Błogosławieni sprawiedliwi...

Skomentuj (1)

zobacz więcej (24)

Centralnym punktem celebrowania uroczystości Wszystkich Świętych w Kazimierzu jest msza święta na cmentarzu wśród posadzonych siedem lat temu dębów katyńskich. W tym roku ze względu na pogodę odbyła się ona we wnętrzach Fary. Tu także stanęła kazimierska młodzież w szarfach sztandarowych, upamiętniając ofiary Golgoty Wschodu. Tu wysłuchaliśmy kazania odwołującego się do ośmiu biblijnych błogosławieństw.

„Błogosławieni, którzy pragną sprawiedliwości, albowiem oni sprawiedliwości dostąpią.” To jedno z ośmiu błogosławieństw chrystusowych, które zanotował w swojej ewangelii św. Mateusz. Do tych wartości odwołuje się w czas Wszystkich Świętych Kościół katolicki, jako że one wyznaczają prosty trakt do świętości. Wskazania w zasadzie minimalistyczne, ale ich realizacja wcale już taka prosta nie jest. Człowiek z zasady jest niecierpliwy i chciałby, żeby wspomnianej sprawiedliwości mógł doświadczyć już tu i teraz.

Cmentarze, które nawiedzamy na przełomie października i listopada, zdają się studzić naszą niecierpliwą gorączkę. Z perspektywy wieczności wszystko powinno nabierać innych kształtów. Czy tak jest? Wchodzimy na tereny większych czy mniejszych miejscowych nekropolii, wnosząc do świata umarłych wraz ze zniczami i kwiatami nasze ludzkie sprawy, także i tę niecierpliwość. Stawiamy kwiaty, zapalamy światła i pośpiesznie wracamy do swoich spraw, bo jeszcze w innym miejscu czekają nas inne groby, bo goście, bo obiad… A sprawiedliwość? Czasem i jej pragnienie blednie wobec rzeczywistości, która – jak pisał Wyspiański – skrzeczy, tłoczy, włazi w usta, uszy, oczy… I tylko „duch się w każdym poniewiera”… I tylko pozostaje pragnienie „ogromnych, wielkich rzeczy”… I nadzieja, że skoro to pragnienie jest wspólne nam wszystkim, to może jednak zasmakujemy już sprawiedliwości tu i teraz?..

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Taaaa
    Bez komentarza jest chyba najlepszym komentarzem nt. wczorajszej deszczowej sytuacji!

    Ps. Dzięki portalowi i temu co tu ludzie wypisują widzę, że przynajmniej czasem władza kościelna się ocknie, jakieś wnioski wysunie, nawet bywa, że jest bliżej ludzi a nie jak XV wieku wie wszystko, wskazuje drogę i błyszczy! Dzięki portal

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę