Dwa Brzegi

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę