Baszty rozdane

Skomentuj (1)

zobacz więcej (18)

52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych za nami. Do kogo w tym roku trafiły Baszty – główne festiwalowe nagrody?

W tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych wzięło udział 25 kapel, 29 zespołów śpiewaczych, 10 instrumentalistów, 25 solistów śpiewaków, 10 wykonawców w kategorii folklor – kontynuacja oraz 21 grup w konkursie „Duży – Mały”. W sumie w konkursie festiwalowym wzięło udział około 800 artystów ludowych z 15 województw.

Jury oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 80 tysięcy złotych ufundowanych przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Burmistrza Miasta Kazimierz Dolny, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu.

W kategorii kapel ze względu na wyjątkowo wysoki i wyrównany poziom jury postanowiło przyznać dwie główne nagrody – dla Kapeli Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego z województwa łódzkiego oraz Kapeli Maćka Obrochty z Kościeliska z województwa małopolskiego.

W kategorii zespołów śpiewaczych Basztę przyznano Kompanii Męskiej z Knyszyna, woj. podlaskie. Za najlepszego solistę instrumentalistę uznano Czesława Węglarza, instrumentalistę z Ciśca, woj. śląskie. Zaś Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej, woj. lubelskie wygrała konkurs w kategorii solistów śpiewaków.

Trzy nagrody I stopnia przyznano w kategorii folklor – kontynuacja i trafiły one do: Kapeli „Cmolaskie Chłopaki” z Cmolasu, woj. podkarpackie, Zespołu „Koral” z Kamienia, woj. lubelskie oraz Anny Jurkiewicz, śpiewaczki z Warszawy, woj. mazowieckie.

W konkursie „Duży – Mały” jury przyznało sześć równorzędnych nagród I stopnia. Zdobyli je: Piotr Majerczyk z synem Janem z Chabówki, woj. małopolskie, Młodzieżowa Kapela Ludowa „Pogórzanie” z Dynowa, woj. podkarpackie, Czesław Węglarz z uczniami z Ciśca, woj. małopolskie, Jan Prządka z uczniami ze Zbąszynia, woj. wielkopolskie, Paweł Płudowski z Łukaszem Nowińskim z Majdanu Królewskiego, woj. podkarpackie oraz Krzysztof Butryn z uczniami z Janowa Lubelskiego, woj. lubelskie.

- Jury pozytywnie odnotowuje fakt bardzo wysokiego poziomu tegorocznej edycji Festiwalu, co w szczególności dotyczy licznie występujących kapel – czytamy w protokole z posiedzenia jury. – Znalazło to odzwierciedlenie w ilości przyznanych nagród oraz wyróżnień. Cieszy fakt, że zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu i muzykowania rośnie wśród młodego pokolenia. W roku bieżącym młodzi artyści licznie i aktywnie występowali we wszystkich kategoriach konkursowych. Komisja zaobserwowała, że w wielu wypadkach młodzi zasilają dotychczasowe składy i traktujemy to jako stałą tendencję.

Nowością tegorocznego festiwalu jest przyznanie specjalnej nagrody wybranemu instrumentaliście. Jest to nagroda im. prof. Jana Stęszewskiego, wieloletniego członka i przewodniczącego jury. Był on współtwórcą regulaminu, ale także twórczo rozwijał jego podstawowe idee.

- Jury nieustannie apeluje do władz samorządowych wszystkich szczebli, aby w dalszym ciągu wspierały ludowych artystów ze swoich obszarów administracyjnych – czytamy w protokole posiedzenia jury. – Ich działalność jest przecież sposobem promocji lokalnej kultury oraz własnych regionów na forum ogólnopolskim. Komisja z uznaniem dostrzega obecność w Kazimierzu, razem z wykonawcami, przedstawicieli władz samorządowych różnych szczebli. Dla artystów ludowych jest to znakomite wsparcie i dowód uznania ich talentu oraz osiągnięć artystycznych.

Podczas tegorocznego 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych jury orzekało w składzie: prof. dr hab. Jan Adamowski – przewodniczący, mgr Maria Baliszewska, prof. dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, prof. dr hab. Piotr Dahlig, dr Weronika Grozdew-Kołacińska, dr Jacek Jackowski, dr Bożena Lewandowska, Remigiusz Mazur-Hanaj, prof. dr hab. Bożena Muszkalska oraz dr Janina Biegalska – sekretarz jury.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Teresa
    Było bardzo kolorowo,muzykalni,coś wspaniałego,za rok też pojadę,Teresa z Radomia,chętnie pojechałabym na takie warsztaty🌺😀

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę