Dni Wisły po raz dziesiąty

Skomentuj (3)

Wystawy, odczyty i prelekcje o tematyce wiślanej, wycieczki, rajdy oraz rejsy statkiem – to tylko niektóre atrakcje, które przygotowało Muzeum Przyrodnicze w ramach X jubileuszowych Dni Wisły. Inauguracja imprezy, która popularyzuje ideę ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego związanego z królową polskich rzek, już 31 maja.

Tegoroczne Dni Wisły zainauguruje symboliczne otwarcie odświeżonego po remoncie Spichlerza Ulanowskich, w którym mieści się Muzeum Przyrodnicze. Tu będzie okazja do bliższego zapoznania się z historią i współczesnością kazimierskich spichlerzy w czasie prelekcji Jerzego Żurawskiego, autora książki „Spichlerze zbożowe Kazimierza Dolnego. Historia i teraźniejszość”. W tym roku w organizację Dni Wisły włączyło się Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne, stąd wystawa fotografii „Ptaki Małopolskiego Przełomu Wisły”, której otwarciu towarzyszyć będzie prelekcja Pawła Szewczyka „Awifauna przełomowej doliny środkowej Wisły”.

W programie ponad 10 dniowych obchodów Dni Wisły sporo atrakcji. Warto zwrócić uwagę na rajdy piesze – „Między promami” z Kazimierza do Janowca oraz „Rajd Nadwiślański” z Kazimierza na Skarpę Dobrską. To okazja do wspaniałych spacerów po niezwykle malowniczych nadwiślańskich szlakach. W sobotę 6 czerwca Muzeum zaprasza do Wieczornego Kina Plenerowego na projekcję zdjęć w formie diaporam wykonanych przez uznanych fotografików przyrody – Grzegorza Leśniewskiego i Rafała Sieka pt. „Wisła – królowa rzek”, „Ptasia wyspa”, „Sąsiedzi”, oraz diaporam przygotowanych przez Ireneusza Graffa i Związek Polskich Fotografów Przyrody.

Oferta Dni Wisły adresowana jest do szerokiego grona odbiorców – zarówno do młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych: władz samorządowych, nauczycieli, twórców kultury i dziennikarzy, mieszkańców oraz turystów przebywających w Miasteczku. Dla dzieci i młodzieży przez 10 dni od poniedziałku do piątku (1 – 10 czerwca) odbywać się będą spotkania pt. ”Ptaki Małopolskiego Przełomu Wisły”. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli wziąć udział w odczytach, wycieczkach ornitologicznych i rejsach statkiem organizowanych w ramach tych spotkań po uprzednim zgłoszeniu grupy.

Z myślą o tych, którzy nie będą mogli bezpośrednio uczestniczyć Dniach Wisły zaplanowano audycję na żywo w Radiu Lublin. 6 czerwca od godziny 12.00 w programie „Apetyt na radio” o Wiśle przy kawie i herbacie mówić będą Jerzy Żurawski, Paweł Szewczyk, Rafał Siek, Marek Kołodziejczyk, Zbigniew Matusiak i Andrzej Pawłowski.

„Dolina naszej największej rzeki w miejscu, gdzie przecina ona pas wyżyn, tworząc Małopolski Przełom Wisły, jest terenem niezwykle ciekawym i cennym. W skali kraju, a nawet kontynentu stanowi ona ważną ostoję ptaków. Krajobraz tego odcinka Wisły wyróżnia się dużą atrakcyjnością i jest wynikiem minionych oraz obecnych procesów geologicznych, których czytelne, przemawiające do wyobraźni ślady możemy dziś podziwiać. Oznaką niezmiernie bogatej i różnorodnej flory jest występowanie na tym terenie m.in. wielu rzadkich roślin. Nie brak tu też wspaniałych pamiątek związanych z historią i kulturą człowieka.” – napisano w folderze reklamującym jubileuszowe Dni Wisły. Warto przy tej okazji przyjrzeć się baczniej kazimierskiej królowej polskich rzek.

Poniżej program X edycji Dni Wisły.


31 maja niedziela

12.00 - 15.00 -
Muzeum Przyrodnicze - Inauguracja obchodów „Dni Wisły 2009”:

- symboliczne otwarcie Spichlerza Ulanowskich po remoncie
- prelekcja pt.„Kazimierskie spichlerze” – Jerzy Żurawski
- otwarcie wystawy fotografii „Ptaki Małopolskiego Przełomu Wisły”
- prelekcja pt. „Awifauna przełomowej doliny środkowej Wisły” – Paweł Szewczyk
- premierowy pokaz diaporam „Wisła – królowa rzek”, „Ptasia wyspa”, „Sąsiedzi”
- rejs statkiem po Wiśle (dla zaproszonych gości)

1 - 10 czerwca poniedziałek - piątek

8.30 - 12.00 - Muzeum Przyrodnicze - „Ptaki Małopolskiego Przełomu Wisły": odczyt, wycieczka ornitologiczna - rejs statkiem*

12.30 - 16.00 - Muzeum Przyrodnicze - „Ptaki Małopolskiego Przełomu Wisły": odczyt, wycieczka ornitologiczna - rejs statkiem*

5 czerwca piątek

10.00 - 15.00 - Muzeum Przyrodnicze - Wycieczka szlakiem wiślanych wystaw Muzeum Nadwiślańskiego* (na zakończenie ognisko w Janowcu)

6 czerwca sobota

9.00 - 16.00 -
Rajd „Między promami” z Kazimierza do Janowca (na zakończenie ognisko w Janowcu) - prowadzenie Ryszard Bałabuch - zbiórka przed Muzeum Przyrodniczym

12.00 - 15.00 - „Apetyt na radio” – audycja na żywo w Radiu Lublin
O Wiśle przy kawie i herbacie mówić będą:
Jerzy Żurawski „Kazimierskie spichlerze”
Paweł Szewczyk „Awifauna przełomowej doliny środkowej Wisły”,
Rafał Siek, Marek Kołodziejczyk „Podglądanie przyrody okiem obiektywu – przyjemność czy ciężka praca?”
Zbigniew Matusiak „Wisła oczami mieszkańca Kazimierza”
Andrzej Pawłowski „Krajobraz kulturowy Małopolskiego Przełomu Wisły”

21.30 - Wieczorne kino plenerowe – pokaz diaporam:
„Wisła – królowa rzek”, „Ptasia wyspa”, „Sąsiedzi”(Rafał Siek, Grzegorz Leśniewski)
„Fascynujące oblicza rzeki” (Ireneusz Graff, Związek Polskich Fotografów Przyrody)

7 czerwca niedziela

10.00 - 17.00 -
Rajd Nadwiślański: Kazimierz Dolny – Męćmierz – Skarpa Dobrska
– prowadzenie Marzena Puzio - zbiórka przed Muzeum Przyrodniczym

* szkoły podstawowe, gimnazja - zapisy

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • Anna
    Byłam, widziałam, organizatorom dziękuję i gratuluję. Cieszę się perspektywą manufaktury w Kazimierzu i jestem za powrotem dawnej nazwy siedziby Muzeum, czyli spichlerza Przybyły.
  • Liko
    Tadeusz Ulanowski, były właściciel spichlerza był moim pradziadkiem a jego córka jest moją babcią :)
  • Paweł
    Gratulacje dla Koleżanek i Kolegów z Muzeum Przyrodniczego za wytrwałość w kultywowaniu 10-letniej już tradycji! W przyszłym roku postaram się znów ich wesprzeć!

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę