Czytać. Pisać. Śpiewać

Skomentuj (1)

zobacz więcej (7)

Koncertem żywieckiej grupy Małe Kino zakończył się projekt „Multimedialna Książka Życia: tradycyjny i elektroniczny program promocji czytelnictwa w Muzeum Nadwiślańskim" dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt realizowany był w Domu Kuncewiczów oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Projekt „Multimedialna Książka Życia: tradycyjny i elektroniczny program promocji czytelnictwa w Muzeum Nadwiślańskim" jak sama nazwa wskazuje promować miał czytelnictwo. I promował. I to czytelnictwo szeroko pojęte – nie tylko poezji czy prozy, ale także… prasy. Dlatego też warsztaty kreatywnego pisania zorganizowane przez Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego rozwijały umiejętności tworzenia tekstów nie tylko w dziedzinie literatury, ale i publicystyki. Wzięły w nich udział dzieci i młodzież z gminy Kazimierz i z gminy Niemce. W sumie nad tekstami prasowymi pracowało ponad 60 uczniów wszystkich typów szkół. To był rodzaj teoretycznego przygotowania do samodzielnego redagowania tekstów prasowych, które w przyszłości trafić miały nie tylko do szkolnej prasy, ale także na konkurs zorganizowany w ramach projektu.

Temat konkursu był bardzo szeroki: Kazimierz Dolny. Ocenie podlegał zatem zarówno wybór tematu jak i jego realizacja. W konkursie wyróżniono 5 najlepszych artykułów, które wkrótce zostaną opublikowane na łamach Kazimierskiego Portalu Internetowego:

  • „Dziki w Skowieszynku – atrakcja czy plaga?” Tomka Jasiochy z klasy VI Społecznej Szkoły Podstawowej w Skowieszynku,
  • „Leśne spotkania” Zuzanny niezgody z klasy IV Szkoły Podstawowej im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy
  • „Siłownia „pod chmurką” – ciekawy pomysł mieszkańców Kazimierza Dolnego” Julii Stefanek, Laury Stefańskiej, Macieja Głowackiego, Walentego Małolepszego z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym
  • „Skubanka na życzenie?” Kai Bryś, Emilii Łoniewskiej, Magdaleny Zawadzkiej z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym
  • „Zapraszam cię do kina” Krystiana Czuchryty, Zuzi Kowalik, Oli Tarnas z Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach.

Wszystkie nagrody miały charakter równorzędny.

W kategorii „Jest taki poeta. Jest taki wiersz” pierwsze miejsce zdobyła Zuzanna Turowska IV LO w Lublinie, drugie – Monika Lis z IX LO w Lublinie oraz Sandra Jeżewska z ZS Niemce, a trzecie – Błażej Barszcz z Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach.


Muzycznym podsumowaniem „Multimedialnej Książki Życia” był koncert grupy Małe Kino z Żywca, który był jednocześnie promocją płyty „Prawda i sny” zrealizowanej w ramach tego projektu. Wiersze Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana, Jana Lechonia, Aleksandra Błoka, Artura Rimbauda śpiewane ciepłym głosem Jarosława Kąkola łączyły liryzm z mocnym rockowym brzmieniem.

Płyta zespołu Małe Kino będzie nagrodą w konkursie adresowanym do naszych czytelników, który ogłosimy wkrótce.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę