70 rocznica Krwawej Środy

Skomentuj (54)

zobacz więcej (38)

W tym roku minęło 70 lat od krwawej pacyfikacji wielu miejscowości położonych na tzw. lubelskim Powiślu. Główne uroczystości miały miejsce 18 listopada w Kazimierzu Dolnym.

Uroczystości ku czci Krwawej Środy - zorganizowane wspólnie przez miasto i parafię wspieranych przez wielu wolontariuszy - rozpoczęły się w kościele farnym mszą świętą o godzinie 10.30. Głównym celebransem nabożeństwa był ojciec Artur, a homilię wygłosił ks. prałat Tadeusz Pajurek.

- Miłość do ojczyzny to nie tylko wdzięczna pamięć i szacunek do „przeszłości ołtarzy” – mówił ks. Pajurek podczas kazania. – Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Nie możemy być zwolnieni od tej odpowiedzialności. Każdy ma swoje miejsce, zgodnie ze swoim powołaniem powinien troszczyć się o dobro, o siłę, szczególnie moralną, o sprawiedliwość w naszym ojczystym domu. Trzeba tę wolność, którą odzyskaliśmy za tak wielką cenę, mądrze zagospodarować, trzeba jej właściwie używać z myślą o dobru wspólnym.

O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbała Orkiestra Victoria z parafii Matki Bożej Zwycięskiej z Rembertowa, której kapelmistrz płk. Julian Kwiatkowski związany z naszą ziemią stracił podczas Krwawej Środy swoich bliskich. Po mszy świętej zebrani mieli okazję wysłuchać przejmującego koncertu orkiestry. Pamiątkowe medale wybite z okazji 15 – lecia istnienia zespołu z rąk kapelmistrza otrzymali inicjatorzy koncertu – ks. Proboszcz Tomasz Lewniewski i radny Janusz Kowalski.

W uroczystościach w kościele uczestniczyli świadkowie tamtych wydarzeń. Obecny był Maksymilian Zdanowski, którego 18 listopada wywieziono z Kazimierza na zamek lubelski, a następnie do Oświęcimia i Oranienburga. Obecny był także żołnierz majora Zapory mjr Marian Pawełczak ps. „Morwa”.

Dalsza część uroczystości miała tradycyjnie miejsce pod murami klasztoru oo. franciszkanów.

- Krwawa Środa to najtragiczniejsza karta historii Kazimierza i jego okolic – mówił burmistrz Grzegorz Dunia. – Takie uroczystości jak dzisiejsza pozwalają pokazać, że my pamiętamy, że kolejne pokolenia pamiętają o tej tragicznej historii.

Rys historyczny wydarzeń sprzed 70 lat przedstawił radny rady powiatu puławskiego i historyk Marcin Pisula, który podkreślał, że Krwawa Środa jako hitlerowska akcja nastawiona na złamanie ducha narodu nie powiodła się, bo tu, na tej ziemi nadal prężnie działały grupy partyzanckie walczące z okupantem niemieckim, a potem i sowieckim.

- Dzisiaj żyjemy w wolnym demokratycznym kraju, ale naszym obowiązkiem jest pamiętać. Tym ludziom należy się cześć, chwała i modlitwa – zakończył swoje wystąpienie Marcin Pisula.

I tę modlitwę w intencji pomordowanych poprowadził ks. prałat Tadeusz Pajurek.

W uroczystościach w Kazimierzu wzięła udział także posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Małgorzata Sadurska, która dziękując organizatorom uroczystości powiedziała:

- Kształtowanie pamięci historycznej, kształtowanie naszej tożsamości narodowej jest jednym z naszych obowiązków, bo w myśl twierdzenia, że naród, który nie zna swojej historii, nie zna swojej tożsamości, nie ma prawa rozwijać się, nie ma prawa na przyszłość.

Pod pomnikiem Krwawej Środy złożono wieńce i wiązanki kwiatów, a następnie dokonano odsłonięcia nowego pomnika przy ulicy Cmentarnej wykonanego z ocalałych resztek autentycznego ogrodzenia więziennego wykonanego jeszcze przez Niemców. Metalowy krzyż z kratą z drutu kolczastego upamiętniać będzie ofiary więzienia Gestapo, które urządzono w piwnicach klasztoru oo. franciszkanów 10 października 1942 r.

- Dobrze się stało, że ten świadek historii będzie w tym miejscu mówił o przeszłości – mówiła radna Ewa Wolna, podkreślając, że ul. Cmentarna jako droga prowadząca na miejsce wiecznego spoczynku i jako szlak spacerowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Miasteczka, jest nie tylko uczęszczana przez mieszkańców miasta czy gminy, ale także przez turystów, do których również kierowany jest ten przekaz historii.

Krzyż wystawiony staraniem władz miasta i klasztoru powstał z inicjatywy społecznej. Do jego powstania przyczynili się Ryszard i Krzysztof Nieradkowie, Ryszard i Kamil Walencikowie, Adam Watras, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. Autorem projektu jest prof. Politechniki Warszawskiej Konrad Kucza Kuczyński.

Uroczystości zakończyło spotkanie z dr Aliną Gałan, podczas którego promowano jej książkę „Tragiczny listopad 1942 r. „Krwawa Środa” na lubelskim Powiślu” powstałą dzięki inicjatywie Akcji Katolickiej działającej przy kazimierskiej parafii i Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.

- Oddane do rąk czytelników opracowanie ma być w zamyśle autorki swego rodzaju pomnikiem poświęconym wszystkim ofiarom tragicznych wydarzeń z listopada 1942 r., tym, którzy ponieśli śmierć na miejscu, zmarli w obozach koncentracyjnych i również tym, nielicznym, którym udało się przeżyć – napisano we wprowadzeniu.


Planowana jest druga edycja książki. Wszyscy, którzy mogliby się przczynić do jej uzupełnienia, proszeni są o kontakt z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury, Promocji i Turystyki.

- "Los nasz dla was przestrogą ma być, nie legendą" – powiedział, przypominając napis nad bramą wejściową do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, Tomasz Nadolski z Akcji Katolickiej rozpoczynając uroczystości ku czci Krwawej Środy. Miejmy nadzieję, że pielęgnowana przez nas pamięć o tamtych wydarzeniach przysłuży się do budowania pokoju.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (54)

 • ...
  te trzy kropeczki są moje !
  czy to jaki klon ?
 • ...
  panowie wymiencie sie nr.tel
 • Szok
  Co tu mi Waść imputujesz? że jestem Bolkiem ?
 • pijany znad Grodarza
  Wałęsa też nie był i co ? Albo taki Kaczyński. Jarosław. Ten to nawet nie mial czystego obuwia, ani prawa jazdy.
 • Szok
  Moja stronę? oj pijany czy mnie nie przeceniasz? nie jestem jakąś ważną personą
 • pijany znad Grodarza
  ojojoj. Gwałtu, rety. Coś przytoczylem odnosnie cech masonow , a przwodnią była: BEZINTERESOWNOŚĆ, odrzucanie radykalizmów religijnych, antyreligijnych, narodowościowych i innych, na wskroś przeze mnie polecanych Szokowi, ale wiadomo. Właściciel strony, trzyma Jego STRONĘ.
 • Szok
  ... nieco dziwne przekonanie że nie istnieje ruch masoński a na świecie nie ma żydów .Nie boisz się że jesteś jedyna na świecie która tak mysli ? Pewnie na dodatek ekshumacja palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata zamordowanego przez ..... to tez mój wymysł?Zgadnij kto Go tym Polonem uraczył .Wbrew temu co myslisz nie interesują mnie głownie masoni i zydzi. jest wiele ciekawszych tematow .
 • ...
  @Szok-tak to już jest, że jedni się rodzą i wiedzą już wszystko , a nawet więcej. Inni (np. ja)przez całe życie się uczą , a wiedzą tyle , że głupi umrą.
  Przeczytałam w internecie to co podałeś, nic nowego - wszyscy to żydzi, albo masoni.
  Czy mógłbyś wskazać w treści hymnu jakieś symbole wskazujące , że jest on masoński? no melodia jest chyba poza podejrzeniem bo oparta na melodii ludowej.
  Do dzisiaj myślałam że śpiewanie hymnu to wyraz jedności narodowej i jakiejś skromnej formy patriotyzmu i nie śpiewają go tylko świadkowie Jehowy - co rozumiem . Teraz wiem więcej.
  Szok- życie lubi płatać figle sprawdź swoje metryki , bo jak Twoje pochodzenie sięga powyżej chłopa pańszczyźnianego no to już może być niebezpiecznie.
  Kończąc - internet to , ani jedyna , ani cała prawda .
 • Szok
  hmm myslę ze nie ma 100% pewności , na pewno zmieniał wiarę dla kobiet , wtedy była taka ''moda'' wiele znanych osób zmieniało w tamtych latach wiarę aby uzyskac drugi ślub , potem trzeci ślub bo jak było unieważnić ten katolicki?Piłsudski to skomplikowana historia , agent niemiecki , nie agent mason nie mason .Każdy udawadnia po swojemu swoje racje .Myślę ze On zabrał swoje tajemnice do grobu a my możemy jedynie gdybać .Pogrzeb ??? nie kojarzę ale poszukam.
 • ...
  @Szok - a Ty tak łatwo uwierzyłeś , że to pomyłka w imieniu ? może pogrzeb "głębiej" w internecie.
 • Szok
  Nie wybieram się , ale ''podziwiam''zasięg , dokonania i determinację oraz niesamowitą wprost ekspansję .Zdumiewa mnie to jakie historyczne postacie związały się z Nimi.Chociaż internet aż kipi od informacji o Marszałku Piłsudskim , to jednak nie o Marszałka chodzi tylko jego brata.No cóż pomyłka w imieniu.
 • pijany znad Grodarza
  Szok spełniasz warunki?:
  "Etyczny rygoryzm
  Do loży wolnomularskiej nie można wstąpić jak do każdej innej organizacji, na podstawie deklaracji członkowskiej. Przyszły mason otrzymuje propozycję z loży, przedtem jednak jest dokładnie obserwowany i sprawdzany. Jak głosi konstytucja Andersona, musi to być człowiek wolny, a więc niezależny, mający własne zdanie, unikający dogmatyzmu w sądach, w żadnym przypadku fundamentalista religijny bądź polityczny czy osoba zaangażowana w organizacji nietolerancyjnej, dążącej do totalitaryzmu. Na tej zasadzie np. w okresie międzywojennym nie przyjęto do loży znanego pisarza, publicysty i tłumacza Tadeusza Żeleńskiego-Boya (choć bardzo chciał należeć) — z powodu jego nazbyt żywiołowego antyklerykalizmu."
 • Szok
  Czy wiesz, że...!? Mistrzem Loży masońskiej działającej w Puławach w połowie XIX wieku był generał Józef Rautenstrauch. Spotkania Loży odbywały się w willi "Samotnia" należącej do jego małżonki Łucji z Giedrojciów księżnej Rautenstrauch. Warto przypomnieć, że do aktywnie działających w ruchu wolnomularzy należał również w Puławach generał ziem podolskich Adam Kazimierz książę Czartoryski, mąż księżnej Izabeli
 • Szok
  ... Co ci mam podrzucać ? tu nie wolno umieszczać linków , poza tym w internecie jest tyle na ten temat że trudno tu wszystko zamieszczać .,
  Mnie jedynie dziwi jak się uchował ktos kto o tym nie słyszał ? dla kogo ten temat to nowość .To jest dopiero szok!!!wbij sobie w google np Masoński hymn Polski i tam czytaj do woli , jest tego na tony.Rozumiem że się o tym nie pisze , ale że się nie wie???hmm a to ci dopiero psikus
 • Link
  Wszędzie, Żydzi, komuniści, masoneria, niedługo wykryjemy układ..... okresowy ;) wniosek jest jeden każdy chce żeby było dobrze tylko każdy widzi inną drogę (chyba)
 • ...
  @Szok- czy możesz "podrzucić" jakiś materiał źródłowy na temat jak to nazwałeś " wymysłu masonerii" , a może to Twoja teoria?
  No TO byłby dopiero SZOK mijać takiego odkrywcę na ulicy i nie mieć świadomości ...
 • Ulka
  Chętnie zaśpiewam z Tobą hymn Polski. Fajnie to będzie wyglądało w korycie Grodarza:-) Jak zrobimy to na baczność, to chyba nie będzie to profanacja?
 • Ojciecdagon
  Brzydki ten pomnik i stoi w dziwnym miejscu.
 • Szok
  Ten masoński? Hymnem polski powinna być Bogurodzica a nie wymysły masonerii .

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę