Pamięci Jerzego Kuncewicza

14 marca przypada 34. rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza. To prawnik, filozof, literat, polityk i wielki sympatyk Kazimierza Dolnego. Był inicjatorem przyjazdu do tego miasteczka Marii Kuncewiczowej oraz pomysłodawcą osiedlenia się tu i budowy domu. W jego gościnnych progach działa obecnie oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Z tej okazji 10 marca o godz. 12.00 Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego zaprasza do Gmachu Głównego MNKD (ul. Rynek 19) na spotkanie poświęcone Jerzemu Kuncewiczowi. Jego twórczość literacką przybliży wspólna lektura wybranych fragmentów „Wysp pamięci”. W doborze fragmentów tekstu pomogli nam uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. Warto dodać, że wybrana książka odnosi się zarówno do działalności społecznej i politycznej J. Kuncewicza jak również ukochanego Kazimierza. Wykład poświęcony nieznanym faktom z życiorysu Jerzego Kuncewicza opracował  Edward Balawejder, wieloletni prezes Fundacji Kuncewiczów.

Do udziału w „Święcie Jerzego Kuncewicza” zaprosiliśmy specjalnych gości. To przedstawiciele kwartalnika literackiego „Akcent”. Do Kazimierza przywiozą 150 numer pisma „Józef Piłsudski w dziełach kultury i w świadomości społecznej – w 150. rocznicę urodzin. Wśród postaci wspomnianych w publikacjach tego numeru „Akcentu” jest także Jerzy Kuncewicz. W jakim kontekście? Opowie o tym ceniony historyk, prof. Jan Lewandowski. Na miejscu będzie można także nabyć numer „Akcentu”, w którym znajduje się m.in. tekst prof. Lewandowskiego.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć prezentacja niezwykle cennego muzealium z kolekcji oddziału Dom Kuncewiczów MNKD. To dyplom medalu niepodległości dla Marii Kuncewiczowej z autografem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Danuta Sękalska, autorka powstającej właśnie monografii Marii Kuncewiczowej o wspomnianym dyplomie pisze następująco:

- Ojciec zachęcił córkę do pracy społecznej. W latach jeszcze rosyjskich, ale już wojennych – wspomina pisarka w „Fantomach” – założyłam we Włocławku – sama smarkata – ogniska oświatowe, sieć zakonspirowanych „kompletów” prywatnych po domach, gdzie ‘inteligentne panienki’ pouczały stróżowskie dzieci o niegdysiejszych śniegach polskości. Naukę popierała szklanka mleka i kromka chleba z masłem. W 1931 roku Maria Kuncewiczowa otrzymała za tę działalność Medal Niepodległości i Dyplom podpisany własnoręcznie przez Józefa Piłsudskiego.

Dodatkową atrakcją „kulinarną” będzie … poczęstunek, czyli chleb ze smalcem według receptury samego Jerzego Kuncewicza.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu imprez „Niepodległa 2018” organizowanych w Kazimierzu Dolnym.

Spotkanie z powodu remontu odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego przy ul. Rynek 19. Wstęp na spotkanie jest wolny.


Tekst: Dom Kuncewiczów

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę