Cud ptasich wędrówek

Skomentuj (3)

zobacz więcej (15)

W tej chwili na ptasie lotnisko jest nieczynne. Nie lądują tu ani stąd nie wylatują żadne ptasie samoloty. Tak przynajmniej pokazuje tablica przylotów i odlotów w Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu Dolnym. Polecamy wystawę „Tak daleko jak skrzydła poniosą... Cud ptasiej wędrówki”.

„Tak daleko jak skrzydła poniosą... Cud ptasiej wędrówki” to wystawa zrealizowana – podobnie jak i szereg innych działań w ramach projektu „Aktywna edukacja przyrodnicza w dolinie Wisły” – w partnerstwie w Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym. Przybliża ona kwestię migracji ptaków.


- Wisła oprócz tego, że jest środowiskiem życia wielu gatunków ptaków jest też autostradą migracyjną. Przez nią wędrują ptaki z północy na południe bądź z południa na północ – mówi Małgorzata Sosik, pełniąca obowiązki kierownika Muzeum Przyrodniczego – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. – Chcieliśmy poprzez naszą wystawę pokazać, że świat ptaków nie jest oderwany od świata ludzi, że te wędrówki są trochę do naszych podobne...


Stąd na wystawie znalazły się obrazy pokazujące odloty ptaków, przysłowia z nimi związane i ciekawie zaprojektowana tablica ptasich przylotów i odlotów.

Na wystawie zobaczymy też z bliska ptaki, które właśnie Wisłą migrują do swoich miejsc docelowych. Przyjrzymy się, na jakiej wysokości podróżują i w jaki sposób układają skrzydła podczas lotu. Zobaczymy, jakie trasy pokonują, bo polska Wisła jest jedynie niewielką cząstką ich trasy.

- Bardzo interesujący według mnie jest schemat ptasich wędrówek – mamy tu wybranych osiem ptaków, więc linie są klarowne – a jeśli ktoś się zainteresuje, będzie szukać informacji dalej w literaturze, w Internecie – mówi oglądający wystawę Wiktor Kowalczyk były kierownik Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu obecnie kierownik Dworku Wincentego Pola oddziału Muzeum Lubelskiego w Lublinie. – Świetnym pomysłem jest też ułożony na wzór tablicy lotów rozkład ptasich lotów, a także pokazujący realia terenowej pracy ornitologa kącik ornitologiczny.

Pomysł wystawy „Tak daleko jak skrzydła poniosą... Cud ptasiej wędrówki” zrealizowany obecnie w partnerstwie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska narodził się blisko pięć lat temu w ramach współpracy z Muzeum Przyrodniczym w Erfurcie w Niemczech.

 

Wystawa, którą oglądać możemy do maja 2014 r.,  zainaugurowała XIV edycję Dni Wisły. W programie jeszcze przewidziano:

  • 10–14 czerwca / godz. 8.30-11.30 i 12.00-15.00 / Warsztaty ornitologiczne (prelekcja, wycieczka ornitologiczna, rejs statkiem).
  • 13 czerwca / godz. 9.00-15.00 / Rajd "Między brzegami".
  • 15 czerwca / godz. 9.00-15.0 / Ornitologiczny spływ kajakowy Wisłą od Kepy Chołeckiej do Kazimierza Dolnego - impreza odwołana.
  • 17–21 czerwca / godz. 8.00-11.30 i 12.00-15.00 / Warsztaty ornitologiczne (prelekcja, wycieczka ornitologiczna, rejs statkiem).
  • 20 czerwca / godz. 9.00-13.00 / Rajd Nadwiślański.
  • 22 czerwca / godz. 9.30-12.00 / Rajd ścieżkami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego (impreza otwarta).

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę