Cztery pory roku w książce autorstwa kazimierzanki

Skomentuj (4)

„Moje cztery pory roku” to książka, która zabiera czytelników w niezwykłą podróż do magicznego świata wypieków. Znajdziemy w niej piękne fotografie unikalnych tortów, babeczek i pierników oraz oczywiście przepisy. Autorką publikacji jest kazimierzanka Iga Sarzyńska.

Wypieki autorstwa Igi Sarzyńskiej znane są każdemu z nas. Unikalne torty zamawiane na przyjęcia w różne zakątki Polski, babeczki i pierniczki będące małymi dziełami sztuki czy kuszące kolorowe bezy – patrząc na nie, trudno podjąć decyzję, czy je zjeść, czy może zostawić i z zachwytem podziwiać. Teraz każdy miłośnik cukiernictwa będzie miał szansę spróbować własnych sił w tworzeniu autorskich wypieków wg receptur Igi Sarzyńskiej, bowiem już niebawem w sprzedaży pojawi się jej pierwsza książka zatytułowana „Moje cztery pory roku”.

Jak zapowiadają wydawcy, książka ta jest niezwykłą i piękną podróżą do magicznego świata wypieków. Znajdziemy w niej pomysły na dekoracje unikalnych tortów, babeczek i pierników, "niezbędnik", w którym znajdują się dokładne instrukcje, przydatne porady i przepisy oraz szablony, dzięki którym bez żadnych problemów wykonamy wszystkie pierniczki, ciastka i kwiaty cukrowe. Książka podzielona jest na cztery rozdziały nawiązujące do pór roku.

Oprócz tego publikacja zawiera piękne fotografie wykonane przez Kingę Błaszczyk – Wójcicką.

- Praca nad zdjęciami do tej książki trwała prawie cały rok – mówi Iga Sarzyńska. – Specjalnie rozłożyłyśmy ją tak, aby wpisała się w cykl następujących po sobie tytułowych pór roku. Wiosną na potrzeby sesji zdjęciowych robiłyśmy bukiety tulipanów, latem zrywałyśmy truskawki, jesienią wyprawiałyśmy się do lasu z tortem w bagażniku, a zimą marzłyśmy razem na śniegu. Było dużo ciężkiej pracy, ogrom szalonych pomysłów i niezliczona
ilość powodów do śmiechu, żartów a czasami nawet łez.

Iga Sarzyńska swoją pierwszą książkę zadedykowała swemu nieżyjącemu już tacie.

- On jako pierwszy wprowadził mnie w świat słodkich wypieków i przygotował do życia w sposób najlepszy z możliwych.

Książka będzie dostępna na rynku pod koniec lutego, ale pierwsze recenzje już są…

- Myślę, że książka ta stanie się obowiązkową pozycją dla każdego, kto choć trochę interesuje się cukiernictwem lub zwyczajnie kocha piękne rzeczy – pisze Tomasz Deker. - Ta niezwykle barwna książka wprowadza nas w niesamowity świat pełny cudownych historii, jak i olśniewających kreacji. Książka przemawia do każdego, nie zawiera zbędnych środków wyrazów, a dodatkowo w prosty i przystępny sposób pomaga zrozumieć, jak powstają te małe arcydzieła. Gorąco polecam.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa

Restauracje

Sarzyński - Restauracja Na Piętrze


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę