Dzień Otwarty w Gmachu Głównym MNKD

Skomentuj (8)

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym przygotowało dla wszystkich miłośników sztuki wielką niespodziankę. Otóż w najbliższą niedzielę, 24 lipca będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy mieszczące się w Gmachu Głównym.

W najbliższą niedzielę, 24 lipca odbędzie się Dzień Otwarty w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Co to oznacza? Otóż tego dnia, w godzinach 10.00 - 17.00 będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy mieszczące się w Gmachu Głównym, przy Rynku. Jest to wystawa czasowa kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich oraz wystawa stała sztuki złotniczej, wzbogacona o nową ekspozycję biżuterii współczesnej.


Warto dodać, że 24 lipca jest ostatnim dniem prezentowania wystawy czasowej ukazującej bogatą i różnorodną kolekcję Państwa Olgi i Tadeusza Litawińskich z Zakopanego. Równe 30 lat temu przekazali oni swój dorobek życia do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.


- We współpracy z KUL powstała niezwykła wystawa rekonstruująca historyczny kształt kolekcji – piszą organizatorzy. - Wśród prezentowanych prac znajdują się znakomite obrazy takich malarzy jak Olga Boznańska, Jacek i Rafał Malczewscy, Leon Wyczółkowski, Piotr Michałowski, czy Maurucy Gottlieb.


Na wystawie zobaczyć można także wspaniały zbiór europejskiej porcelany, brązów, szkła, mebli oraz tkanin. Zrekonstruowany został również pokój Tadeusza Litawińskiego, w którym opracowywał swoje zbiory, konserwował i dokumentował.


Dodatkową atrakcją Dnia Otwartego będzie udostępnienie nowej ekspozycji biżuterii współczesnej w zabytkowych piwnicach Gmachu Głównego, w których mieści się Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej.
Jak zapowiadają organizatorzy, na wystawie będzie można podziwiać ponownie udostępnioną dla zwiedzających kolekcję unikatowej biżuterii.


- Obrazuje ona przewrót, jaki nastąpił w tej dziedzinie sztuki w okresie powojennym oraz późniejsze zmiany, będące wynikiem poszukiwań przez artystów różnych środków wyrazu w sferze koncepcyjnej oraz w zakresie form, technik i materiałów – czytamy w zapowiedzi. - Kolekcja umożliwia przegląd dokonań twórców w minionym sześćdziesięcioleciu i zawiera prace wielu wybitnych artystów.


W Muzeum Nadwiślańskim zobaczymy prace prekursorów nowego widzenia biżuterii. Kogo dokładnie? Będą to m.in.: Jadwiga i Jerzy Zaremscy, Henryk Grunwald, Józef Fajngold czy Olgierd Vetesco. Nie zabraknie także indywidualności twórczych: Danuta i Szczęsny Kobielscy, Maria i Paweł Fietkiewiczowie, Jolanta Ołdachowska-Ryba, Seweryna Gugała-Stolarska, Jacek Byczewski, Jacek Rochacki, Joachim Sokólski oraz synowie Jadwigi i Jerzego – Tomasz, Marcin i Łukasz Zaremscy, a także Kamilla Rohn, Janusz Bożek, Jarosław Westermark, Marek Huculak, Jan Suchodolski, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Barbara i Andrzej Bielakowie, Paweł Kaczyński czy Jacek Wysokiński.


Dodatkowo podczas dnia otwartego, wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w dwóch wydarzeniach towarzyszących:
 Godz. 12.00  Otwarcie wystawy biżuterii współczesnej/oprowadzanie kuratorskie
Godz. 14.00 i 15.00  Oprowadzania kuratorskie po wystawie kolekcji Państwa Litawińskich

 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę