Rozpoczął się 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Skomentuj (2)

zobacz więcej (25)

Rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W nadwiślańskim Miasteczku po raz 52. rozbrzmiała ludowa muzyka a kazimierski Rynek mieni się tysiącem barw dzięki kolorowym strojom uczestników. 

Tradycyjnie, jak co roku, uroczyste otwarcie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych odbywa się na kazimierskim Rynku, zaraz po przejściu pięknego, kolorowego korowodu. Są przemowy, jedyny w swoim rodzaju występ Józefa Brody oraz mnóstwo dobrej zabawy.

- Choć każda kolejna edycja festiwalu jest podobna do tej poprzedniej, to jednak każda jest niepowtarzalna – mówi Andrzej Sar, dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. - Wszystko to dzięki wykonawcom, którzy co roku się zmieniają. W tym roku w Kazimierzu goszczą muzycy z 15 województw.

Muzycy i śpiewacy z różnych stron Polski, zachwycające stroje, które mienią się paletą barw i ten niepowtarzalny klimat – wszystko to sprawia, że Kazimierz na ten jeden weekend w roku zamienia się w stolicę szeroko pojętej sztuki ludowej. Dlatego też wydarzenie to cieszy się dużą popularnością i przyciąga turystów z najbardziej odległych zakątków w kraju.

- Jest bardzo dużo atrakcji – mówi Andrzej Sar. - Muzyka wypełnia cały Rynek i naprawdę nic, nawet nieprzewidywalna aura nie jest w stanie zniechęcić muzyków do grania i śpiewania.

Sporą popularnością cieszy się także klub Tyndyryndy, w którym najbardziej oblegane są m.in. warsztaty tańca oraz coroczna zabawa ludowa.

Co jeszcze w programie?

Sobota, 23 czerwca
9.00 –Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert konkursowy
14.00 – widowisko obrzędowe „Oczepiny” zespołu z Ocic; Zespół z Chorwacji, Litwy
16.00 – Koncert konkursowy
20.00 – Zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych

Niedziela, 24 czerwca
9.00 – Konkurs Duży – Mały
12.00 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
13.30 – Ogłoszenie Wyników, Koncert Laureatów
15.00 – Koncert Lubelszczyzna żegna Gości festiwalowych
16.00 – Koncert zespołu „Kurna Chata”

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Redakcja
    Jak podaje Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie - organizator festiwalu, to był zespół Styrta z Krasnegostawu.
  • Nowy fan
    Bardzo proszę o informację, jak nazywał się zespół, który występował w niedzielę ok godz. 15:30. W składzie 3 wokalistki, wokalista / fleista, 2 gitary, perkusja na 2 talerze, skrzypce. Wszyscy na biało. Styl nieco zbliżony do Horpyny.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę