Droga Krzyżowa w zawiei

Skomentuj (7)

Śnieżyca nie zniechęciła uczestników III Kazimierskiej Całonocnej Drogi Krzyżowej do wyjścia na trasę. Z powodu nawrotu zimowej aury drogę skrócono jednak o połowę.

Właściwie takiej zimy jeszcze u nas w tym sezonie nie było. I po kilku dniach obiecującego, prawdziwie wiosennego, ciepełka nikt się jej już raczej nie spodziewał. Wprawdzie zapowiadano mróz i opady śniegu, ale doświadczenia ostatniego tygodnia automatycznie wykluczały zamiecie i zawieje śnieżne. No bo jak można było to przypuszczać, gdy wiosna za progiem, a jej pierwszy dzień niemal tuż po niedzieli?

III Kazimierska Całonocna Droga Krzyżowa odbyła się mimo nawrotu mocno zimowej aury. Na szlak wyruszyło blisko sześćdziesiąt osób. Trasę jednak skrócono o ponad połowę i zmieniono jej przebieg. Ostatecznie pielgrzymi szli głównie wąwozami, by zminimalizować działanie przenikliwego wiatru ze śniegiem.

- Najtrudniej chyba było pod koniec, jak schodziliśmy z Gór ulicą Zamkową – mówi Katarzyna Gurmińska, nasza była redakcyjna koleżanka, która w Kazimierskiej Całonocnej Drodze Krzyżowej uczestniczy od pierwszej edycji. – Było ślisko, bo mimo pokrywy śnieżnej te kocie łby pod spodem dawały taki "poślizg", że niektórzy upadali, ale w końcu w drogę krzyżową upadki są niejako "wliczone".

Trudne warunki pogodowe wykluczyły wspólną modlitwę przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych. Kolejne stacje tego tradycyjnego wielkopostnego nabożeństwa każdy z uczestników medytował sam, zmagając się ze śniegiem i wiatrem.

- To w sumie ostatni dzwonek, by coś sensownego zrobić w Wielkim Poście, by zastanowić się nad swoim życiem i dobrze przygotować do zbliżających świąt – mówi Katarzyna Gurmińska. –  Najpiękniejsza była cisza, ponieważ założeniem tej drogi była wędrówka w milczeniu. Każdy mógł sobie medytować poszczególne stacje, modlić się, a natura, noc, pogodowe trudności dodawały głębi tym rozważaniom.

W sumie pątnicy pokonali około 14 kilometrów, kończąc wędrówkę w Farze około północy.

 

Kolejne nabożeństwo Drogi Krzyżowej - tym razem połączone z elementami misterium Męki Pańskiej na ulicach miasta - odbędzie się w najbliższy piątek 23 marca. Początek przed Farą o godzinie 19.00.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Redakcja
  Jeden z komentarzy został wyłączony. Prosimy o wpisy zgodne z regulaminem dyskusji.
 • Pio
  Mam nadzieję, że poświęcenie nie poszło na marne i trud zaowocuje miłością, kulturą, zrozumieniem dla innych a nawet tolerancją. Amen
  • Zdzisław.
   Coby nie grypą z powikłaniami. Staram się nie komentować wariactw związanych z nasza wiarą Lecz te pokazówki bo jak to nazwać jak nie pokazówkami niby jacy to my katolicy opisane są w bibli.
 • hehehe
  I co? doszedl kto do rozumu?
  • zzzyg
   A ty choć doszedłeś do rozumu to odszedłeś od zmysłów
  • hehehe
   chyle czoła przed intelektem i hipotezą ...
 • Wiesiek
  Aura w Święta Wielkiej Nocy - jak i przed Nią - jest różna tak jak Jej czas liturgiczny. Pod rozwagę organizatorów proponowałbym Tę Drogę Krzyżową np w Wigilię Zesłania Ducha Świętego ( Zielone Świątki ). To jest zawsze w 49 dni po Wielkiej Nocy. Jest wtedy ciepło, zielono i pachnąco wiosennie. Może być jedynie deszczowo i burzowo - pątników może być dużo więcej

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę