Ta historia boli każdy naród inaczej

zobacz więcej (22)

Na przełomie lipca i sierpnia członkowie Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy z siedzibą w Kazimierzu rozpoczęli na Ukrainie realizację projektu Pamięć i świadomość - zapomniane dziedzictwo na Ukrainie. Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicami Polonika.
Wolontariusze ze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy od lat porządkują zapomniane polskie cmentarze na Ukrainie. Tym razem przyszedł czas na nekropolie w Granowie 300km od Odessy.
- W ramach projektu porządkujemy polskie cmentarze we współpracy z miejscową ludnością. Na drodze wspólnego wolontariatu zaznaczamy ślady polskości i budujemy mosty między narodami. Wspólna praca wraz z towarzyszącą nam twórczością polskich poetów związanych z miejscami naszej pracy: Iwaszkiewicza, Rumla, Ujejskiego pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość – mówi Anna Kujawka ze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy i podaje wzruszające przykłady takiego budowania mostów.
Mówi o księdzu ukraińskim Juriju, który na cmentarzu w Granowie wycinał zarośla na równi z innymi, wyszukiwał polskie nagrobki i obwoził wolontariuszy w poszukiwaniu innych miesc pochówku…
Mówi o księdzu Władysławie, z którego inspiracji powstał pomysł porządkowania polskich nekropolii w tej części Ukrainy…
Mówi o Orysi i Romanie Stasiukach, którzy otoczyli ich opieką i wsparciem…
Mówi o pani Stasi, kobiecie już wiekowej, która chwytała najcięższe rzeczy do noszenia, w ten sposób dziękując za to, że przyjechali i sprzątali cmentarz, którego sama nie miała siły uporządkować…
- W trakcie prac odkryliśmy też i grób jej mamy – mówi Anna Kujawka – a ona ze łzami w oczach powiesiła na nim szarfę narodową…
To tylko przykłady sympatii, z jaką członkowie stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy spotkali się po drugiej stronie granicy.
- Nasza praca wolontariacka nie opiera się tylko na dawaniu od siebie – mówi Anna Kujawka. – My też dużo dostajemy. Tam są chwile niezapomniane: przychodzi pan wyjmuje kartkę i zaczyna śpiewać „Rotę” językiem dawnej szlachty kresowej, przychodzą mieszkańcy, dzielą się jedzeniem albo stają z nami do pracy, bo tylko tyle mogą ofiarować. To także rozmowy o wspólnej, choć trudnej historii – w sposób delikatny – bo ta historia boli każdy naród inaczej… To dla nas lekcje pokory, patriotyzmu, uważności.
W trakcie letniego wyjazdu do Granowa stowarzyszeniu udało się uporządkować cmentarz, nie tylko ten założony w programie.
– Odkryliśmy nagrobki, które były zupełnie przysypane ziemią i tylko dzięki temu,  że miejscowi przyjechali traktorem i stanęli razem z nami do pracy – robiąc jakieś dźwignie z kołków, lin i łańcuchów – udało się je wyciągnąć i ustawić na nowo w dawnym miejscu – mówi Anna Kujawka. - Dzięki pomocy księdza Władysława i księdza Jurija oraz Romana i Orysi Stasiuków odkryliśmy też zupełnie nowy cmentarz – ja go nazywam cmentarzem w kukurydzy, bo tam były pola uprawne i wielkie chaszcze. My jeszcze w takim gąszczu na cmentarzu nie pracowaliśmy, a w takich pracach uczestniczymy nie od dziś.
Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy odwiedziło także w Kalniku muzeum Jarosława Iwaszkiewicza, który jest patronem nauczycieli języka polskiego na Ukrainie, a także cmentarz, gdzie pochowany jest ojciec poety. Wśród innych odwiedzonych miejsc był dawny majątek Potockich w Daszowie, budynki byłej szkoły polskiej i kościoła w Kunie. Towarzyszyła im poezja Jarosława Iwaszkiewicza.
Tego lata członkowie stowarzyszenia mają jeszcze w planach podobny wyjazd do Suszna, Gaju, Kaszówki i Holuzji.
- Zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna – mówi Anna Kujawka. – Jeżeli się nie uda zorganizować wyjazdu, skupimy się na działalności edukacyjnej w zaprzyjaźnionej szkole w Lubieszowie na Ukrainie oraz w szkołach w Polsce, także w Kazimierzu.
Każdy ma patriotyzm i ojczyznę swoją
Definicję, czucie i rozumienie
W pięknej mozaice świata jest w sercu ostoją
Czy głośniejsza lub większa ma znaczenie?
Tylko ta ważna, co w sercu ma korzenie.

Czym dla Państwa jest ojczyzna? Patriotyzm? Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy zaprasza do nadsyłania impresji na ten temat w dowolnej formie literackiej przygotowanych indywidualnie bądź w grupie.
- Spojrzenia z każdej perspektywy są dla nas interesujące – czytamy na profilu Stowarzyszenia na Facebooku. - Czekamy do 30 września na propozycje przesłane na adres mailowy stowarzyszenia wrm.motorajd@gmail.com. Odpowiedzi będziemy umieszczać na stronie stowarzyszenia oraz w materiałach edukacyjnych przygotowywanych dla młodzieży w ramach projektu "Pamięć i świadomość..." realizowanego we współpracy z Instytutem Polonika.
Fot. Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę