Co dalej z Wikarówką? (video)

Skomentuj (79)

- Kontynuujemy zawieszenie uchwały dotyczącej sprzedaży Wikarówki – powiedział burmistrz Grzegorz Dunia. Do gminy wpłynęło bowiem pismo przedstawiające koncepcję projektu docelowego zagospodarowania Wikarówki oraz terenu położonego w jej otoczeniu.

Na terenie Wikarówki oraz na placu z nim sąsiadującym powstałby kompleks budynków mieszczących świetlicę opiekuńczo – wychowawczą dla dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych, warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych oraz miejsce spotkań dla grup AA, Klubu Seniora i innych organizacji społecznych. Działałby tu punkt konsultacyjno – informacyjny dla osób uzależnionych i rodzin, punkt interwencji kryzysowej ofiarom przemocy oraz punkt wydawania darów. Mieściłby się hotel, a także jadłodajnia dla ubogich. Na terenie otwartym powstałby amfiteatr – bliżej ulicy Lubelskiej oraz nad Grodarzem – Ogródek Jordanowski dla dzieci. Wstępną koncepcję zagospodarowania tego terenu opracowali architekci Waldemar Doraczyński i Tadeusz Michalak. Projekt poparły Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza. Tego typu działalność byłaby prowadzona przez Fundację Dobroczynną św. Anny, która nawiązywałaby do bogatej tradycji dobroczynności prowadzonej w tym miejscu od XVI w.

– Propozycja nasza to nawiązanie do tej pięknej tradycji, stworzenie jak najdogodniejszych warunków do niesienia pomocy potrzebującym – napisał w piśmie skierowanym do burmistrza proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła ks. Tomasz Lewniewski. – Stworzenie miejsca, które by jednoczyło środowisko. Miejsca, które służyłoby lokalnej społeczności i rozwiązywało jego problemy. Problemy, których jest bardzo dużo i jest obawa, że współczesne czasy będą dostarczać nowych. Intencją tego projektu jest wola zachowania tego miejsca dla użytku społeczności lokalnej. Wola, która jest zgodna z intencją fundatorów i rolą społeczną, jaką to miejsce w historii pełniło (szpital, przytułek, szkoła, mieszkania komunalne).

Fundacja działałaby w oparciu o środki pochodzące m.in. ze zbiórek społecznych, imprez charytatywnych, a także z działalności gospodarczej fundacji oraz ze środków samorządowych, unijnych i resortowych przewidzianych na działalność tego typu.

Rada Miasta zapoznała się z treścią projektu na początku stycznia. Kolejne spotkanie – tym razem z udziałem autorów koncepcji – zaplanowano na luty. Sprawa sprzedaży Wikarówki wciąż jest zawieszona.

 

W materiale wideo sonda społeczna z dnia 1 lutego 2009 r.

Skomentuj


Dodane komentarze (79)

 • Roman
  tak
 • Roman
  Przed wchwilą czytalem wypowiedzi z kwietnia 2008 r.Jedną z nich jest propozyzja ArtDe.Czy Pan Burmistrz ja zna?.
 • Roman
  Brawo "mieszkanka".Zgadzam się z MisiemPapuskien do części z pytaniem. Jest ich okolo 20-stu/lacznie ze stowarzyszeniami/
  Miesskanka, Wpis z godz.18.57 rewelacyjny. Oddeje w pelni istote problemu.
 • Emilia
  Jakoś w sprawie Wikarówki tego nie widać...
 • burmistrz
  Mam nadzieje że rządzi Pan Burmistrz Grzegorz Dunia, którego mam raczej za typ managerski niż populistyczny.
 • burmistrz
  bo ta Pani ma krzyż na piersi a nóż w kieszeni
 • ArtDe
  To kto w końcu rządzi w Kazimierzu? Demokratycznie wybrana rada gminy czy populistyczny gmin?
 • burmistrz
  bo ta Pani ma krzyż na piersi a nóż w kieszeni
 • kazik
  to dlaczego ta Pani z ,,krzyżen,, jej nie gasiła jak sie paliła???
 • mieszkanka
  A na jak długo uchwała została zawieszona? Bezterminowo? Do następnych wyborów?
  Od jej uchwalenia (uchwały) mija rok? A spór o Wikarówkę trwa od 2003 roku.I co?
  A Wikarówka jak straszyła tak straszy! A czas sobie płynie i płynie...
  Sprzedać w drodze nieograniczonego przetargu, nie można za darmo oddać mienia gminy!
 • burmistrz
  o właśnie niech dobry ksiądz odda swoją tacę to będzie coś typu chrześcijańskiego. Jak można pozwolić kobiecie która ma żółte papiery ponieważ ma stwierdzoną schizofrenię oddać sprawy w ręce. Takie projekty realizuje się na zewnątrz miast a nie w ich centrach. Jak sprowadzimy sobie patologiczne środowiska albo jakieś ofiary do centrum miasta to będziemy gorzko żałować.
  Żadnych podatków na szczęście nie da się nam narzucić. Panie Burmistrzu nie zostawimy Pana w tej chwili nacisku ale oczekujemy od Pana zablokowania tego chorego pomysłu.
 • ArtDe
  "Kontynuacja zawieszenia uchwały" kazimierskim patentem na rządzenie gminą!...
 • Miś Puszapek
  Oczywiście, mieszkańcy o niczym innym nie marzą, jak tylko o kolejnym podatku, na nieistniejącą fundację! A może wreszcie, tzw "fundacja" wykazała by sie jakąś działalnością? Obiady dla biednych może gotować Pani Kasia S. , Ksiadz Dobrodziej może oddać częśc pomieszczeń plebanii dla bezdomnych a pieniadze z tacy przeznaczyć na pomoc kalekom.
  Fundacja , która swoją działalność uzależnia od przejęcia mienia gminy, powinna być objęta obowiązkowym patronatem CBA,CBŚ, ABW albo po prostu: PROKURATURY!
 • Architekt
  Przecież można opodatkować mieszkańców, żeby taka szczytna fundacja mogła funkcjonować. Myślę, że wszyscy się zgodzą. Burmistrzu, ręce precz od tego, co należy do kazimierzaków!
 • burmistrz
  niezłe jaja. mam nadzieje że Burmistrz wykaże się instynktem biznesowym i sprzeda komuś tę ruinę. czasy się zmieniają i to że kiedyś coś tam było nie oznacza że musi być nadal. Myślę że przed fundacją o którą walczy Pani z krzyżem były tam krzaki i drzewa a więc to ona mają pierwszeństwo. Chyba założę fundacje na rzecz przywrócenia krzaków na miejscu Wikarówki.
  Ludzie nie może jedna zwariowana (na prawdę) kobieta decydować o takich sprawach. Przecież to będzie miało wpływ na turystykę w KD, jak sprowadzimy sobie narkomanów, ubogich i bezdomnych to będzie wspaniale i to jeszcze w centrum miasta. Może będziemy składali się dla nich na prezenty?
 • w-wa
  panie Kamilu przecież pan świetnie wie że anonimowość w internecie to przeszłość i warto żeby piszący o tym pamiętali dla kultury dyskusji
 • mieszkanka
  Ale się przestraszyłam, że aż się zarejestrowałam!!!
 • prosty_rogal
  wa-wa przez Ciebie zacząłem się jąoąąąkać ze strachu, boję się otwierać nawet lodówkę, zastanawiam się nad operacją plastyczną twarzy.
  Dlaczego milczałaś tak długo?!
 • Kamil Ruciński
  Podczas rejestracji nie musisz podawać żadnych swoich danych. To tylko ułatwienie dzięki ktoremu nie trzeba za każdym postem wpisywać kodów jednorazowych i gwarancja, że nikt Ci nie zabierze loginu.
  Numer IP są rejestrowane niezależnie czy pisza osoba zalogowa czy też nie. A sam numer IP nam nic nie mówi.
 • Miś Puszapek
  Radio Maryja przy tej Fundacji Wikarówka to jest Mały Miki!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę