Spór o wikarówkę (video)

Skomentuj (4)

Archidiecezja lubelska upomina się o wikarówkę przy
ul. Nadrzecznej, która w latach międzywojennych należała do kazimierskiej Fundacji Kościoła św. Anny i Przytułku dla Starców i Kalek. Swoje plany wobec budynku ma również Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza Dolnego.

Po raz pierwszy biskup lubelski wystąpił z wnioskiem o zwrot mienia w 1990 roku. Niedawno z podobnym pismem z upoważnienia swoich zwierzchników zwrócił się do Urzędu Miasta ksiądz proboszcz Tomasz Lewniewski.

Zdaniem strony kościelnej, wikarówka ma być zadośćuczynieniem za utracone w przeszłości mienie należące do fundacji, w skład którego wchodziła jeszcze stolarnia, oraz liczące ponad 60 ha działki. Majątek po wojnie został przejęty przez państwo i skomunalizowany.

Urząd Miasta twierdzi, że kościół nie ma do niego prawa, bo fundacja – choć prowadzona przez księdza – była organizacją świecką, nie kościelną.

Chętnym do przejęcia wikarówki jest Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza, które chciałoby mieć w niej swoją siedzibę.

Obecnie budynek należy do miasta. Są w nim mieszkania komunalne.

na podstawie artykułu z Kuriera Lubelskiego

 

W materiale wideo sonda społeczna z dnia 1 lutego 2009 r.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę