Aktualności dla "Jerzy Kuncewicz"

W niedzielę mija 37 rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza polskiego literata, prawnika, polityka i działacza społecznego. Z tej okazji Dom Kuncewiczów zaprasza dzień wcześniej – w sobotę 13 marca – na święto Jerzego Kuncewicza. Co przygotowali muzealnicy z tej okazji?
Prezentujemy Państwu kolejny tekst przygotowany przez Muzeum Nadwiślańskie na urodziny Marii Kuncewiczowej. To arcyciekawe wspomnienia Uty Gnatowskiej. Zapraszamy do lektury.

Filozof, działacz społeczno – polityczny, urzędnik ministerialny, nauczyciel, literat, prawnik, żołnierz, mąż. Jerzy Kuncewicz – to jemu poświęcone zostało spotkanie w słoneczną sobotę 10 marca w Muzeum Nadwiślańskim.

14 marca przypada 34. rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza. To prawnik, filozof, literat, polityk i wielki sympatyk Kazimierza Dolnego. Był inicjatorem przyjazdu do tego miasteczka Marii Kuncewiczowej oraz pomysłodawcą osiedlenia się tu i budowy domu. W jego gościnnych progach działa obecnie oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Dom Kuncewiczów zaprasza na wycieczkę szlakiem Dwóch Księżyców. Zainauguruje ona funkcjonowanie tej nowej trasy turystycznej w przestrzeni Kazimierza.

Są pieniądze na realizację szlaku literacko – turystycznego prowadzącego po Kazimierzu śladami Kuncewiczów. Projekt Muzeum Nadwiślańskiego jest jednym z trzech w Polsce objętych dofinansowaniem przez grupę Adamed.

Kilkadziesiąt osób zgromadzone w piątkowe, świąteczne popołudnie w Kuncewiczówce miało okazję przeżyć coś niezwykłego. Wybitna aktorka Zofia Kucówna czytała "Listy do Jerzego" autorstwa Marii Kuncewiczowej. Było podniośle, czasami zabawnie, a przede wszystkim – bardzo wzruszająco.

We wtorek 15 lipca 2014 r. przypada 25. rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej. Z tej okazji w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym odbędzie się odczyt Edwarda Balawejdera pt. "Maria Kuncewiczowa – o Jerzym, współtwórcy jej świata".

Dziś 22 lipca mija 64 rocznica likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Z tej okazji prezentujemy esej Jerzego Kuncewicza opublikowany na łamach londyńskiego „Dziennika Polskiego” w 1944 r.

W dniu dzisiejszym mija kolejna rocznica bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji przypominamy esej Jerzego Kuncewicza "Nauka Grunwaldu", opublikowany na łamach londyńskiego „Dziennika Polskiego” 15 lipca 1944 r., a więc na kilkanaście dni przed wyzwoleniem Ziemi Lubelskiej spod okupacji hitlerowskiej.

Akt oskarżenia

W ostatni weekend września br. w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów odbyło się spotkanie autorskie z Bohdanem Królikowskim, który promował swoją najnowszą książkę, pt. „Akt oskarżenia”.

W Kuncewiczówce nie ma biurka Marii Kuncewiczowej, stołu Wyczółkowskiego, lustra w złoconej ramie, serwantek, komody, kompletu stołowego w salonie, mebli kuchennych, foteli, stolików i zydelków oraz większości krzeseł. Gdzie zniknęły?

W Kuncewiczówce rozpoczyna się cykl wydarzeń poświęconych bratankowi Marii Kuncewiczowej - wybitnemu pisarzowi Janowi Józefowi Szczepańskiemu (1919-2003). Pierwsze spotkanie już w sobotę 6 października o godzinie 17.00

1 września, w 68. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Domu Kuncewiczów rozpoczęto czas rozważań na temat jednego z najokrutniejszych konfliktów zbrojnych i jego konsekwencji w historii świata.

Zbliża się 68. rocznica wybuchu II wojny światowej. W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów przygotowano z tej okazji program patriotyczno-artystyczny pt. "Sprawa honoru".

Dziękuję za różę

W Kuncewiczówce w niedzielę, 19 sierpnia 2007 roku, o godzinie 17, rozpocznie się polska prapremiera dramatu Marii Kuncewiczowej pt. „Dziękuję za różę”. Jest to dar miejscowego środowiska artystycznego dla pisarki, której talentowi w dużej mierze zawdzięczamy sławę miasteczka Kazimierz Dolny.

Kiedy  natura osiąga najbujniejsze stadium - 15 sierpnia każdego roku - w Kuncewiczówce szczególnie serdecznie  wspomina się Marię Kuncewiczową.  Święto Kuncewiczowej AD 2007 rozpocznie się w Willi pod Wiewiórką o godzinie 17.

Kaukaski dywanik

W Kuncewiczówce w ramach letnich warsztatów filmowych trwają zdjęcia do filmu „Kaukaski dywanik”. Większość aktorów-amatorów stanowią uczestniczy poprzedniej edycji warsztatów, którym spodobała się taka forma spędzania wolnego czasu w kręgu sztuki Marii Kuncewiczowej.

Ogrody Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów kryją rozmaite sekrety, w tym niezwykłe okazy botaniczne i pamięć o minionych czasach. Tajemnicom ogrodu "Willi pod Wiewiórką" poświęcony jest program artystyczny, przygotowany z okazji 18. rocznicy śmierci Marii Kuncewiczowej. Zostanie on pokazany publiczności w niedzielę, 15 lipca 2007 r. o godz. 17.

Wielka Pani występuje w obronie wrażliwości i żarliwości, bierze na siebie ciężary, mówi wieloma językami, objaśnia świat, sławi go, choć jest okaleczony, pociesza, przekracza granice, niechętnie zajmuje się polityką. Pojawia się od czasu do czasu w Kuncewiczówce. W sobotę, 30 czerwca br., przeżywała tam szczególną uroczystość.

Pokaż stopkę