Centrum Sztuki Audiowizualnej w Kazimierzu?

Skomentuj (8)

O budowie kina w Kazimierzu Dolnym mówi się już od kilku lat. Jednak do tej pory były to jedynie słowa. Teraz mają szansę spełnienia, gdyż w Miasteczku ma powstać Centrum Sztuki Audiowizualnej.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym omówiona została propozycja Stowarzyszenia Filmowców Polskich dotycząca budowy międzynarodowego Centrum Sztuki Audiowizualnej w naszym Miasteczku. W spotkaniu, oprócz radnych, pracowników Urzędu Miasta oraz burmistrza Grzegorza Duni wzięli udział również dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – Grażyna Torbicka, reżyser Jacek Bromski i producent Festiwalu Dwa Brzegi – Zbigniew Dobrosz.

 

- Pomysł na to, by stworzyć w Kazimierzu kino lub coś, co nazwalibyśmy centrum multimedialnym pojawił się jakiś czas temu, dokładnie w momencie, gdy otrzymałam honorowe obywatelstwo Kazimierza Dolnego – mówi Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

 

- Tak sobie zamarzyliśmy, żeby Kazimierz Dolny stał się stolicą filmu polskiego, no i być może tak się kiedyś stanie, jednak do tego brakuje nam sali kinowej – mówi Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. - Chcielibyśmy więc stworzyć w Kazimierzu Centrum Sztuki Audiowizualnej.

 

W takim centrum znalazłaby się sala widowiskowa na 500 – 600 osób, która mogłaby służyć do różnych celów, w zależności od potrzeb. Na przełomie lipca i sierpnia – jako sala kinowa podczas trwania Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, w pozostałe miesiące – jako sala konferencyjna czy teatralna.

 

– Pomysł, aby stworzyć w Kazimierzu Dolnym Centrum Edukacji Artystycznej i skupić w Miasteczku młodych filmowców z Europy, daje możliwość na funkcjonowanie tego obiektu w znacznie szerszym zakresie – mówi Grażyna Torbicka. – Daje możliwość rozszerzenia na różne inne dyscypliny artystyczne, które w określonych miesiącach w roku mogą być prowadzone.

 

Dzięki uprzejmości prof. Ewy Kuryłowicz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej powstało 12 projektów Centrum Sztuki Audiowizualnej w Kazimierzu Dolnym. Brane pod uwagę lokalizacje to „Zielony parking” oraz kamieniołomy. Te prace obecnie można oglądać w kazimierskim Kolegium Sztuk Pięknych.

 

- W rozmowach ze studentami podkreślałam, że Kazimierz Dolny to bardzo szczególne miejsce, które ma określoną tradycję, kulturę i specyfikę – mówi Grażyna Torbicka, która wspólnie z prof. Ewą Kuryłowicz „przygotowywała” studentów. – Ważne wydawało mi się też to, że obiekt musi być zaprojektowany w ten sposób, by mógł funkcjonować przez cały rok i był wykorzystywany w różnych celach – jako sala kinowa, teatralna czy konferencyjna.

 

Podobną inicjatywę podjął Jacek Bromski. Reżyser zwrócił się z prośbą o zaprojektowanie kazimierskiego centrum audiowizualnego do studentów architektury z Politechniki Lubelskiej. Wybrany został najlepszy projekt, który w chwili obecnej znajduje się w Urzędzie Miasta w Kazimierzu Dolnym.

 

Oczywistym wydaje się fakt, że wybudowanie takiego obiektu poniesie za sobą wielkie koszta. Jak wielkie? Dokładnie jeszcze nie wiadomo. Jak mówi Jacek Bromski, może to być kwota ok. 15 milionów złotych. Skąd te pieniądze? Prawdopodobnie z tzw. Funduszu Norweskiego – Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

 

- Jednak abyśmy mogli przystąpić do realizacji tego projektu, musimy mieć zgodę Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym – mówi Jacek Bromski.

 

Bo to miasto będzie musiało „ofiarować” działkę na ten cel. I tu sprawa też nie jest wcale prosta. W początkowych rozmowach brane były pod uwagę dwie lokalizacje: kamieniołomy oraz tzw. „Zielony parking”. Jednak teraz jest już pewne, że na tym parkingu powstanie budynek Gminnego Zespołu Szkół. Wydawać by się mogło, że wobec tego sprawa rozwiązuje się sama i Centrum Sztuki Audiowizualnej powstanie w kamieniołomach, jednak nie do końca. Podczas spotkania, zgromadzeni rozmówcy zaproponowali, by centrum wybudować przy ul. Szkolnej – na terenie szkoły.

 

– Ta decyzja na pewno nie zapadnie szybko – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. - Jedno jest pewne: mamy o czym rozmawiać. Trzeba się zastanowić, kogo do tej dyskusji zaprosić, bo taki obiekt będzie stałą architekturą w przestrzeni miasta. Musimy więc zadbać o to, by jego forma była jak najbardziej przyjęta.

 

Rozmawiać, owszem, jest o czym. Jednak czasu za wiele nie ma. Wstępnie ustalono, że do końca sierpnia powinna zapaść decyzja odnośnie lokalizacji obiektu. Bo jak zaznacza Jacek Bromski, do końca tego roku wniosek o dofinansowanie musi być złożony.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • kazimierzanka
  "Starą naszą" szkołę opchną aby wybudować nową - zobaczycie!
  Jestem za odbudową "staruszki"!!! Jeszcze nie ma ekspertyz, planów budowy, pozwoleń, przetargów, konkretnych decyzji a już kupczenie!!! Stanowcze NIE!!!!
 • Ulka
  Będzie budowa, a nie odbudowa. Tak zdecydowała Rada Miejska na początku wakacji. Koniec i kropka. http://www.kazimierzdolny.pl/news/szkola_w_kontenerach/11362.html
 • pijany znad Grodarza
  I znowu zle?.Glejt. Przestań bajdurzyć. Będzie ODBUDOWA, a nie BUDOWA szkoły. Koniec, kropka.
 • dociekliwy
  Rozwijając Twoj wywód, to Centrum Sztuki Audiowizualnej zaprojektuje któryś z architektów, zasiadających w komitecie obrony Kamieniołomów. Wtedy bedzie 100% gwarancja, że nagle Kamieniołomy staną się idealnym miejscem na taką inwestycje!
 • Glejt
  "Jednak teraz jest już pewne, że na tym parkingu powstanie budynek Gminnego Zespołu Szkół. Wydawać by się mogło, że wobec tego sprawa rozwiązuje się sama i Centrum Sztuki Audiowizualnej powstanie w kamieniołomach, jednak nie do końca. Podczas spotkania, zgromadzeni rozmówcy zaproponowali, by centrum wybudować przy ul. Szkolnej – na terenie szkoły."

  POWSTANIE BUDYNEK Gminnego Zespołu Szkół???? I to jest PEWNE???? To po co założone stowarzyszenie odbudowy szkoły, ODBUDOWY! Po co w takim razie zbierane pieniądze z cegiełek na ODBUDOWĘ szkoły??? Gdzie jest w takim razie prawda? Kto kłamie? Po co i na co zbierane są w takim razie pieniądze?
  Nie ma co, super jest obecna władza, żeby o tak ważnej sprawie jak odbudowa szkoły dowiadywać się tu na tym portalu!!! A więc decyzje zpadły.
  Dobrze sobie burmistrz kombinuje... ludzie będą dawać kasę na odbudowę, odbudowy nie będzie, będzie budowa na którą środki da województwo, ministerstwo, szkołę opchnie na kino.... fantastycznie normalnie! Aż zbiera się na nudności!
 • Helinka
  Już było wielu takich którzy opowiadali co tu nie powstanie ! Po czym nie powstawało nic.Jestem absolutnie przekonana że i tak będzie tym razem.
 • doświadczony
  Nie znam sie na kinie, ciekawi mnie lokalizacja.Parking Zielony lub Kamieniołomy. Na terenie parkingu, w ostatnich 10 latach miały już powstać:
  zespół sportowo - rekreacyjny z basenami, oraz - sprawa sprzed 2 m-cy- nowa szkoła.
  W Kamieniołomach ma nie powstać nic, jest już jeden komitet protestacyjny.
  Po co w takim razie takie bicie piany, jakieś bajdurzenia i projekty projektów?
  No chyba, żeby wyciągnąć pare złotych za przygotowanie czegoś, co i tak nie powstanie.
 • Architekt
  Pracę dyplomową na Politechnice Warszawskiej obronił Pan mgr inż.architekt Michał Wacławski, z pochodzenia kazimierzanin - Kino Festiwalowe w Kazimierzu Dolnym.Może warto z nim porozmawiać. Przedstawiony projekt wzbudził duże zainteresowanie recenzentów , min. Pana Prof.Henryka Dąbrowskiego

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2023.
Pokaż stopkę