Pamięci Jerzego Kuncewicza

14 marca przypada 34. rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza. To prawnik, filozof, literat, polityk i wielki sympatyk Kazimierza Dolnego. Był inicjatorem przyjazdu do tego miasteczka Marii Kuncewiczowej oraz pomysłodawcą osiedlenia się tu i budowy domu. W jego gościnnych progach działa obecnie oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Z tej okazji 10 marca o godz. 12.00 Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego zaprasza do Gmachu Głównego MNKD (ul. Rynek 19) na spotkanie poświęcone Jerzemu Kuncewiczowi. Jego twórczość literacką przybliży wspólna lektura wybranych fragmentów „Wysp pamięci”. W doborze fragmentów tekstu pomogli nam uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. Warto dodać, że wybrana książka odnosi się zarówno do działalności społecznej i politycznej J. Kuncewicza jak również ukochanego Kazimierza. Wykład poświęcony nieznanym faktom z życiorysu Jerzego Kuncewicza opracował  Edward Balawejder, wieloletni prezes Fundacji Kuncewiczów.

Do udziału w „Święcie Jerzego Kuncewicza” zaprosiliśmy specjalnych gości. To przedstawiciele kwartalnika literackiego „Akcent”. Do Kazimierza przywiozą 150 numer pisma „Józef Piłsudski w dziełach kultury i w świadomości społecznej – w 150. rocznicę urodzin. Wśród postaci wspomnianych w publikacjach tego numeru „Akcentu” jest także Jerzy Kuncewicz. W jakim kontekście? Opowie o tym ceniony historyk, prof. Jan Lewandowski. Na miejscu będzie można także nabyć numer „Akcentu”, w którym znajduje się m.in. tekst prof. Lewandowskiego.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć prezentacja niezwykle cennego muzealium z kolekcji oddziału Dom Kuncewiczów MNKD. To dyplom medalu niepodległości dla Marii Kuncewiczowej z autografem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Danuta Sękalska, autorka powstającej właśnie monografii Marii Kuncewiczowej o wspomnianym dyplomie pisze następująco:

- Ojciec zachęcił córkę do pracy społecznej. W latach jeszcze rosyjskich, ale już wojennych – wspomina pisarka w „Fantomach” – założyłam we Włocławku – sama smarkata – ogniska oświatowe, sieć zakonspirowanych „kompletów” prywatnych po domach, gdzie ‘inteligentne panienki’ pouczały stróżowskie dzieci o niegdysiejszych śniegach polskości. Naukę popierała szklanka mleka i kromka chleba z masłem. W 1931 roku Maria Kuncewiczowa otrzymała za tę działalność Medal Niepodległości i Dyplom podpisany własnoręcznie przez Józefa Piłsudskiego.

Dodatkową atrakcją „kulinarną” będzie … poczęstunek, czyli chleb ze smalcem według receptury samego Jerzego Kuncewicza.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu imprez „Niepodległa 2018” organizowanych w Kazimierzu Dolnym.

Spotkanie z powodu remontu odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego przy ul. Rynek 19. Wstęp na spotkanie jest wolny.


Tekst: Dom Kuncewiczów

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę