Cała noc w marszu i z modlitwą

Skomentuj (42)

Święta za pasem. Już piątek 16 marca wierni wyruszą na trasę III Kazimierskiej Całonocnej Drogi Krzyżowej. Przed nimi 35 km marszu i modlitwy.

W Kościele katolickim trwa Wielki Post. To czas refleksji nad życiem i modlitwy, którą podejmować można na różne sposoby. Jednym z nich jest III Kazimierska Całonocna Droga Krzyżowa, która  odbędzie się w najbliższy piątek 16 marca.

III Kazimierska Całonocna Droga Krzyżowa  rozpocznie się mszą świętą w Farze o godzinie 18.00, a zakończy około 5 rano przy krzyżu powstańczym na terenie dawnego cmentarza pomiędzy Zamkiem a Farą.

Przed uczestnikami nabożeństwa 35 kilometrów trasy wiodącej głownie polnymi drogami. Wierni przejdą najpierw w kierunku Dołów, gdzie przy Starej Chacie Niezabitowskich wejdą w piękną korzeniową głębocznicę, by wejść na wierzchowinę, znów skierować się ku Dołom i wyjść przy kapliczce z inwokacją „Bożej, daj temu, co zazdrości” na Wylągach. Potem przejdą niedługi odcinek ulicą, by przed stawami znów skręcić w polne drogi, tym razem z lewo od głównego traktu.

Dalej trasa prowadzi przez Skowieszynek, Węgierzec, Wierzchoniów aż do krzyża powstańców styczniowych na tyłach pałacu w Celejowie. Powrót planowany jest także polnym szlakiem wzdłuż rzeki Bystrej. W Bochotnicy wierni wejdą na kazimierskie Góry Wąwozem na Kogutka i tamtędy dotrą do ostatniej stacji Drogi Krzyżowej między Zamkiem a Farą.

Trasa piękna, ale nie o jej piękno tu chodzi, zwłaszcza że nocą nawet w świetle latarek widać będzie niewiele. Ważna jest modlitwa – i ta wspólna w czasie kolejnych stacji Drogi Krzyżowej zlokalizowanych przy krzyżach przydrożnych i kapliczkach – i ta zupełnie prywatna. I trud drogi, dla niektórych jej uczestników bardzo duży: na trasę wyruszają zwykle nie tylko ludzi młodzi i wysportowani. Ale także starsi, a nawet dzieci.

Na trasie zaplanowano dwa miejsca odpoczynku: w Skowieszynku i w Wierzchoniowie. Pątnicy poruszać się będą zwartą grupą. Jeżeli komuś zabraknie sił, w dowolnym momencie mogą się odłączyć, meldując ten fakt organizatorom.

Planując udział w tej Drodze Krzyżowej, która w rozważaniach Męki Pańskiej jest swoistą pielgrzymką do krzyży i kapliczek przydrożnych, warto przygotować odpowiednie obuwie i strój, także przeciwdeszczowy, pamiętając, że w nocy będzie chłodniej niż w dzień. Warto zabrać ze sobą także suchy prowiant i coś do picia, żeby po drodze uzupełnić wydatek energii. 

Zapisy w zakrystii Kościoła Farnego lub pocztą elektroniczną e-mail: farakazimierz@gmail.com

Skomentuj


Dodane komentarze (16)

 • Kryza
  Miejscowy turysto, uczestnicy Drogi Krzyżowej swoją postawą sami się bronią. Ty nie musisz! Tym bardziej, że robisz to bardzo nieudolnie.
  Po co udawać kogoś, kim się nie jest???
  • Miejscowy turysta
   Broni się bardzo nieudolnie ten hehehe przed ograniczaniem "strefy wolności". Cokolwiek to znaczy. Ja nikogo nie bronie.
 • Ityle
  Miejscowy turysta, twoje wywyższanie się i implikowanie innym niewiedzy na podstawie papierka posiadanego świadczy tylko o nieistotności twoich wypocin. Intelektualistą nigdy nie będziesz, a twoje filozoficzne dywagacje to poziom średnio zdolnego licealisty, nie podejmuję dysput, szkoda czasu. Dam ci do przemyśleń cytat ...religie są po to by dobrzy ludzie mogli czynić zło, zli i tak bedą... (to opisuje twoją postawę)
  • Miejscowy turysta
   A ty się nie wywyższasz? Robisz to cały czas atakując ludzi którzy uważają że w coś wierzą. Przypisujesz mi też chęć czynienia zła w tym cytacie. To nie jest wywyższanie się? Nigdzie nie deklarowałem swojej wiary czy religijności.
   Starałem się cały czas okazać ci szacunek. Zadałem po sokratejsku parę pytań, to wszystko. Napisałem tylko że racjonalizm też może być religią i opiera się też na pewnego rodzaju wierze. Możesz to nawet przeczytać w wikipedii.
   Nie uważam też, że wiem więcej od ciebie. Warto jednak zadawać sobie i innym pytania aby tę mądrość sobie uświadomić bo inaczej tkwi się w jakiś swoich dogmatach i zapętleniach.
 • pijany znad Grodarza
  Choroba. Ksiażki można. Sorry za nie, ale za pierniki to już nie.

  "Księgarnia była otwarta i działała, jak zwykle, co dziennikarz sfilmował i opublikował na Facebooku. Poza książkami i dewocjonaliami oferuje też słodycze - toruńskie pierniki."
 • Jan
  Pijany pisz na temat i nie rób ludziom wody z mózgu. Sklep przy kościele O. Rydzyka był otwarty w niedzielę zgodnie z ustawą.
  • pijany znad Grodarza
   Wielkim kłamstwem tego sklepu jest , że to niby DEWOCJONALIA, a to KSIĘGARNIA.

   ps. A niby to od kiedy Tadeusz Rydzyk stał się prawdomówny i przestrzegający prawa ? Szkoda, ze nie zyje BEZDOMNY. "Umarł" biedak, ale wcześniej "przekazał" samochody, w klamstwie Tadeusza , na zbożny cel. ?. Rydzyka kłamstwo dosięgło samego Najwyższego.
  • trzeźwy jeszcze
   @ Jan . Panie Janie prawdę pisze @Pijany z Grodarza. Tam handlowano i mają gdzieś tzw.prawo. Więcej szczegółów znajdzie Pan w tygodniku NIE Nr 11(dzisiejszy). Na pierwszej stronie jest obszerny artykuł z tytułem " Widziałem interes Rydzyka" red. Michała Marszała, który tam był, kupował, oglądał i dokumentował ukrytą kamerą.
 • Jerzyk
  Dzisiaj o 18:00 ruszamy
 • Ulka - Kazimierz
  @hehehe: "Kto z pątników ma nadzieję dojść do rozumu?" Czasami trzeba dojść dalej, niż rozum - czasami trzeba dojść do wiary. Nie zawsze, gdy rozum śpi, budzą się demony. Nie demonizujmy ;-)
  • hehehe
   Pomyłka - wiara to przeciwienstwo rozumu, można darmo wiare otrzymać w dziecinstwie w ramach indoktrynacji od przedszkola, ktora zatrzymuje dziecko na etapie rozwoju integracji pierwotnej - i to jest istota religijności wszelakiej. Do rozumu droga daleka, wymaga ciężkiej i długotrwalej pracy, mniej pilnym życia nie starcza. Trzeba się o rozum mocno starać, nikt go nigdy nie dostał darmo jak wiarę. Obwieszczaanie swej wiary to manifest swej bezradnosci wobec swiata i zycia, to przyznanie sie do rezygnacji najwazniejszego ludzkiego obowiazku, przebycia drogi do rozmumu.
 • hehehe
  Kto z pątników ma nadzieję dojść do rozumu?
 • karol
  Czym by tu zaskoczyć świat.
  Muszą być krzyże, pochodnie i śpiewy.
  Byłoby jeszcze ciekawiej, gdyby w telewizji pokazali.
  Cicha modlitwa w kościele nie wystarcza !
  • www
   Droga Krzyżowa to nie cicha modlitwa w kościele z pupą na ławce tak żeby bylo wygodnie. I przestań drwic , zajmij się lepiej promocjami w Biedronce przed kolejną niehandlową niedzielą (w piatek juz będzie wiadomo co kupisz taniej)
  • Miejscowy turysta
   Wyobraź sobie że wielu ludzi nie żyje ani nie robi wszystkiego po to aby kogokolwiek zaskakiwać albo zadziwiać. Nie oceniaj innych według swoich calebrycko-fejsbukowych standardów.
 • Daks.
  Polska ma aspiracje i chce dorównać w rozwoju krajów Zachodniej Europy,ale na razie widzę że maszeruje w krzaki.
  • Asaia
   że niby islamskie ciągoty mają nasi najgorliwsi katolicy?
  • miejscowy turysta
   Co ci to przeszkadza!
   Jak jesteś taki zachodni to szanuj to w co i jak wierzą i co robią inni. Nikt cię też nie zmusza do udziału. Na tym polega właśnie kultura i cywilizacja Zachodu w odróżnieniu od wschodniej.
 • pątniczka
  @ Pijany znad Grodarza Chcesz prowadzić tę nocną wycieczkę po kniejach, polach, rowach i bezdrożach bo masz już 18 lat - to sobie prowadź tylko nie pij bo to wykroczenie i grzech. Na asfalt z nimi nie wchodź - no może jak będzie tam Fluoroscencja.
  • pijany znad Grodarza
   Nieuważnie czytasz. Napisałem, że @ pątnik przekłamał przepis, który to ma zabraniać poruszania się w kolumnie. W przepisie jest: " w czasie mgły" i on to pominął.
   Odnośnie Twojej propozycji abym prowadził tę " wycieczkę". Otóż to nie wycieczka a Droga Krzyżowa, ale i tak nie skorzystam , bo prawdopodobnie PĄTNICY nie zgodziliby się bom pijany............ .
 • pijany znad Grodarza
  @ pątnik>Oszukujesz.

  "Kiedy przemarsz jest zabroniony
  Z kolei art. 12 ust. 7 wskazuje sytuacje, w których poruszanie się kolumny pieszych jest zabronione. Zgodnie z tym przepisem zabroniony będzie ruch pieszych po jezdni w czasie mgły (wyjątkiem są kolumny wojskowe i policyjne). Niedozwolony jest też ruch kolumny pieszych do 10 lat po jezdni w warunkach niedostatecznej widoczności. Trzeci przypadek odnosi się do osoby prowadzącej kolumnę. Osoba taka musi mieć ukończone 18 lat.
 • ....
  Szczesc Boze wszystkim uczestnikom
 • cisza
  Gdyby tak szly po nocy kobiety żądając funkcjonowania domów samotnych matek pewnie bylyby wścieklymi wariatkami i szarlatankami podważajacymi katolicki model rodziny. Niem mam nic przeciwko takiej akcji i proszę byscie sie modlili za ofiary porządnych mężów i ich nałogów. I modlili sie za wielce religijnych w gębie ludzi ktorzy wyszydzają kobiety bo mialy odwage odejść.
 • Matka Tereza
  Neopoganizm ma się coraz lepiej...
 • pątnik
  Obowiązuje ZAKAZ poruszania się NOCĄ grup (kolumn) po drogach publicznych. Nie dotyczy to kolumn wojskowych i policyjnych. Piesze pielgrzymki na Jasną Górę niech będą przykładem
  • pijany znad Grodarza
   Nie przeszkadzaj.
   " Partia rządząca ku chwale zasadom chrześcijańskim wprowadziła zakaz handlu w niedzielę, a zakpił z niego ksiądz. Sklep Rydzyka łamie nowe prawo, w ostatnią niedzielę był otwarty!"
 • Wacek
  Szaleństwo fanatyków, ale Bóg z nimi!

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę