Co słychać w szkole przy Szkolnej?

Skomentuj (6)

zobacz więcej (34)

Pierwszy szkolny dzwonek już dawno rozszedł się echem. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum nadal uczą się w kontenerach. A co słychać w budynku szkoły?

Budynek szkoły przy ulicy Szkolnej w zasadzie jest gotowy od dawna. Wnętrze wysprzątano, teraz czas na meble. Stoliki i krzesełka w różnej – dopasowanej do wzrostu uczniów wysokości – rozstawiono już w wielu klasach, a te są przestrzenne i jasne. Wiele z nich – z pięknym widokiem na Miasteczko.  Pozostałe meble czekają na rozpakowanie. Tablice i komputery – na dowiezienie.

W bibliotece szkolnej, która zajmuje całe ogromne przyziemie, stoją już regały biblioteczne. Pod zaślepkami w podłodze gniazda gotowe do podłączenia komputerów. Ogrzewanie w podłodze jeszcze pod folią. W centralnej części świetlik z klonem. Już teraz miejsce to robi wrażenie. Miło tu będzie posiedzieć nad książką.

Prace budowlane prowadzone są jeszcze z tyłu budynku. Tam zabezpieczana jest skarpa.

- Najgorsze prace, których w ogóle nie będzie widać, to te u podstawy skarpy i one już dawno zostały wykonane – mówi burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula. – Fundamentowanie i zbrojenie pochłonęło bardzo dużo pracy i… pieniędzy. W tej chwili przy betonowej ścianie układane są gabiony z białego kamienia. W zasadzie 3 / 5 pracy już za nami.

Do wykonania pozostaje jednak jeszcze najbardziej rzucający się w oczy element konstrukcji szkoły: łącznik. Ma być cały ze szkła. Na razie jest tylko metalowy stelaż.

- Projektant, który zaprojektował szkołę, zastrzegł w specyfikacji, że oczekuje na ten element od wykonawcy rysunku warsztatowego wraz z obliczeniami wytrzymałościowymi i podpisem konstruktora.  Są to skomplikowane elementy, które muszą spełniać również wymogi bezpiecznego użytkowania. Trzeba powiedzieć, że jest to w zasadzie projekt wykonawczy, który zostanie wdrożony do produkcji. Uzgodnienia pomiędzy generalnym projektantem a generalnym wykonawcą zostały zakończone – mówi burmistrz Pisula. – Projekt ten został już podpisany przez konstruktorów projektantów wynajętych przez Coprosę i zatwierdzony do realizacji przez głównego projektanta. Ten trudny i ważny element budynku szkoły powinien być już dawno zaprojektowany i wykonany. Uzgodnienia pomiędzy generalnym wykonawcą i generalnym projektantem trwały bardzo długo z przyczyn formalnych i technicznych. Gmina na to nie miała żadnego wpływu. Bardzo ważną rolę w tym względzie miało i ma biuro projektowe ArchiStudio z Katowic.

Tak czy inaczej do końca listopada wszelkie prace powinny zostać zakończone. Tak wynika z harmonogramu robót i podpisanych umów. Skarpa zostanie zabezpieczona, łącznik będzie błyszczeć, a teren wokół szkoły będzie uporządkowany.

- Grudzień jest miesiącem na oddanie szkoły do użytkowania, czyli na załatwienie wszystkich formalności – mówi burmistrz. – To, czy dzieci wejdą do szkoły w styczniu czy w lutym, zależeć będzie od decyzji instytucji wydających zgodę na użytkowanie obiektu.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • pijany znad Grodarza
  Ile przewidziano etatów na sprzątanie ?. / kilometry kwadratowe szkła/
  • b bn
   przynieŚ cv może się ZA łapiesz
 • Regina
  Ten łącznik to największe g...o i zakała całego projektu. Że niby co? Że dzieci muszą mieć skrót pomiędzy skrzydłami bo nie mogą się przejść naokoło (tak jak to było do tej pory)? Kolos zaburzający całą bryłę szkoły. Do tego z problemami, bo już zbudowana konstrukcja nie jest w stanie utrzymać przewidzianych w to miejsce tafli szkła. I teraz kombinowanie jak to zrobić żeby to się wszystko za trochę nie zawaliło.... Bezsensowna megalomania.
 • Mama zrezygnowana
  Juz w poprzednim roku szkolnym 2016/17 zapewniał nas Pan Burmistrz, że w styczniu 2017!!!!! dzieci wejdą do nowej szkoły i co? Cos warte są Pana słowa Panie Burmistrzu z Bożej Łaski?
  • kuku
   nie z Bożej,nie z Bożej.widziały gały co brały
 • do Kręcioła
  Od ponad roku burmistrz powtarza tą brednie... Jak Pan może tak mamić ludzi. Oddanie szkoły do użytku zależy tylko i wyłącznie od Pana i podległych panu zatrudnionych z naszych podatków prawconików Urzędu, którzy dopełnią formalności i dokumenty w uzgodnieniu z inwestorem.
  Co może zrobić inny organ - zarządać uzupełnienia braków w dokumentacji... Tyle i aż tyle!

  - Grudzień jest miesiącem na oddanie szkoły do użytkowania, czyli na załatwienie wszystkich formalności - mówi burmistrz. - To, czy dzieci wejdą do szkoły w styczniu czy w lutym, zależeć będzie od decyzji instytucji wydających zgodę na użytkowanie obiektu.

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę