Czytać. Pisać. Śpiewać

Skomentuj (1)

zobacz więcej (7)

Koncertem żywieckiej grupy Małe Kino zakończył się projekt „Multimedialna Książka Życia: tradycyjny i elektroniczny program promocji czytelnictwa w Muzeum Nadwiślańskim" dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt realizowany był w Domu Kuncewiczów oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Projekt „Multimedialna Książka Życia: tradycyjny i elektroniczny program promocji czytelnictwa w Muzeum Nadwiślańskim" jak sama nazwa wskazuje promować miał czytelnictwo. I promował. I to czytelnictwo szeroko pojęte – nie tylko poezji czy prozy, ale także… prasy. Dlatego też warsztaty kreatywnego pisania zorganizowane przez Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego rozwijały umiejętności tworzenia tekstów nie tylko w dziedzinie literatury, ale i publicystyki. Wzięły w nich udział dzieci i młodzież z gminy Kazimierz i z gminy Niemce. W sumie nad tekstami prasowymi pracowało ponad 60 uczniów wszystkich typów szkół. To był rodzaj teoretycznego przygotowania do samodzielnego redagowania tekstów prasowych, które w przyszłości trafić miały nie tylko do szkolnej prasy, ale także na konkurs zorganizowany w ramach projektu.

Temat konkursu był bardzo szeroki: Kazimierz Dolny. Ocenie podlegał zatem zarówno wybór tematu jak i jego realizacja. W konkursie wyróżniono 5 najlepszych artykułów, które wkrótce zostaną opublikowane na łamach Kazimierskiego Portalu Internetowego:

  • „Dziki w Skowieszynku – atrakcja czy plaga?” Tomka Jasiochy z klasy VI Społecznej Szkoły Podstawowej w Skowieszynku,
  • „Leśne spotkania” Zuzanny niezgody z klasy IV Szkoły Podstawowej im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy
  • „Siłownia „pod chmurką” – ciekawy pomysł mieszkańców Kazimierza Dolnego” Julii Stefanek, Laury Stefańskiej, Macieja Głowackiego, Walentego Małolepszego z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym
  • „Skubanka na życzenie?” Kai Bryś, Emilii Łoniewskiej, Magdaleny Zawadzkiej z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym
  • „Zapraszam cię do kina” Krystiana Czuchryty, Zuzi Kowalik, Oli Tarnas z Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach.

Wszystkie nagrody miały charakter równorzędny.

W kategorii „Jest taki poeta. Jest taki wiersz” pierwsze miejsce zdobyła Zuzanna Turowska IV LO w Lublinie, drugie – Monika Lis z IX LO w Lublinie oraz Sandra Jeżewska z ZS Niemce, a trzecie – Błażej Barszcz z Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach.


Muzycznym podsumowaniem „Multimedialnej Książki Życia” był koncert grupy Małe Kino z Żywca, który był jednocześnie promocją płyty „Prawda i sny” zrealizowanej w ramach tego projektu. Wiersze Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana, Jana Lechonia, Aleksandra Błoka, Artura Rimbauda śpiewane ciepłym głosem Jarosława Kąkola łączyły liryzm z mocnym rockowym brzmieniem.

Płyta zespołu Małe Kino będzie nagrodą w konkursie adresowanym do naszych czytelników, który ogłosimy wkrótce.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę