Listopadowe sacrum i profanum

Skomentuj (3)

zobacz więcej (9)

Dzień Wszystkich Świętych był wyjątkowo ciepły. Na kazimierskim cmentarzu błyszczał słońcem w żółtych klonowych liściach i szkłach zniczy konkurując z płomykami świec.

Rozsłoneczniony Dzień Wszystkich Świętych sprzyjał listopadowym odwiedzinom na grobach bliskich, rodzinnym spotkaniom. Czy sprzyjał wyciszeniu i rozmyślaniom o śmierci?

O śmierci nic już nie wiem
o czarne okna i powieki
trzepoce motylami
pachnie sośniną modrzewiem

– pisał w „Balladzie z tamtej strony” częsty bywalec Kazimierza lubelski poeta Józef Czechowicz.

W atmosferę zadumy wprowadzała zebranych na cmentarzu podczas tradycyjnej polowej mszy świętej homilia ks. Karola Serkisa o świętości.

- Święci są wśród nas – mówił ks. Serkis, przypominając malowane przez Antoniego Michalaka postacie świętych, których wzorce malarz czerpał z postaci zwykłych kazimierzaków; przypominając też postacie swoich kazimierskich nauczycieli, którzy w czasach stalinowskich odważnie pokazywali, co jest dobre, a co złe.

Przy tak pięknej pogodzie trudniej było myśleć o wieczności w gronie dawno nie widzianych krewnych, znajomych, nad grobem, gdzie w wiązankach właśnie przekrzywiły się kwiaty, a znicz uparcie nie chciał się zapalić. I znów profanum uparcie starało się wyprzeć z rzeczywistości sacrum.

Święci są wśród nas… Wszyscy jesteśmy w drodze do świętości. Korzystamy z wzorców tych, którzy szli przed nami, także tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, a których pamięć w Dąbrowie Katyńskiej podtrzymują wciąż młode dęby i warty uczniów ze szkół z terenu gminy Kazimierz wystawiane pierwszego listopada.

Kazimierska młodzież uczciła też pamięć innych znanych kazimierzaków.

- Jak każdego roku wieczorem w Święto Wszystkich Świętych z grupą młodzieży z PTTK paliliśmy znicze i wspominaliśmy naszego patrona Karola Śicińskiego, osoby związane z PTTK, byłych nauczycieli naszej szkoły i wybitne postaci z historii naszego miasta, którzy odeszli już z tego świata - mówi prezes kazimierskiego koła PTTK Marcin Pisula. - Raz nas jest więcej raz mniej ale od 15 lat jesteśmy zawsze.

 

Profanum i sacrum w ciągłej walce. W ostateczności jednak... sacrum.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • Redakcja
    Szanowni Państwo, przypominamy, że cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem ponownego głosowania (tzw. II tury), a więc już dzisiaj w piątek 2 listopada o północy i potrwa do jego zakończenia, a więc do niedzieli 4 listopada do godziny 21. Obowiązywać na terenie całej Polski niezależnie od tego, czy w danej gminie odbędzie się ponowne głosowanie czy nie.
  • Dżumania
    Dla jednych Sacrum Profanum dla innych czas prowadzenia brudnej kampanii, odwiedzania przystanków i drzew w całej gminie paszkwilami na Artura Pomianowskiego. Wstyd!
  • Mar
    Wybrony i ten fragment o ks. Serkisie!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę