Wszystkich Świętych'18 w Kazimierzu

Skomentuj (10)

Już od środy w związku z listopadowymi świętami zmianie ulegnie organizacja ruchu. Nie wjedziemy bezpośrednio pod cmentarz, ale zaparkujemy na rynku. Poniżej plan uroczystości kościelnych.

Uroczystość Wszystkich Świętych zmusza do refleksji nad istotą ludzkiego życia i nieuchronnością praw natury. W Kazimierzu wiąże się obrzędami celebrowanymi przez Kościół katolicki, chociaż tak naprawdę wiele z nich ma przedchrześcijańskie korzenie.

- Do istoty zaduszkowych obrzędów od wieków należały dwa główne elementy – „karmienie dusz” i „palenie ogni” – pisze w książce „Polskie tradycje świąteczne” Halina Szymanderska. – Sensem tych poczynań była głęboka wiara w istnienia duszy i życia pozagrobowego.
Elementy „karmienia dusz” odnotował w dramacie „Dziady” Adam Mickiewicz.

- Dziady nasze mają to szczególnie, iż obrzędy pogańskie pomieszane są z wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza iż dzień zaduszny przypada około czasu tej uroczystości. Pospólstwo rozumie, iż potrawami, napojem i śpiewami przynosi ulgę duszom czyścowym – czytamy we wstępie do II części „Dziadów”.

Drugim elementem było palenie ogni początkowo rozpalanych na rozstajnych drogach, aby służyły wędrującym duszom do ogrzania się i oświetlenia drogi. W XV – XVI w. przeniesiono ten zwyczaj – jak twierdzi Szymanderska – w pobliże grobów albo też rozpalano ogniska bezpośrednio na mogiłach.

- Wspomnieniem tego zwyczaju jest dziś właśnie zapalanie zniczy na grobach – pisze Szymanderska. – Kryje się za tym, wywodząca się jeszcze z czasów prehistorycznych, stara symbolika ognia i jego funkcji opiekuńczej i ożywiającej; w chrześcijaństwie ogień, światło jest symbolem wiary.

Ile zostało w Kazimierzu z tych wielowiekowych obrzędów?

W środę 31 października o godzinie 16.00 na cmentarzu parafialnym odmówiony zostanie ostatni październikowy różaniec połączony z Marszem Wszystkich Świętych, który jest swoistą kontrpropozycją parafii w Kazimierzu na coraz bardziej popularne Halloween.

- Dzieci, młodzież i dorosłych zachęcamy do przebrania się za swoich ulubionych świętych. Prosimy o przyniesienie portretów swoich świętych patronów. We wspólnym pochodzie chcemy radośnie wyznać wiarę w Świętych Obcowanie, a sam marsz jest chrześcijańską alternatywą na organizowane pogańskie obchody… - czytamy na stronie kazimierskiej parafii.

W czwartek 1 listopada kulminacyjnym momentem uroczystości Wszystkich Świętych będzie msza święta na cmentarzu parafialnym o godzinie 12.00. Procesja na cmentarz wyruszy spod fary po mszy świętej o godzinie 10.30. W Dąbrowie Katyńskiej w tym czasie młodzież szkolna z terenu gminy zaciągnie warty przy dębach katyńskich.

W piątek 2 listopada Zaduszki. Msze św. w farze o godzinach 8.00, 9.00, 10.00 za zmarłych w minionym roku, 15.00 i o 18.00. Po mszy św. o godz. 10.00 procesja na cmentarz. W klasztorze msze o godzinach 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00.

W związku ze wzmożonym ruchem w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek zmianie ulegnie w Kazimierzu organizacja ruchu w rejonie Rynku, ulicy Cmentarnej i Dębowe Góry.

- Przy wjeździe na ul. Cmentarną i Dębowe Góry zostanie ustawiony znak „zakaz ruchu”, natomiast w obrębie Rynku będzie możliwość poruszania się pojazdów i parkowania – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Zmiany te obowiązywać będą w dniach 31 października – 5 listopada.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (10)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę