Cała noc w marszu i z modlitwą

Skomentuj (42)

Święta za pasem. Już piątek 16 marca wierni wyruszą na trasę III Kazimierskiej Całonocnej Drogi Krzyżowej. Przed nimi 35 km marszu i modlitwy.

W Kościele katolickim trwa Wielki Post. To czas refleksji nad życiem i modlitwy, którą podejmować można na różne sposoby. Jednym z nich jest III Kazimierska Całonocna Droga Krzyżowa, która  odbędzie się w najbliższy piątek 16 marca.

III Kazimierska Całonocna Droga Krzyżowa  rozpocznie się mszą świętą w Farze o godzinie 18.00, a zakończy około 5 rano przy krzyżu powstańczym na terenie dawnego cmentarza pomiędzy Zamkiem a Farą.

Przed uczestnikami nabożeństwa 35 kilometrów trasy wiodącej głownie polnymi drogami. Wierni przejdą najpierw w kierunku Dołów, gdzie przy Starej Chacie Niezabitowskich wejdą w piękną korzeniową głębocznicę, by wejść na wierzchowinę, znów skierować się ku Dołom i wyjść przy kapliczce z inwokacją „Bożej, daj temu, co zazdrości” na Wylągach. Potem przejdą niedługi odcinek ulicą, by przed stawami znów skręcić w polne drogi, tym razem z lewo od głównego traktu.

Dalej trasa prowadzi przez Skowieszynek, Węgierzec, Wierzchoniów aż do krzyża powstańców styczniowych na tyłach pałacu w Celejowie. Powrót planowany jest także polnym szlakiem wzdłuż rzeki Bystrej. W Bochotnicy wierni wejdą na kazimierskie Góry Wąwozem na Kogutka i tamtędy dotrą do ostatniej stacji Drogi Krzyżowej między Zamkiem a Farą.

Trasa piękna, ale nie o jej piękno tu chodzi, zwłaszcza że nocą nawet w świetle latarek widać będzie niewiele. Ważna jest modlitwa – i ta wspólna w czasie kolejnych stacji Drogi Krzyżowej zlokalizowanych przy krzyżach przydrożnych i kapliczkach – i ta zupełnie prywatna. I trud drogi, dla niektórych jej uczestników bardzo duży: na trasę wyruszają zwykle nie tylko ludzi młodzi i wysportowani. Ale także starsi, a nawet dzieci.

Na trasie zaplanowano dwa miejsca odpoczynku: w Skowieszynku i w Wierzchoniowie. Pątnicy poruszać się będą zwartą grupą. Jeżeli komuś zabraknie sił, w dowolnym momencie mogą się odłączyć, meldując ten fakt organizatorom.

Planując udział w tej Drodze Krzyżowej, która w rozważaniach Męki Pańskiej jest swoistą pielgrzymką do krzyży i kapliczek przydrożnych, warto przygotować odpowiednie obuwie i strój, także przeciwdeszczowy, pamiętając, że w nocy będzie chłodniej niż w dzień. Warto zabrać ze sobą także suchy prowiant i coś do picia, żeby po drodze uzupełnić wydatek energii. 

Zapisy w zakrystii Kościoła Farnego lub pocztą elektroniczną e-mail: farakazimierz@gmail.com

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (42)

 • Kryza
  odpowiedz
  Miejscowy turysto, uczestnicy Drogi Krzyżowej swoją postawą sami się bronią. Ty nie musisz! Tym bardziej, że robisz to bardzo nieudolnie.
  Po co udawać kogoś, kim się nie jest???
  • Miejscowy turysta
   Broni się bardzo nieudolnie ten hehehe przed ograniczaniem "strefy wolności". Cokolwiek to znaczy. Ja nikogo nie bronie.

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

 • Ityle
  odpowiedz
  Miejscowy turysta, twoje wywyższanie się i implikowanie innym niewiedzy na podstawie papierka posiadanego świadczy tylko o nieistotności twoich wypocin. Intelektualistą nigdy nie będziesz, a twoje filozoficzne dywagacje to poziom średnio zdolnego licealisty, nie podejmuję dysput, szkoda czasu. Dam ci do przemyśleń cytat ...religie są po to by dobrzy ludzie mogli czynić zło, zli i tak bedą... (to opisuje twoją postawę)
  • Miejscowy turysta
   A ty się nie wywyższasz? Robisz to cały czas atakując ludzi którzy uważają że w coś wierzą. Przypisujesz mi też chęć czynienia zła w tym cytacie. To nie jest wywyższanie się? Nigdzie nie deklarowałem swojej wiary czy religijności.
   Starałem się cały czas okazać ci szacunek. Zadałem po sokratejsku parę pytań, to wszystko. Napisałem tylko że racjonalizm też może być religią i opiera się też na pewnego rodzaju wierze. Możesz to nawet przeczytać w wikipedii.
   Nie uważam też, że wiem więcej od ciebie. Warto jednak zadawać sobie i innym pytania aby tę mądrość sobie uświadomić bo inaczej tkwi się w jakiś swoich dogmatach i zapętleniach.

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

 • pijany znad Grodarza
  odpowiedz
  Choroba. Ksiażki można. Sorry za nie, ale za pierniki to już nie.

  "Księgarnia była otwarta i działała, jak zwykle, co dziennikarz sfilmował i opublikował na Facebooku. Poza książkami i dewocjonaliami oferuje też słodycze - toruńskie pierniki."

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę