List otwarty Burmistrza Kazimierza Dolnego (video)

Skomentuj (108)

Szanowni Państwo!
W związku z pojawiającymi się ostatnio informacjami, dotyczącymi działań oraz decyzji podejmowanych przez władze samorządowe Kazimierza Dolnego, czuję się zobowiązany do wyjaśnienia Państwu kwestii z nimi związanych, zwłaszcza tych, które budzą najwięcej kontrowersji.

Wiele emocji pojawiło się wokół sprawy tzw. „Wikarówki”, (tj. nieruchomości składającej się z dwóch działek i usytuowanych na nich budynków), która na mocy uchwały Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym, podjętej w dniu 14 lutego 2008 r. przeznaczona została do sprzedaży.


Osoby przeciwne decyzji odwołują się do tradycji tego miejsca, związanego z Fundacją dla Starców i Kalek pod wezwaniem Św. Anny, która zakończyła swą działalność pół wieku temu. Z ich strony nie padają jednak żadne konkretne propozycje odrestaurowania, zagospodarowania i utrzymania tego obiektu. Jednocześnie sami oponenci reprezentują różne grupy i różne wizje, bliżej nie sprecyzowane, często nie osadzone w realiach prawno – ekonomicznych, bez jasnego celu, a odwołujące się jedynie do emocji i haseł Fundacji.

Sytuację prawną Wikarówki precyzuje jednoznacznie orzeczenie Komisji Majątkowej w Warszawie, z dnia 6 maja 2003 r. Orzeczenie to umarza postępowanie z wniosku Biskupa Lubelskiego i stwierdza, że ani Kuria Lubelska, ani Parafia Rzymskokatolicka w Kazimierzu Dolnym, nigdy nie tworzyły Fundacji. Wikarówka jest więc mieniem komunalnym, stanowiącym własność społeczności gminy Kazimierz Dolny.

Decyzje władz miasta podejmowane są zawsze w oparciu o wiedzę na temat rzeczywistych potrzeb, zawsze też brane są pod uwagę wszystkie „za i przeciw”, by w rezultacie podjąć działania jak najbardziej uzasadnione. W tym konkretnym przypadku uwzględniliśmy następujące przesłanki, przemawiające za sprzedażą:

 • stan techniczny budynku jest zatrważający – wymaga natychmiastowego remontu
 • jest to obiekt wpisany do rejestru zabytków, odbudowa musi być prowadzana w myśl zaleceń konserwatorskich, co jest nie tylko bardzo kosztowne, ale i w znacznym stopniu ogranicza możliwości wykorzystania obiektu
 • wiedza płynąca z codziennych kontaktów z mieszkańcami wskazuje, iż w gminie są pilniejsze potrzeby, związane z poprawą jakości życia
 • istnieją palące potrzeby związane z bieżącymi remontami obiektów dla gminy niezbędnych: przychodni zdrowia, Gminnego Zespołu Szkół oraz Kazimierskiego Ośrodka Kultury
 • zgodnie ze współczesnym prawem to na gminie spoczywa obowiązek pomocy potrzebującym, co realizuje się przez wykonywanie zadań z tym związanych poprzez finansowanie funkcjonowania Ośrodka Pomocy Społecznej oraz przez finansowanie pobytu ludzi w podeszłym wieku w domach opieki społecznej i pobytu osób niepełnosprawnych w ośrodkach specjalistycznych
 • gmina występując o dotacje unijne musi dysponować środkami własnymi
 • sprzedaży Wikarówki nie należy uznawać za pozbywanie się majątku, jest to forma zamiany jednych dóbr materialnych na inne – nowe drogi, chodniki czy unowocześniony system wodno – kanalizacyjny.

Z tych właśnie powodów wystąpiłem z inicjatywą sprzedaży „Wikarówki” – nieruchomości całkowicie zrujnowanej, szpecącej centrum Kazimierza. Dotąd nie znalazł się nikt, kto miałby realną koncepcję na wykorzystanie tego miejsca z pożytkiem dla społeczności lokalnej. Za sprzedażą przemawia również fakt, iż Powiat Puławski chce przeznaczyć w tym roku środki finansowe na wykonanie nawierzchni ul. Nadrzecznej, jednak warunkiem niezbędnym jest wykonanie przez gminę kanalizacji sanitarno – wodociągowej w tej ulicy, co wymaga nakładu ok. 1,5 mln złotych.

Drodzy Państwo,

Pragnę zapewnić, że dołożę wszelkich starań dla pozyskania jak największych funduszy na realizację inwestycji spoza budżetu gminnego
. Obecnie przygotowujemy stosowne wnioski, a ich nabór ma się rozpocząć w marcu bieżącego roku, prawa ekonomii są jednak nieubłagane: posiadanie środków własnych jest absolutnie konieczne, bowiem one są warunkiem pozyskania dofinansowania! W tym roku gmina pozyskała już pół miliona złotych z przeznaczeniem na drogi gminne.

W związku z informacjami o tym, że pojawiły się nowe koncepcje zagospodarowania Wikarówki, zawiadomię Radę Miejską o wstrzymaniu przeze mnie wykonania uchwały o sprzedaży do końca 2008r. W tym czasie oczekuję na składanie pisemnych projektów dotyczących docelowego przeznaczenia tej nieruchomości, źródeł sfinansowania remontu i źródeł utrzymania obiektu oraz uzasadnienia celowości podjęcia tych kroków. Jednocześnie informuję, że moje zobowiązania budżetowe, przyjęte uchwałą Rady Miejskiej są nadal obowiązujące i zamierzam je zrealizować, zatem wystąpię z prośbą do Rady o wskazanie innej nieruchomości kwalifikującej się do sprzedaży.

Apeluję do wszystkich Państwa, abyśmy nie ulegali emocjom i korzystali z wiarygodnych źródeł informacji. Działania, których celem jest wyłącznie negowanie wszelkich przedsięwzięć bez alternatywnych, poważnych propozycji, za to przy użyciu pomówień i nieprawdziwych argumentów, nie przyniosły i nie przyniosą niczego dobrego. Dlatego właśnie zapraszam do rozmowy, czekam na Państwa w budynku Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. Chętnie wezmę udział we wszystkich zebraniach i spotkaniach z Państwem po to, aby wyjaśniać wszelkie wątpliwości. Proszę również pamiętać, że działania władz lokalnych są jawne, każdy z Państwa może wziąć udział w posiedzeniu Komisji, sesji Rady Miejskiej oraz dowolnym przetargu.

Z poważaniem
Grzegorz Dunia
Burmistrz Kazimierza Dolnego
Kazimierz Dolny, 27.02.2008r.


W materiale wideo sonda społeczna z dnia 1 lutego 2009 r.

Skomentuj


Dodane komentarze (108)

 • jagoda (gość)
  spoko bo to takie oszczędnosci Pana Duni z tego co pamietam kiedys burmistrz Szczypa miał jakieś 7500 brutto z czego 1500 za wysługe lat a Pan Dunia od razu przywalił z grubej rury bo co do wysługi nie ma o czym marzyć . A tak w ogóle to niech juz się nie ośmiesza i nie powołuje się na zadłużenie miasta bo to jest nudne sam jak był vice głosował i był za kredytami - ale przynajmniej cos się robiło + jeżdżono za pieniedzmi a teraz nic nie robi + zwolnił kierowce niedługo sprzeda samochód służbowy -żenada
 • ula (gość)
  Czyn społeczny! W końcu nie tylko Burmistrz odpowiada za Kazimierz! Na razie świadomość obywatelska i odpowiedzialność za własne miasto sprowadza się do rycia pod innymi. Jest takie zwierzę, co zajmuje się tylko ryciem... co niektórzy bardzo nawiązują.
 • re (gość)
  Dobry pomysł. A każdy mieszkaniec dobrowolnie odda jedną pensję w roku. W końcu nam wszystkim leży na sercu dobro miasta!! Kowalu, daj dobry przykład!!
 • kowal (gość)
  To może pan burmistrz za "wyrównanie" wyremontuje jakiś chodnik w mieście ? ? ?
 • *** (gość)
  o czym ty mówisz????na jakiej granicy prawa????dobra rada.zastanów się co piszesz!!!!
 • Anonim (gość)
  ella,
  dobra rada: nie miej złudzen, że jesteś nienamierzalny. Zważywszy na fakt, że twoje posty balansowały na granicy prawa, zastanów się, co piszesz. Rozumiem, że rodzina ponad wszystko, ale: kaszanka nie wędlina, szwagierka nie rodzina. Kwestia smaku. wodnik szuwarek w czymś takim? Od kiedy taplasz się w szambie?
 • Anonim (gość)
  wiem ze źródeł dobrze poinformowanych, że faworytem urzędu miasta jest ktoś z Dwóch Brzegów.
 • bella (gość)
  najbardziej to chyba działa na ciebie ella. A pomidor to też ktoś konkretny, czy ty już tak z nudów? Gazetkę oddaj najpierw komus do redakcji, bo robisz błędy, idąc zaś słuszną wytyczona już drogą ulotek na mieście wiemy mnij więcej do kogo cię porównać..
 • Halama-mala (gość)
  Ja wiedziałem, że tak będzie.
 • Anonim (gość)
  Zorientowany żle się podpisałeś, powinno być: mało zorientowany
 • zorientowany (gość)
  A czy zauważyliście, że na tym forum wiele razy pojawiały się sensacyjne informacje, które nigdy nie znalazły swojego potwierdzenia w rzeczywistości. Ludzie, trochę zdrowego rozsądku! Nie dawajcie się wkręcać w czyjeś gierki!
 • ella (gość)
  No może... ale masz jakieś podejżenia ?
 • wodnik szuwarek (gość)
  Ella, a może tam są jakieś "względy merytoryczne"? :-)
 • ella (gość)
  Wodniku szuwarku,chyba wydam własna gazetkę i rozniosę po miasteczku.

  Wtedy już nie da się wszystkiego ocenzurować i wykasować !!!

  Pozdrowienia dla kasujących moje komentarze !
 • WłodziO (gość)
  cztery lata zmarnowane
 • wodnik szuwarek (gość)
  ella, nie poddawaj sie! Ta sprawa chyba rzeczywiście zaczyna niemiło pachnieć :-(
 • ziuta (gość)
  I bardzo dobrze, że redakcja cenzuruje, bo to bezkarne obrzucanie błotem ludzi (jacy by oni nie byli) jest chwilami obrzydliwe. Widziałam takie fora bez cenzury - to rynsztoki!! Pamiętajcie, że każdy z nas może się tu niechcący znaleźć i dowiedzieć się, co inni o nim sądzą. To pewnie nie jest przyjemne.
 • Anonim (gość)
  ja wiem:)
 • Anonim (gość)
  A ile zarabiają urzędnicy w UM? Kto wie? Porównajmy zarobki z pensją burmistrza (z tymi niby niewielkimi 10tys. miesięcznie)? Ile zarabiają dyrektorzy? Ile panie w Domu Kultury ile w bibliotece?
 • wodnik szuwarek (gość)
  Poczekaj jak "balonowa lala" zostanie burmistrzem!

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę