W hołdzie bohaterom 1863 roku

Skomentuj (5)

W 150 rocznicę Powstania Styczniowego w Kazimierzu Dolnym organizowane są rajdy, gry, widowiska i spotkania. Jednym z punktów programu jest wystawa pod tytułem „Bohaterom w hołdzie w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Wernisaż będzie miał miejsce 16 marca w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki dzięki uprzejmości Kieleckiego Klubu Kolekcjonera i Muzeum Historii Kielc przygotowuje rzecz wyjątkową i bez wątpienia wartą zobaczenia. W najbliższą sobotę, 16 marca, o godzinie 16.00 otwarta tam zostanie wystawa poświęcona wydarzeniom sprzed 150 lat zatytułowana „Bohaterom w hołdzie w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Ekspozycja przyjedzie do Kazimierza z Kielc, gdzie po raz pierwszy została zaprezentowana publiczności w Muzeum Historii Kielc.

- Celem wystawy jest przypomnienie szczytnych ideałów naszych praojców, którzy nie mogąc pogodzić się z okrutnym losem Ojczyzny pod zaborami chwycili w 1863 r. za broń i wystąpili przeciw najokrutniejszemu spośród zaborców – czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Ekspozycja ta powstała dzięki grupie kieleckich kolekcjonerów, którzy od wielu lat, a niekiedy nawet od pokoleń, gromadzą pamiątki narodowe. 

- Na wystawie prezentowane są miejsca walk, elementy uzbrojenia, wyposażenia i stroju powstańczego wojska – piszą Jolanta i Marek Michniewscy w katalogu wystawy. - Ważną część ekspozycji stanowią obrazy, zdjęcia, grafiki, ilustracje z ówczesnej prasy krajowej i zagranicznej, stare książki, pocztówki i druki ulotne o tematyce powstańczej.

Ekspozycja, w której nie zabraknie akcentów kazimierskich, zawiera także pamiątki starych i patriotycznych rodów: Zadarnowskich, Broniewiczów, Łaniewskich, Egierskich i Michalewskich. Wart zauważenia jest również zbiór rzadkich książek na temat Powstania, czyli albumy i opracowania. Dodatkową atrakcją wystawy są obrazy, w tym portrety kobiece w strojach żałobnych i w żałobnej biżuterii z epoki, które mają na celu przybliżenie atmosfery lat po styczniowej insurekcji.

Wystawę prezentowaną w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki, będziemy mogli oglądać od 16 marca do 15 kwietnia 2013 r.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Z ZA MIASTA
  Do pani Małgorzaty Dąbrowskiej.
  Skoro jest Was tak wielu, to sami zainicjujcie TAKIE DRZEWO......
 • małgosia dąbrowska
  Do Państwa Michniewskich.
  A może zaincjują Państwo stworzenie kazimierskiego drzewa genealogicznego Józefa Broniewicza, oj dużo tu nas zostało. Jedna z wielu.
 • Redakcja
  Pomyłka dotyczy tylko nazwiska Broniewicz. Już jest poprawnie. Przepraszamy.
 • Szok
  Czytaj ze zrozumieniem ''ekspozycja w której nie zabraknie akcentów kazimierskich ''.
  Pomyłka w nazwisku Broniewiczów, Zadarnowscy nie byli z Kazimierza i nazwisko nie jest pomylone z nazwiskiem rodziny Zdanowskich .
 • jankowalski
  @ADMINISTRATOR-Proszę o zwrócenie uwagi czy prawidłowo napisano nazwiska znakomitych kazimierskich rodów np.czy nie powinno być Broniewiczów,Zdanowskich.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę