Co zrealizujemy z pieniędzy obywatelskich?

Już niebawem mieszkańcy Kazimierza Dolnego zdecydują, na co przeznaczą budżet obywatelski. Jest pięć propozycji...

Minął termin składania projektów do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Kazimierza Dolnego zgłosili pięć propozycji. Pośród nich znalazł się mural na elewacji Muzeum Nadwiślańskiego, modernizacja placu zabaw, zakaz ruchu dla samochodów w jednym z wąwozów, zagospodarowanie skweru przy Małym Rynku oraz ukwiecenie ulicy Nadwiślańskiej i Puławskiej. Na realizację wybranego zadania lub zadań przeznaczonych zostanie jak zwykle 40 tys. zł.

- Realizacja muralu udowodniłaby, że miasto Kazimierz Dolny, a tym samym obywatele tego miasta są otwarci na nowe i współczesne rozwiązania estetyczne w swoim najbliższym otoczeniu – czytamy na profilu Fundacji KZMRZ na jednym z portali społecznościowych. - Mural w zabytkowym mieście to nie tylko otwartość mieszkańców i silny pokaz odwagi, ale również prezentacja ich przywiązania do tradycji.

Według pomysłodawców projekt ten udałoby się zrealizować za ok. 10 tys. zł. Podobnie jak drugi, również złożony przez Fundację KZMRZ, dotyczący zagospodarowania skweru za Małym Rynkiem.

- Projekt „Dzień dobry, panie Kazimierzu!” dotyczy braku przestrzeni w Kazimierzu, które mogą pełnić funkcje plenerowego miejsca spotkań i integracji mieszkańców – czytamy na profilu Fundacji KZMRZ. - Rynek ze względu na duży ruch turystyczny przestał pełnić tę funkcję. Położony trochę na uboczu i niewykorzystany skwer wydaje się idealnym miejscem do tego celu.

Projekt zakłada obsadzenie skweru łąką kwietną i umiejscowienie na nim obiektu, który będzie łączył funkcje miejsca spotkań, dużej donicy dla roślin, ławki i rzeźby współczesnej wtapiającej się w otoczenie.

Podobnie wyceniony został projekt „Siła uśmiechów” zakładający modernizację placu zabaw przy przedszkolu w Kazimierzu Dolnym za ok. 13 tys. zł. Najmniejsza kwota, bo ok. 2 tys. zł, jest potrzebna, by zakazać ruchu dla samochodów przez Głęboczyznę, czyli wąwóz cmentarny. Oczywiście według pomysłodawcy. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Przekonamy się o tym niebawem.
- Teoretycznie można zrealizować więcej niż jeden projekt, bo autorzy czterech z nich zakładają koszty niższe niż 40 tys. zł, które są do wydania w ramach budżetu obywatelskiego – mówi na łamach Dziennika Wschodniego Małgorzata Kuś, sekretarz Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Tylko jeden został wyceniony na 40 tys. zł.

Jaki to projekt? Jest to zadanie, w ramach którego dwie kazimierskie ulice - Nadwiślańska i Puławska - zostaną wyposażone w elementy małej architektury, np. ławki oraz donice z kwiatami.

Projekty zostaną ocenione przez zespół powołany przez burmistrza Kazimierza Dolnego. Po spełnieniu wymogów formalnych, trafią na listę. Wtedy też  mieszkańcy wybiorą zwycięzcę lub zwycięzców.
Głosować będzie można prawdopodobnie na  przełomie listopada i grudnia. W głosowaniu mogą wziąć udział tylko mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Aby tego dokonać, trzeba będzie wrzucić kartę do skrzynki w sekretariacie magistratu, przy ul. Senatorskiej 5.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę