Baszty dla najlepszych

zobacz więcej (30)

Dobiegła końca ludowa kazimierska bajka. Święto muzyki i rzemiosła ludowego za nami.

Jury 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu wysłuchało 20 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 14 instrumentalistów, 27 solistów śpiewaków oraz 28 grup w konkursie :Duży – mały”, w sumie około 800 artystów ludowych ze wszystkich 16 województw. Przyznało nagrody o łącznej wartości 80 tys. zł.

Baszty przyznano:
w kategorii kapel – Kapeli Szymona Tylki z Zakopanego, woj. małopolskie
w kategorii zespołów śpiewaczych – Grupie Śpiewaczej Mężczyzn z Czarni, woj. mazowieckie
w kategorii solistów instrumentalistów – Piotrowi Krupskiemu, cymbaliście z Elbląga, woj. warmińsko – mazurskie
w kategorii solistów śpiewaków – Leszkowi Wiśniewskiemu z Gągolina Południowego, woj. łódzkie
w konkursie „Duży – mały”:
w grupie śpiewaków (6 równorzędnych nagród I stopnia):
Jakub Rusiecki z synem Jakubem z Rabki Zdroju, woj. małopolskie
Krzysztof Tobiasz z Jakubem Kuczajem z Lubomierza, woj. małopolskie
Andrzej Sowa z Młodzieżową Kapelą Ludową „Pogórzanie” z Dynowa, woj. podkarpackie
Szymona Bafia z Zofią Bafią i Franciszkiem Toporem – Futrem z Zakopanego, woj. małopolskie
Antoni Gluza z uczniami ze Szczyrku, woj. śląskie
Kapela Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego, woj. mazowieckie
w konkursie śpiewaków (4 równorzędne nagrody I stopnia):
Sabina Cichoń z zespołem Mali Lubatowianie z Lubatowej, woj. podkarpackie
Damian Balcer z zespołem Szuwarki z Wiżajn, woj. podlaskie
Witold Kuczyński z Emilią Dzieżyk z Czarni, woj. mazowieckie
Krystyna Hoduń z zespołem Młode Rozkopaczewianki z Rozkopaczewa, woj. lubelskie

Jury 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych oceniło, że poziom artystyczny – zwłaszcza jeśli chodzi o prezentacje licznie występujących kapel oraz zespołów śpiewaczych – tegorocznej edycji był bardzo wysoki. Wzięli w nim udział reprezentanci wszystkich 16 województw Polski, także przedstawiciele mniejszości etnicznych.

- Komisja z uznaniem podkreśla starania wykonawców o zachowanie w swoich prezentacjach autentycznego języka regionalnego, regionalnych strojów oraz niezwykle cennego archaicznego instrumentarium. Z aprobatą stwierdza też większą dbałość wykonawców o stronę tekstową prezentowanych utworów, co pozwala uwydatnić zawarte w utworach treściowe przesłania. Zwraca jednak uwagę na niepotrzebną nadmierną teatralizację, a w warstwie muzycznej zbyt daleko idące stylizacje, w tym wprowadzane maniery śpiewu charakterystyczne dla muzyki popularnej. Sugeruje też większą dbałość w dostosowaniu repertuaru do wieku i płci wykonawców – napisano w protokole. – Komisja w dalszym ciągu zachęca instruktorów i samych artystów do poszukiwania lokalnych wariantów poszczególnych utworów i prezentowania różnych gatunków folkloru słowno-muzycznego, lecz zgodnego z tradycją wykonawczą.

Jury podkreśliło również fakt, że zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu i muzykowania rośnie wśród młodego pokolenia.

- W roku bieżącym młodzi artyści licznie i aktywnie występowali we wszystkich kategoriach konkursowych. Komisja zaobserwowała, że w wielu wypadach młodzi zasilają dotychczasowe składy i traktujemy to jako stałą tendencję. Rozwijający się konkurs  „Mistrz i uczeń” dodatkowo ją wzmacnia – zapisano w protokole.

Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest istotną częścią polskiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Kazimierski festiwal pomaga te tradycje pielęgnować i rozwijać. Dlatego też Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie wszczął procedurę wpisu festiwalu na Krajową listę „dobrych praktyk” przewidzianą przez Konwencję UNESCO z 2003 roku o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę