Dzień Otwarty w Gmachu Głównym MNKD

Skomentuj (8)

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym przygotowało dla wszystkich miłośników sztuki wielką niespodziankę. Otóż w najbliższą niedzielę, 24 lipca będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy mieszczące się w Gmachu Głównym.

W najbliższą niedzielę, 24 lipca odbędzie się Dzień Otwarty w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Co to oznacza? Otóż tego dnia, w godzinach 10.00 - 17.00 będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy mieszczące się w Gmachu Głównym, przy Rynku. Jest to wystawa czasowa kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich oraz wystawa stała sztuki złotniczej, wzbogacona o nową ekspozycję biżuterii współczesnej.


Warto dodać, że 24 lipca jest ostatnim dniem prezentowania wystawy czasowej ukazującej bogatą i różnorodną kolekcję Państwa Olgi i Tadeusza Litawińskich z Zakopanego. Równe 30 lat temu przekazali oni swój dorobek życia do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.


- We współpracy z KUL powstała niezwykła wystawa rekonstruująca historyczny kształt kolekcji – piszą organizatorzy. - Wśród prezentowanych prac znajdują się znakomite obrazy takich malarzy jak Olga Boznańska, Jacek i Rafał Malczewscy, Leon Wyczółkowski, Piotr Michałowski, czy Maurucy Gottlieb.


Na wystawie zobaczyć można także wspaniały zbiór europejskiej porcelany, brązów, szkła, mebli oraz tkanin. Zrekonstruowany został również pokój Tadeusza Litawińskiego, w którym opracowywał swoje zbiory, konserwował i dokumentował.


Dodatkową atrakcją Dnia Otwartego będzie udostępnienie nowej ekspozycji biżuterii współczesnej w zabytkowych piwnicach Gmachu Głównego, w których mieści się Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej.
Jak zapowiadają organizatorzy, na wystawie będzie można podziwiać ponownie udostępnioną dla zwiedzających kolekcję unikatowej biżuterii.


- Obrazuje ona przewrót, jaki nastąpił w tej dziedzinie sztuki w okresie powojennym oraz późniejsze zmiany, będące wynikiem poszukiwań przez artystów różnych środków wyrazu w sferze koncepcyjnej oraz w zakresie form, technik i materiałów – czytamy w zapowiedzi. - Kolekcja umożliwia przegląd dokonań twórców w minionym sześćdziesięcioleciu i zawiera prace wielu wybitnych artystów.


W Muzeum Nadwiślańskim zobaczymy prace prekursorów nowego widzenia biżuterii. Kogo dokładnie? Będą to m.in.: Jadwiga i Jerzy Zaremscy, Henryk Grunwald, Józef Fajngold czy Olgierd Vetesco. Nie zabraknie także indywidualności twórczych: Danuta i Szczęsny Kobielscy, Maria i Paweł Fietkiewiczowie, Jolanta Ołdachowska-Ryba, Seweryna Gugała-Stolarska, Jacek Byczewski, Jacek Rochacki, Joachim Sokólski oraz synowie Jadwigi i Jerzego – Tomasz, Marcin i Łukasz Zaremscy, a także Kamilla Rohn, Janusz Bożek, Jarosław Westermark, Marek Huculak, Jan Suchodolski, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Barbara i Andrzej Bielakowie, Paweł Kaczyński czy Jacek Wysokiński.


Dodatkowo podczas dnia otwartego, wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w dwóch wydarzeniach towarzyszących:
 Godz. 12.00  Otwarcie wystawy biżuterii współczesnej/oprowadzanie kuratorskie
Godz. 14.00 i 15.00  Oprowadzania kuratorskie po wystawie kolekcji Państwa Litawińskich

 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę