Książka o Krwawej Środzie

Skomentuj (19)

70 lat temu funkcjonariusze z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów dokonały pacyfikacji Kazimierza i wielu miejscowości na Lubelskim Powiślu. Tamte wydarzenia przybliża książka dr Aliny Gałan „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu”, której promocja odbędzie się 18 listopada.

W Kazimierzu i okolicach przez tydzień trwała rozpoczęta 18 listopada 1942 r. akcja pacyfikacyjna, która objęła swoim zasięgiem także Bochotnicę, Cholewiankę, Helenówkę, Jeziorszczyznę, Parchatkę, Pożóg, Rogów, Rzeczycę, Witoszyn, Włostowice i Zbędowice. Dokonali jej funkcjonariusze z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów w odwecie za działalność polskiego podziemia. W wyniku tamtych zdarzeń wiele osób zamordowano na miejscu, wiele zesłano do obozów w koncentracyjnych, z których powrócili tylko nieliczni.

Szczegóły tych wydarzeń sprzed 70 lat przybliża dr Alina Gałan w książce „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu”. To jedyna wydana do tej pory publikacja przedstawiająca wypadki Krwawej Środy w sposób kompleksowy. Jest efektem pracy badawczej autorki, popartej jej wcześniejszymi ustaleniami. W książce wykorzystano dotychczas nie publikowane źródła archiwalne. To między innymi dokumenty z byłej Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Lublinie, materiały przechowywane w zasobach Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku, przekazane tam przez Stowarzyszenie byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i „Pod Zegarem”. To także relacje i dokumenty przekazane przez rodziny ofiar.

- Inicjatywa wydania publikacji zrodziła się przed dwoma laty i została doprowadzona do finału przy współpracy Akcji Katolickiej, Kazimierskiego Ośrodka Kultury oraz dzięki przychylności Burmistrza Kazimierza Dolnego – mówi dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Monika Dudzińska. – Książka ma być swego rodzaju hołdem złożonym ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń.

 

Promocja książki dr Aliny Gałan „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu” odbędzie sie w ramach obchodów 70 rocznicy Krwawej Środy 18 listopada.

 

* Dr Alina Gałan – pracownik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie, specjalizuje się w historii najnowszej. Jest autorką ponad 20 publikacji. Między innymi jest współautorką obszernej monografii „Hitlerowskie więzienie na Zamku w Lublinie 1939 - 1944”. W roku 2004 obroniła napisaną pod kierunkiem Prof. dr hab. Zygmunta Mańkowskiego pracę doktorską „Okręgowa Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie 1944 - 1999”.

 

Program uroczystości 70 rocznicy Krwawej Środy 18 listopada:

godz. 10.30 - msza św. w intencji ofiar zbrodni wojennych – kościół farny
godz. 12.00 - złożenie wiązanek i kwiatów pod pomnikiem ofiar Krwawej Środy
                    - poświęcenie krzyża i tablicy upamiętniających męczeństwo mieszkańców Kazimierza Dolnego i okolic w więzieniu gestapo mieszczącym się w klasztorze
                    - okolicznościowe przemówienia
                    - spotkanie z  dr Aliną Gałan i promocja książki „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu”

 

Skomentuj


Dodane komentarze (19)

 • też tak myślę
  Brawo @tak sobie myślę:)
 • janka
  Bardzo piękna uroczystość. Wielkie podziękowania dla organizatorów.
 • tak sobie myslę
  No to już wiadomo,jak na dzisiejszych obchodach zachowali się Ci,co ich dzidek nie lubi.
  Burmistrz wespół z prałatem Tadeuszem Pajurkiem odsłaniał pomnik,Pani Wolna przytoczyła pokrótce okoliczności powstania pomnika,Pani B.Walencik była na odsłonięciu a jej mąż i syn pomagali przy jego budowie.
  Nie widziałem, aby dzidek - Kunicki położył choćby jeden kwiat lub mały znicz.
  Jak oddawał hołd Ofiarom Krwawej Środy dzidek?
  Czy aby nie na herbatce na plebanii, kiedy inni marzli pod klasztorem?
 • pijany znad Grodarza
  "
  tak sobie myślę
  2012-11-12 23:32
  @pijany, a z czego wnosisz, że mix jest kobietą?"
  no bo się pyta, co to Smoleńsk. Pyta sie , jak Panie z PiS. /nazwisk oszczędzę. Szkoda USZ./uszów?./
 • tak sobie myślę
  @pijany, a z czego wnosisz, że mix jest kobietą?
  No bo dlaczego DWOJE a nie DWÓCH ?
  Ty chyba jesteś rodzaj męski,chociaż jak Kopernik mógł zostać kobietą to inni też mogą...
  P.S.
  Gajowy, proszę nie wyganiaj mnie z lasu za wpis nie na temat.
 • Szok
  a idz w cholerę z tym antypolskim filmem pijany .
 • pijany znad Grodarza
  "
  Maciej Stuhr, aktor - odtwórca jednej z głównych ról w filmie "Pokłosie": Niektórzy nie mają nawet specjalnych wątpliwości... Ale wchodzenie w polemikę i pokazywanie metryk chrztu pradziadków nie ma najmniejszego sensu. Pewnych osób i tak nigdy się nie przekona. Dla nich jest wszystko jasne. Tylko pozazdrościć."
 • pijany znad Grodarza
  tak se pomyślałem. Niby dlaczego, tak sobie myslę mysli, coby mnie z miksem wywalić?. Co do miksa, to się zgadzam. Ale dlaczego ja?
  Zrozumiałem, że musi być DWOJE wyrzuconych. A może by tak wywalić tak sobie myslę - pomyslalem ?.
 • tak sobie myślę
  Aż przyszedł gajowy(admin?)i wyrzucił ich(miksa z pijanym) z lasu za p..nie trzy po trzy nie na temat.
 • pijany znad Grodarza
  @ miks. Wiem.. Swoja drogą zle sformułowane pytanie. Winno brzmieć; " czy ty pijany wiesz, co to Smoleńsk?.
  mix. Zadaj je, to Ci odpowiem.
 • Zet
  Ku refleksji: Jerzy Klesyk "Ja jestem pro"
 • mix
  pijany.....ty wiesz co to jest Smoleńsk?
 • pijany znad Grodarza
  ach, ten Smoleńsk 2010. Jego POKŁOSIE / w mysleniu/ to wpis dzidka.
 • psychiatra
  @Dzidek, może po prostu nie rozumiesz paragrafu 6,7 i 8 przywołanej Uchwały.To,że składałeś wnioski jako osoba prywatna już świadczy, że coś nie łapiesz treści.
  Idź pod mur klasztorny i zobacz ile tam nazwisk, ilu kandydatów na honorowych obywateli.
  Tylko, że widocznie inne rodziny są poważniejsze.
 • Sąsiadka
  Za bardzo szanuję Tamtych ,żeby stać z figurantami w jednym rzędzie
 • Ulka
  Lepiej chodzić z obowiązku, niż nie chodzić wcale.
 • Sąsiadka
  Jak to jak? Będą robić dobrą minę do złej gry .Panie Kunicki, a widział Pan aby ktoś z miejscowych urzędasów zajmował się czczeniem pamięci czy chociażby poszanowaniem osób które działały w AK na naszym terenie ?Phhh chyba że z obowiązku,na różne uroczystości chodzą również z obowiązku , byle odbębnić . Dlatego ja na nich nie bywam .Pozdrawiam sąsiada.
 • dzidek
  ciekaw jestem, jak zachowają się na tych obchodach: Burmistrz G. Dunia, Przewodniczący Rady Miejskiej H. Kozak, radne E. Wolna i B. Walencik, którzy przez cały rok bojkotowali próby nadania tytułu pośmiertnego " Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego" mojemu Ojcu Eugeniuszowi Kunickiemu, który był jednym z komendantów konspiracyjnej placówki Armii Krajowej przy ul. Zamkowej.
  E. Kunicki wyróżnił się tym, że nie dopuścił do ataku odwetowego na Klasztor, który był siedzibą Gestapo i tym nie dopuścił do eksterminacji mieszkańców miasta.
  Nadto w akcji " Burza" zdobył samochód pancerny i pomimo ataku sowieckich czołgistów wymontował karabiny maszynowe i wycofał oddział bez strat.
  O nadanie tytułu i wykonanie tablicy pamiątkowej wystąpił w 2011 roku zastępca E.Kunickiego p.płk J. Targosiński. Następnie po zablokowaniu możliwości umieszczenia tablicy przez radną Walencikową, wniosek złożyłem ja.
  A w październiku zgodnie z Uchwałą XXVIII/178/05 Rady Miasta Kazimierza Dolnego o nadanie tytułu wystąpiło Stowarzyszenie Kupców.
  Na sesji 07.11.2012, zbojkotował to H. Kozak poprzez nie wprowadzenie wniosku do porządku obrad.
  Ojciec był ofiarą Krawej Środy. Wraz z żoną Ireną siedział w katowni niemieckiej w Zamku w Lublinie
  Ciekaw jestem w jaki sposób w/w urzędnicy będą oddawać hołd ofiarom Krwawej Środy, dzięki ofiarom życia których mogą n.p. pobierać comiesięczne pensje po 12.000,- zł ???? fundowane z naszych podatków.
 • minu
  Ta książka podobna jest raczej do Lewtaka czy do Murata?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę