Festiwal ludowy za pasem

Wkrótce Kazimierz rozbrzmi muzyką ludowych kapel i śpiewaków. Rozbłyśnie kolorami ludowych strojów. Jaki będzie tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu?

Tegoroczny plakat festiwalowy autorstwa Beaty  Księskiej - Urniaż utrzymany jest stylistyce łączącej tradycję z nowoczesnością.

Andrzej Sar – kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu – Wciąż poszukujemy – nie chcę mówić: następcy nieodżałowanego prof. Adama Kiljana, bo pewnie nie będzie to łatwe,  ale nowego wzornictwa, które by próbowało we współczesności zaspokoić gusta odbiorców, a jednocześnie wpisać się w oczekiwaną konwencję. Jego zadaniem jest ukierunkowanie skojarzeń na muzykę ludową.

Plakat łączy tradycję z nowoczesnością, więc w tym roku w Kazimierzu – mimo, że festiwal stawia na tradycję – tej nowoczesności nie zabraknie?

Andrzej Sar – My nie chcemy odcinać się – Broń Boże – od nowoczesności, bo festiwal jak i sama kultura ludowa nie są skansenem. To kultura wciąż żywa, aktualizowana, która próbuje dopasować się do warunków współczesnych, oczywiście nie rewolucyjnie, lecz ewolucyjnie, tak jak jest jej to przypisane. Mamy głęboki szacunek do tradycji, bo ona jest tutaj najcenniejszą wartością, ale ona przecież także funkcjonuje w ramach naszego współczesnego bycia.

Akcenty nowoczesne na festiwalu to jak zwykle konkurs „Duży – mały”?

Andrzej Sar – Ja nie wiem, czy to nazywać nowoczesnością? Przecież to bezpośredni przekaz taki, jaki miał i wciąż ma miejsce. To bardziej troska o przetrwanie  przekazu tradycji we współczesnych czasach. To oczywiście nasze oczko w głowie. Legitymizuje nie tylko działania festiwalowe w kontekście ochrony niematerialnego dziedzictwa, lecz  daje również pewność, że ta transmisja pokoleniowa cały czas jest żyjąca. W tym roku jest zgłoszonych 27 grup,  czyli nawet więcej niż w poprzednich latach.

Nowoczesność jest oczywiście obecna, jeśli chodzi o oprawę festiwalu: elementy przekazu multimedialnego, oświetlenie, scenografia. Natomiast cały rdzeń – czyli tradycja w swojej wierności – jest z całym pietyzmem pielęgnowany. Współczesny akcent znajdzie odzwierciedlenie w temacie seminarium folklorystycznego, które będzie dotyczyło współczesnych metod edukacji folkloru muzycznego.

Festiwal za pasem. Czego możemy się spodziewać w tym roku?

Andrzej Sar – Jak co roku możemy się spodziewać plejady znakomitych artystów ludowych - tych, którzy odwiedzali już Kazimierz, ale nie zabraknie też takich, którzy będą tu po raz pierwszy – zawsze element świeżości się pojawia. Jednak i ci, którzy przyjeżdżają tu po raz kolejny, zawsze  traktują to jako nowe wyzwanie osadzone w przyjacielskiej atmosferze przebywania wśród życzliwych ludzi – odbiorców kultury ludowej.

I jak co roku wystąpi około tysiąca artystów?

Andrzej Sar – To jest wciąż niezmienna ilość. Składają się na nią uczestnicy konkursów i wydarzeń towarzyszących. Jest ponad 120 wykonawców: kapel, zespołów, solistów, grup „Duży – mały”. Są rękodzielnicy biorący udział w Targach Sztuki Ludowej.

Kogo zobaczymy w tym roku na scenie z okolic najbliższych Kazimierzowi?

Andrzej Sar – Lubelszczyznę z okolic najbliżych Kazimierzowi reprezentować będą artyści aż z powiatu ryckiego i lubartowskiego (i dalszych oczywiście). Natomiast nie zobaczymy reprezentantów z powiatu puławskiego. Sporadycznie bywają na festiwalu, ale od czasów zmarłego przed kilkoma dniami Franciszka Kowalskiego – mistrza, który w pierwszych latach festiwalu wielu swoich adeptów przez scenę kazimierską przeprowadził – nie pojawiają się regularnie.  Gdzieś ta tradycja się zagubiła…

Program 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

27 czerwca, czwartek
17.00 – Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne „Współczesne praktyki edukacyjne w zakresie folkloru muzycznego”(Muzeum Nadwiślańskie, ul. Rynek 19)

28 czerwca, piątek
09.00 – Otwarcie Targów Sztuki Ludowej
11.00 – Uroczyste Otwarcie Festiwalu – koncert konkursowy
13.30 – imprezy towarzyszące - Zespół z Litwy, Słowacji, Zespół Regionalny z Bukówca
15.00 – Koncert konkursowy
17.30 – imprezy towarzyszące - Widowisko obrzędowe - Zespół Regionalny z Bukówca, kapela Wełtynianka
19.00 – Koncert konkursowy
21.00 – Ognisko dla uczestników Festiwalu w ruinach Zamku

29 czerwca, sobota
09.00 –Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert konkursowy
14.00 – imprezy towarzyszące – Zespół Regionalny z Bukówca Górnego, Zespół z Litwy i Słowacji
16.00 – Koncert konkursowy
20.00 – Koncert „Scena Mistrzów” - Zabawa z udziałem kapel festiwalowych

30 czerwca, niedziela
08.45 – Zespół Tańca Lud. „Jacy tacy”-Warsztaty terapii zajęciowej w Janowie Lub.
09.00 – Koncert konkursowy Mistrz i Uczeń
12.00 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
13.30 – Ogłoszenie wyników, Koncert Laureatów
15.00 – Koncert Lubelszczyzna żegna Gości festiwalowych

16.00 – Zespół „Czeremszyna”

*w piątek i sobotę działa Klub Festiwalowy (warsztaty śpiewu, tańca, rękodzieła, projekcje filmów, posiady śpiewacze, pograjki)

Program Klubu Festiwalowego Tyndyryndy

28 czerwca, piątek
Mały namiot (Mały Rynek)
15.00-17.00 WNIEBOGŁOSY — warsztaty ŚPIEWU — Agata Harz 17.15-18.00 — Kino festiwalowe — Piotr Baczewski, Nasta Niekrasawa — pokaz filmów o tematyce kresowej
Duży namiot (przy Małym Rynku)
15.00-17.00 — MAŁE TYNDYRYNDY — warsztaty plastyczne dla dzieci (Agnieszka Niwińska, twórcy ludowi)
17.15-20.00 — warsztaty TAŃCE z Grodzieńszczyzny
(kapela Andrieja Borowskiego z Grodna, Białoruś)
20.00-03.00 — ZABAWA TANECZNA

29 czerwca, sobota
Mały namiot (Mały Rynek)
11.00-12.30 — Kino festiwalowe — pokaz filmów „Przedmiot ostatni”, „Powitać, poświętować, pożegnać” autorstwa Piotra Piasty, spotkanie z autorem i śpiewaczką Teresą Bieńkowską z Wieniawy (Radomskie)
13.00-14.30 — Radomski Jazz — ludowa perkusja, wykład Katarzyny Zedel (Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu) i Jana Wochniaka z Kłudna (Radomskie, muzyk ludowy, wytwórca bębnów)
15.30-16.45 — Muzyka nadbużańskiego Polesia. Prezentacja książki i płyty „Łuhom, tuhom ponad Buhom”, archiwalne nagrania i fotografie. Krzysztof Gorczyca i Edmund Brożek — skrzypek z Włodawy
17.15-20.15 — Posiad Śpiewaczy: Kurpie (Bandysianki z uczniami) — Podlasie (Podlaska Kompania Wołoczebna) — Biskupizna (śpiewacy i muzykanci z Biskupizny)
Duży namiot (przy Małym Rynku)
11.00-14.00 — Małe Tyndyryndy — warsztaty plastyczne dla dzieci (Agnieszka Niwińska, twórcy ludowi)
15.30-17.30 — Wniebogłosy — warsztaty ŚPIEWU — Agata Harz — Mały namiot (Mały Rynek)
18.00-19.00 — warsztaty Tańce kresowe (kapela Edyty Gumauskaite z Wilna )
19.15-20.00 — Lubartowskie Melodie — Sebastian Pikula i uczestnicy projektu stypendialnego.
20.00 — Zabawa taneczna
W czasie zabawy konkurs tańca – jak co roku jury oraz publiczność wybiorą najlepszych tancerzy
12.00-18.00 — Fototyndy - klubowe fotograficzne atelier, (obok dużego namiotu)

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę