Dla kogo baszta 2016?

Baszty, nagrody główne Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych rozdane! Tym razem statuetki trafiły w ręce artystów z województwa mazowieckiego, podkarpackiego, łódzkiego i lubelskiego.

50. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych za nami. Przez trzy dni na kazimierskiej scenie swoje umiejętności zaprezentowało 25 kapel, 29 zespołów śpiewaczych, 15 instrumentalistów, 23 solistów śpiewaków, 13 wykonawców w kategorii folklor-kontynuacja oraz 24 grupy w konkursie „DUŻY - MAŁY”. W sumie w konkursie festiwalowym wzięło udział około 800 artystów ludowych z 14 województw.


Jury oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, przyznało nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 65 tysięcy złotych.


- Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych – piszą członkowie jury. - Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej. Komisja z pełnym przekonaniem stwierdza, że Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu dobrze służy realizacji postulatów zawartych w Konwencji UNESCO z 2003 roku o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.


W tegorocznej edycji festiwalu nagrody główne, baszty zdobyli:
• w kategorii kapel – Kapela Ludowej „Kurasie” z Lubziny, woj. podkarpackie
• w kategorii zespołów śpiewaczych – Zespół Śpiewaczy „Sielanki” z Sielca, woj. lubelskie
• w kategorii instrumentalistów – Adam Tarnowski, skrzypek z Janiszewa, woj. mazowieckie
• w kategorii solistów śpiewaków – Stanisław Madanowski z Boczków Chełmońskich, woj. łódzkie
• w kategorii folkloru rekonstruowanego – Kapela Jacka Bursy z Guzowa, woj. mazowieckie


Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie organizatorów.

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę