W hołdzie bohaterom 1863 roku

Skomentuj (5)

W 150 rocznicę Powstania Styczniowego w Kazimierzu Dolnym organizowane są rajdy, gry, widowiska i spotkania. Jednym z punktów programu jest wystawa pod tytułem „Bohaterom w hołdzie w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Wernisaż będzie miał miejsce 16 marca w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki dzięki uprzejmości Kieleckiego Klubu Kolekcjonera i Muzeum Historii Kielc przygotowuje rzecz wyjątkową i bez wątpienia wartą zobaczenia. W najbliższą sobotę, 16 marca, o godzinie 16.00 otwarta tam zostanie wystawa poświęcona wydarzeniom sprzed 150 lat zatytułowana „Bohaterom w hołdzie w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Ekspozycja przyjedzie do Kazimierza z Kielc, gdzie po raz pierwszy została zaprezentowana publiczności w Muzeum Historii Kielc.

- Celem wystawy jest przypomnienie szczytnych ideałów naszych praojców, którzy nie mogąc pogodzić się z okrutnym losem Ojczyzny pod zaborami chwycili w 1863 r. za broń i wystąpili przeciw najokrutniejszemu spośród zaborców – czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Ekspozycja ta powstała dzięki grupie kieleckich kolekcjonerów, którzy od wielu lat, a niekiedy nawet od pokoleń, gromadzą pamiątki narodowe. 

- Na wystawie prezentowane są miejsca walk, elementy uzbrojenia, wyposażenia i stroju powstańczego wojska – piszą Jolanta i Marek Michniewscy w katalogu wystawy. - Ważną część ekspozycji stanowią obrazy, zdjęcia, grafiki, ilustracje z ówczesnej prasy krajowej i zagranicznej, stare książki, pocztówki i druki ulotne o tematyce powstańczej.

Ekspozycja, w której nie zabraknie akcentów kazimierskich, zawiera także pamiątki starych i patriotycznych rodów: Zadarnowskich, Broniewiczów, Łaniewskich, Egierskich i Michalewskich. Wart zauważenia jest również zbiór rzadkich książek na temat Powstania, czyli albumy i opracowania. Dodatkową atrakcją wystawy są obrazy, w tym portrety kobiece w strojach żałobnych i w żałobnej biżuterii z epoki, które mają na celu przybliżenie atmosfery lat po styczniowej insurekcji.

Wystawę prezentowaną w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki, będziemy mogli oglądać od 16 marca do 15 kwietnia 2013 r.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Z ZA MIASTA
  Do pani Małgorzaty Dąbrowskiej.
  Skoro jest Was tak wielu, to sami zainicjujcie TAKIE DRZEWO......
 • małgosia dąbrowska
  Do Państwa Michniewskich.
  A może zaincjują Państwo stworzenie kazimierskiego drzewa genealogicznego Józefa Broniewicza, oj dużo tu nas zostało. Jedna z wielu.
 • Redakcja
  Pomyłka dotyczy tylko nazwiska Broniewicz. Już jest poprawnie. Przepraszamy.
 • Szok
  Czytaj ze zrozumieniem ''ekspozycja w której nie zabraknie akcentów kazimierskich ''.
  Pomyłka w nazwisku Broniewiczów, Zadarnowscy nie byli z Kazimierza i nazwisko nie jest pomylone z nazwiskiem rodziny Zdanowskich .
 • jankowalski
  @ADMINISTRATOR-Proszę o zwrócenie uwagi czy prawidłowo napisano nazwiska znakomitych kazimierskich rodów np.czy nie powinno być Broniewiczów,Zdanowskich.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę