Babie Lato 2015

Kolejny sezon na Grodzisku Żmijowiska dobiega końca. Tradycyjnie już, w drugą sobotę września w ośrodku archeologii doświadczalnej odbędzie się impreza zwana Babim Latem. Będą pokazy wypału naczyń ceramicznych, średniowiecznej kuchni, rzemiosła oraz przelotów ptaków łownych.

Już po raz siódmy na Grodzisku Żmijowiska odbędzie Słowiańskie Babie Lato. Tradycyjnie, w drugą sobotę września zakończy się kolejny sezon działalności tego ośrodka archeologii doświadczalnej. Impreza jest także elementem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku obchodzone są pod hasłem: Dziedzictwo utracone – dziedzictwo ocalone. Co to hasło oznacza? Czego możemy się spodziewać 12 września na Grodzisku Żmijowiska?

- Hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa to taka nie do końca pasująca do naszych działań idea, mająca na celu przybliżenie, przypomnienie dóbr kultury utraconych podczas np. działań wojennych, grabieży, kradzieży oraz pochwalenie się tymi, które udało się odzyskać – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Nasza interpretacja, pewnie odbiegająca od założeń organizatorów, czyli Narodowego Instytutu Dziedzictwa, jest nieco inna: archeologia doświadczalna to próba odzyskania tego dziedzictwa, które zostało utracone, pozostawiając po sobie jedynie mniej lub bardziej czytelne ślady w ziemi, odkrywane podczas archeologicznych wykopalisk. Na tym skupiamy się my odtwarzając kulturę materialną wczesnośredniowiecznych Słowian. Podobny cel przyświeca Masłomęckiemu Stowarzyszeniu "Wioska Gotów" z Masłomęcza, którzy sięgają do III-IV wieku naszej ery i kultury materialnej germańskiego plemienia Gotów, które w Masłomęczu pozostawiło po sobie bodaj najbardziej znaną w Europie nekropolię. To także cel naszych przyjaciół z czeskiego Uhrinova, którzy odtwarzają rzemiosła i umiejętności średniowiecznych Czech. Prezentacje tych prób będzie można zobaczyć w tym roku w Żmijowiskach.

Podczas Słowiańskiego Babiego Lata będziemy mogli wziąć udział w prezentacjach efektów tegorocznych letnich Warsztatów Archeologii Doświadczalnej oraz pokazach polskich i zagranicznych partnerów Grodziska Żmijowiska.

Impreza rozpocznie się w sobotę 12 września o godzinie 11.00.
Na terenie ośrodka archeologii doświadczalnej będziemy mogli uczestniczyć w następujących prezentacjach: wypał naczyń ceramicznych typu chodlikowskiego w rekonstrukcji pieca garncarskiego, średniowieczna kuchnia i rzemiosło w wykonaniu gości z Centrum Archeologii Eksperymentalnej w Uhrinovie (Czechy) oraz rzemiosło i umiejętności ludu Gotów z okresu rzymskiego w wykonaniu Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów” w Masłomęczu.

- Chyba najbardziej zbliżony do hasła przewodniego Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 będzie pokaz sokolnictwa – mówi Paweł Lis. – Sztuka sokolnicza swymi korzeniami sięga początków ludzkich cywilizacji, szczególnie będąc związana w swych początkach z plemionami nomadycznymi. W Polsce, która w XVI -XVII wieku słynęła w Europie z sokolniczych tradycji i sokolników, umiejętność ta w wieku XIX i pierwszej połowie XX była niemal w zaniku. Dziś sokolnictwo w Polsce odżywa, i nie tylko jako sztuka łowiecka, hobby czy efektowne pokazy. Pełni również role wręcz militarne! Łowne ptaki chronią wojskowe i cywilne lotniska przed stadami ptactwa stanowiącymi zagrożenie dla samolotów. W Żmijowiskach będą zaprezentowane ptaki, które jeszcze niedawno "pełniły służbę" na lotnisku w Dęblinie. Podczas Słowiańskiego Babiego Lata będzie możne wysłuchać pogadanki na temat sokolnictwa, obejrzeć z bliska ptaki łowne, a nawet sfotografować się z nimi oraz obejrzeć ich treningowe przeloty łowieckie. A wszystko to dzięki Panu Mateuszowi Jakubcowi z okolic Janowa Lubelskiego.

Część oficjalna imprezy rozpocznie się po południu.
Na godzinę 16.00 zaplanowano wystąpienia gospodarzy i gości oraz oprowadzanie po terenie archeologicznego skansenu. Na zakończenie odbędzie się prelekcja i wspomniany wcześniej pokaz przelotów ptaków łownych: jastrzębi Harrisa, pustułki, jastrzębia gołębiarza i sowy płomykówki.

Program Słowiańskiego Babiego Lata 12 września

Godz. 11.00 –
  Prezentacje:

  • wypał naczyń ceramicznych typu chodlikowskiego w rekonstrukcji pieca garncarskiego
  • średniowieczna kuchnia i rzemiosło w wykonaniu gości z Centrum Archeologii Eksperymentalnej w Uhrinovie (Czechy)
  • rzemiosło i umiejętności ludu Gotów z okresu rzymskiego w wykonaniu Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów” w Masłomęczu

Godz. 16.00 – Część oficjalna imprezy: wystąpienia gospodarzy i gości oraz oprowadzanie po terenie archeologicznego skansenu

Godz. 17.00 –
Prelekcja i pokaz przelotów ptaków łownych: jastrzębi Harrisa, pustułki, jastrzębia gołębiarza, sowy płomykówki

 

 

Jak dojechać na Grodzisko Żmijowiska? Dokładny opis trasy znaleźć można tutaj.

 

Całość programu Słowiańskiego Babiego Lata 2015 możliwa była do zrealizowania dzięki współorganizatorowi: Gminie Wilków  i Gminnej Bibliotece Publicznej z Wilkowa oraz sponsorowi: Grupie Azoty Zakłady Azotowe PUŁAWY S.A.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę