Karolowi Sicińskiemu - kazimierzacy

Skomentuj (1)

zobacz więcej (7)

25 czerwca grono obywateli Kazimierza Dolnego powiększyło się o kolejną osobistość. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta władze miejskie nadały Karolowi Sicińskiemu, który kreował wizerunek Miasteczka przez pierwsze powojenne lata.

Po raz pierwszy Siciński przybył do miasteczka w pierwszym roku światowej wojny. Miał za zadanie dokonać inwentaryzacji kazimierskich zabytków i bochotnickiego zamku. Później w latach międzywojennych projektował miejscowe wille, między innymi tę "Pod wiewiórką" - czyli słynną Kuncewiczówkę.

Łączenie miejscowych materiałów: kamienia i drewna, bliski zakopiańskiemu styl willi, krycie domów gontem itp. - to normy, które wypracował Siciński wraz ze swoim poprzednikiem - Janem Koszczycem Witkiewiczem, który po pierwszej wojnie światowej w Miasteczku pełnił funkcję głównego architekta. W ten sposób obaj zdecydowali o dzisiejszym obliczu Kazimierza.

Po II wojnie przygotowywał dla miasta plany rekonstrukcji i konserwacji, porządkował go po zniszczeniach wojennych, uzupełniał wyszczerbioną zabudowę rynku, pozyskując fundusze na ten cel. "Troszczył się o zabytki, projektował domy, nie dopuszczał do anarchii budowlanej, jak mógł, tak zabiegał o interesy miasta, pamiętając nieustannie o wyjątkowej urodzie i wartości historycznej Kazimierza." - tak ocenił działalność Karola Sicińskiego Ireneusz Kamiński w książce "Kazimierz nad Wisłą".

Nic więc dziwnego, że właśnie tę osobistość włączono w poczet honorowych obywateli Kazimierza Dolnego obok między innymi takich ludzi jak Antoni Michalak i papież Jan Paweł II.

Uroczystość nadania honorowego obywatelstwa Sicińskiemu miałam iejsce podczas specjalnej sesji Rady Miasta w Domu Pracy Twórczej Architekta SARP i z zbiegła się datą z 50 rocznicą powstania projektowanego przez niego właśnie budynku SARP-u oraz 40 rocznicą śmierci artysty pochowanego na kazimierskim cmentarzu...

Nadaniu tytułu towarzyszyło otwarcie wystawy "Kazimierskie wizje Karola Sicińskiego" oraz wykład Tadeusza Michalaka poświecony artyście.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę