Listopadowe sacrum i profanum

Skomentuj (3)

zobacz więcej (9)

Dzień Wszystkich Świętych był wyjątkowo ciepły. Na kazimierskim cmentarzu błyszczał słońcem w żółtych klonowych liściach i szkłach zniczy konkurując z płomykami świec.

Rozsłoneczniony Dzień Wszystkich Świętych sprzyjał listopadowym odwiedzinom na grobach bliskich, rodzinnym spotkaniom. Czy sprzyjał wyciszeniu i rozmyślaniom o śmierci?

O śmierci nic już nie wiem
o czarne okna i powieki
trzepoce motylami
pachnie sośniną modrzewiem

– pisał w „Balladzie z tamtej strony” częsty bywalec Kazimierza lubelski poeta Józef Czechowicz.

W atmosferę zadumy wprowadzała zebranych na cmentarzu podczas tradycyjnej polowej mszy świętej homilia ks. Karola Serkisa o świętości.

- Święci są wśród nas – mówił ks. Serkis, przypominając malowane przez Antoniego Michalaka postacie świętych, których wzorce malarz czerpał z postaci zwykłych kazimierzaków; przypominając też postacie swoich kazimierskich nauczycieli, którzy w czasach stalinowskich odważnie pokazywali, co jest dobre, a co złe.

Przy tak pięknej pogodzie trudniej było myśleć o wieczności w gronie dawno nie widzianych krewnych, znajomych, nad grobem, gdzie w wiązankach właśnie przekrzywiły się kwiaty, a znicz uparcie nie chciał się zapalić. I znów profanum uparcie starało się wyprzeć z rzeczywistości sacrum.

Święci są wśród nas… Wszyscy jesteśmy w drodze do świętości. Korzystamy z wzorców tych, którzy szli przed nami, także tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, a których pamięć w Dąbrowie Katyńskiej podtrzymują wciąż młode dęby i warty uczniów ze szkół z terenu gminy Kazimierz wystawiane pierwszego listopada.

Kazimierska młodzież uczciła też pamięć innych znanych kazimierzaków.

- Jak każdego roku wieczorem w Święto Wszystkich Świętych z grupą młodzieży z PTTK paliliśmy znicze i wspominaliśmy naszego patrona Karola Śicińskiego, osoby związane z PTTK, byłych nauczycieli naszej szkoły i wybitne postaci z historii naszego miasta, którzy odeszli już z tego świata - mówi prezes kazimierskiego koła PTTK Marcin Pisula. - Raz nas jest więcej raz mniej ale od 15 lat jesteśmy zawsze.

 

Profanum i sacrum w ciągłej walce. W ostateczności jednak... sacrum.

 

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę