Kazimierz pamięta o Katyniu

zobacz więcej (14)

W Kazimierzu, jak co roku w okolicy rocznicy pierwszego transportu polskich jeńców wojennych z Kozielska do Katynia uczczono pamięć ofiar Golgoty Wschodu. W Farze odbyła się uroczysta msza, na terenie Dąbrowy Katyńskiej odczytano Apel Poległych.

Kazimierska Lista Katyńska obejmuje 7 nazwisk. To oficerowie Wojska Polskiego – w znacznej większości rezerwiści – i jeden funkcjonariusz Policji Państwowej. To kpt. Franciszek Barszczewski, por. łączności Zdzisław Berens, asp. Policji Państwowej Władysław Dunia, mjr Rajmund Duracz, por. łączności Bronisław Skrzeczkowski, por. służby zdrowia Witold Steciuk, por. Jan Adam Witkiewicz. Wszyscy oni w ten czy inny sposób związani byli z Ziemią Kazimierską.

Im to właśnie poświęcono nowo zasadzone przez młodzież z terenu gminy Kazimierz dęby. W ten sposób cztery lata temu w 70 rocznicę Zbrodni Katyńskiej na terenie cmentarza parafialnego powstała Dabrowa Katyńska złożona z ośmiu drzewek. Ostatnie z nich symbolizuje parę prezydencką i pozostałe ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, którzy zginęli w drodze na uroczystości rocznicowe.

W tym miejscu młodzież ze szkół z terenu gminy Kazimierz Dolny w obecności przedstawicieli władz samorządowych, dyrekcji, nauczycieli szkół i mieszkańców Kazimierza zaciągnęła warty honorowe. Odczytano Katyński Apel Poległych.

Organizatorem obchodów jest tradycyjnie Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza i Akcja Katolicka w Kazimierzu Dolnym.

 

Fot. Katarzyna Ponikowska
Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza

 

Skomentuj


Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę