Wszystkich Świętych'18 w Kazimierzu

Skomentuj (10)

Już od środy w związku z listopadowymi świętami zmianie ulegnie organizacja ruchu. Nie wjedziemy bezpośrednio pod cmentarz, ale zaparkujemy na rynku. Poniżej plan uroczystości kościelnych.

Uroczystość Wszystkich Świętych zmusza do refleksji nad istotą ludzkiego życia i nieuchronnością praw natury. W Kazimierzu wiąże się obrzędami celebrowanymi przez Kościół katolicki, chociaż tak naprawdę wiele z nich ma przedchrześcijańskie korzenie.

- Do istoty zaduszkowych obrzędów od wieków należały dwa główne elementy – „karmienie dusz” i „palenie ogni” – pisze w książce „Polskie tradycje świąteczne” Halina Szymanderska. – Sensem tych poczynań była głęboka wiara w istnienia duszy i życia pozagrobowego.
Elementy „karmienia dusz” odnotował w dramacie „Dziady” Adam Mickiewicz.

- Dziady nasze mają to szczególnie, iż obrzędy pogańskie pomieszane są z wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza iż dzień zaduszny przypada około czasu tej uroczystości. Pospólstwo rozumie, iż potrawami, napojem i śpiewami przynosi ulgę duszom czyścowym – czytamy we wstępie do II części „Dziadów”.

Drugim elementem było palenie ogni początkowo rozpalanych na rozstajnych drogach, aby służyły wędrującym duszom do ogrzania się i oświetlenia drogi. W XV – XVI w. przeniesiono ten zwyczaj – jak twierdzi Szymanderska – w pobliże grobów albo też rozpalano ogniska bezpośrednio na mogiłach.

- Wspomnieniem tego zwyczaju jest dziś właśnie zapalanie zniczy na grobach – pisze Szymanderska. – Kryje się za tym, wywodząca się jeszcze z czasów prehistorycznych, stara symbolika ognia i jego funkcji opiekuńczej i ożywiającej; w chrześcijaństwie ogień, światło jest symbolem wiary.

Ile zostało w Kazimierzu z tych wielowiekowych obrzędów?

W środę 31 października o godzinie 16.00 na cmentarzu parafialnym odmówiony zostanie ostatni październikowy różaniec połączony z Marszem Wszystkich Świętych, który jest swoistą kontrpropozycją parafii w Kazimierzu na coraz bardziej popularne Halloween.

- Dzieci, młodzież i dorosłych zachęcamy do przebrania się za swoich ulubionych świętych. Prosimy o przyniesienie portretów swoich świętych patronów. We wspólnym pochodzie chcemy radośnie wyznać wiarę w Świętych Obcowanie, a sam marsz jest chrześcijańską alternatywą na organizowane pogańskie obchody… - czytamy na stronie kazimierskiej parafii.

W czwartek 1 listopada kulminacyjnym momentem uroczystości Wszystkich Świętych będzie msza święta na cmentarzu parafialnym o godzinie 12.00. Procesja na cmentarz wyruszy spod fary po mszy świętej o godzinie 10.30. W Dąbrowie Katyńskiej w tym czasie młodzież szkolna z terenu gminy zaciągnie warty przy dębach katyńskich.

W piątek 2 listopada Zaduszki. Msze św. w farze o godzinach 8.00, 9.00, 10.00 za zmarłych w minionym roku, 15.00 i o 18.00. Po mszy św. o godz. 10.00 procesja na cmentarz. W klasztorze msze o godzinach 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00.

W związku ze wzmożonym ruchem w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek zmianie ulegnie w Kazimierzu organizacja ruchu w rejonie Rynku, ulicy Cmentarnej i Dębowe Góry.

- Przy wjeździe na ul. Cmentarną i Dębowe Góry zostanie ustawiony znak „zakaz ruchu”, natomiast w obrębie Rynku będzie możliwość poruszania się pojazdów i parkowania – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Zmiany te obowiązywać będą w dniach 31 października – 5 listopada.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Redakcja
  Szanowni Państwo, przypominamy, że cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem ponownego głosowania (tzw. II tury), a więc już dzisiaj w piątek 2 listopada o północy i potrwa do jego zakończenia, a więc do niedzieli 4 listopada do godziny 21. Obowiązywać na terenie całej Polski niezależnie od tego, czy w danej gminie odbędzie się ponowne głosowanie czy nie.
 • Adam
  Dobrze że nie była zła pogoda i mogło nas wreszcie coś połączyć!
 • mieszkaniec Kazimierza
  Ludzie trochę kultury we Wszystkich Świętych o wyborach?, wstyd, a odnośnie zmiany organizacji ruchu to była już od 20 lat więc to nie zasługa Pomianowskiego!
 • Mieszkanka
  Pamiętajmy o tych, których z nami nie ma!
 • patrycja kowalska
  jeszcze gdyby przy tym zakazie stał jakis radiowoz to biloby o.k.niewiem po co wogole przy tym artykule teksty o tych dwoch pozal sie boze kandydatach.niewiem kto w takim razie glosowal na pisule skoro w komentarzach jest be...a mial tyle glosow.kazimierz jest zakłamany
 • ulotność
  Życię i na górkę. Doceńmy, że jest pięknie położona.
 • stójkowy
  Bo Pisula jest na urlopie. Pan Pomianowski mógł coś zadecydować i poprawiła się organizacja ruchu.
  Pisula na wieczny urlop, lepiej dla miasta.
 • Mieszkaniec ul. Czerniawy
  Bardzo dobrze, że znak ,,zakazu"został postawiony od ul. Cmentarnej.Kierowcy jakoś sobie poradzili z parkowaniem samochodów na drogach dojazdowych- a osoby idące na cmentarz mieli spokojnie ,,do dyspozycji" całą drogę na cmentarz .
  Dziękuję za taki pomysł i myślę że będzie on obowiązywał również i w latach następnych.
  • kazimierzanin
   Z tego co pamiętam tak jest od lat.
  • ???
   tak bylo od zawsze ,skąd ten zachwyt ?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę