Cała noc w marszu i z modlitwą

Skomentuj (42)

Święta za pasem. Już piątek 16 marca wierni wyruszą na trasę III Kazimierskiej Całonocnej Drogi Krzyżowej. Przed nimi 35 km marszu i modlitwy.

W Kościele katolickim trwa Wielki Post. To czas refleksji nad życiem i modlitwy, którą podejmować można na różne sposoby. Jednym z nich jest III Kazimierska Całonocna Droga Krzyżowa, która  odbędzie się w najbliższy piątek 16 marca.

III Kazimierska Całonocna Droga Krzyżowa  rozpocznie się mszą świętą w Farze o godzinie 18.00, a zakończy około 5 rano przy krzyżu powstańczym na terenie dawnego cmentarza pomiędzy Zamkiem a Farą.

Przed uczestnikami nabożeństwa 35 kilometrów trasy wiodącej głownie polnymi drogami. Wierni przejdą najpierw w kierunku Dołów, gdzie przy Starej Chacie Niezabitowskich wejdą w piękną korzeniową głębocznicę, by wejść na wierzchowinę, znów skierować się ku Dołom i wyjść przy kapliczce z inwokacją „Bożej, daj temu, co zazdrości” na Wylągach. Potem przejdą niedługi odcinek ulicą, by przed stawami znów skręcić w polne drogi, tym razem z lewo od głównego traktu.

Dalej trasa prowadzi przez Skowieszynek, Węgierzec, Wierzchoniów aż do krzyża powstańców styczniowych na tyłach pałacu w Celejowie. Powrót planowany jest także polnym szlakiem wzdłuż rzeki Bystrej. W Bochotnicy wierni wejdą na kazimierskie Góry Wąwozem na Kogutka i tamtędy dotrą do ostatniej stacji Drogi Krzyżowej między Zamkiem a Farą.

Trasa piękna, ale nie o jej piękno tu chodzi, zwłaszcza że nocą nawet w świetle latarek widać będzie niewiele. Ważna jest modlitwa – i ta wspólna w czasie kolejnych stacji Drogi Krzyżowej zlokalizowanych przy krzyżach przydrożnych i kapliczkach – i ta zupełnie prywatna. I trud drogi, dla niektórych jej uczestników bardzo duży: na trasę wyruszają zwykle nie tylko ludzi młodzi i wysportowani. Ale także starsi, a nawet dzieci.

Na trasie zaplanowano dwa miejsca odpoczynku: w Skowieszynku i w Wierzchoniowie. Pątnicy poruszać się będą zwartą grupą. Jeżeli komuś zabraknie sił, w dowolnym momencie mogą się odłączyć, meldując ten fakt organizatorom.

Planując udział w tej Drodze Krzyżowej, która w rozważaniach Męki Pańskiej jest swoistą pielgrzymką do krzyży i kapliczek przydrożnych, warto przygotować odpowiednie obuwie i strój, także przeciwdeszczowy, pamiętając, że w nocy będzie chłodniej niż w dzień. Warto zabrać ze sobą także suchy prowiant i coś do picia, żeby po drodze uzupełnić wydatek energii. 

Zapisy w zakrystii Kościoła Farnego lub pocztą elektroniczną e-mail: farakazimierz@gmail.com

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (42)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2018. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2018 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę