Żył Polską

Skomentuj (28)

zobacz więcej (24)

70 lat od daty mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim Kazimierz uczcił pamięć swojego honorowego obywatela. Uroczystości z udziałem przedstawicieli duchowieństwa, władz samorządowych, organizacji i szkół odbyły się w niedzielę 3 czerwca w farze.

25 maja 1948 r. z wyroku komunistycznego sądu został zamordowany bohater oporu przeciwko dwóm totalitaryzmom rtm. Witold Pilecki, którego kazimierzacy uhonorowali w 2011 r. tytułem honorowego obywatela swojego miasta. Z Niemcami walczył w czasie kampanii wrześniowej. Nie składając broni po klęsce wrześniowej, już w listopadzie 1939 r. współzałożył Tajną Armię Polską, z czasem podporządkowaną AK. 19 września 1940 r. dobrowolnie dał się zagarnąć Niemcom w łapance, by w Auschwitz udokumentować niemieckie zbrodnie oraz stworzyć zbrojną konspirację. Po ucieczce z obozu walczył w powstaniu warszawskim, po upadku którego trafił do niewoli. Później był oficerem II Korpusu we Włoszech, skąd w końcu 1945 r. wrócił do kraju, gdzie zaangażował się w konspirację antysowiecką. Zbierał informacje o sytuacji w Polsce i przekazywał je do II Korpusu. 8 maja 1947 r. został aresztowany przez UB. 15 marca 1948 r. po dziesięciu dniach "procesu" został skazany na śmierć za szpiegostwo i zdradę stanu. Wyrok wykonano dwa miesiące później Zrehabilitowano go dopiero w 1990 r. W 2006 r. uhonorowano go odznaczeniem Orła Białego.

Od czasu mordu sądowego na rtm. Pileckim mija właśnie 70 lat. Z tej okazji Kazimierz uczcił pamięć swojego bohatera.

- Pamiętając o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, pamiętamy jednocześnie o innych osobach, żołnierzach, którzy walczyli o wolną Polskę, którzy oddali życie za nią – mówił podczas uroczystości burmistrz Andrzej Pisula.

Stąd też na uroczystości ku czci Pileckiego obecni byli kombatanci: Jerzy Krupa ps. „Burza” oraz Zbigniew Matysiak ps. Kowboj.

– Kultywowanie tej tradycji patriotyzmu, miłości do ojczyzny za wszelką cenę, nawet za cenę własnego życia jest bardzo ważne i na tym powinno polegać wychowanie. Na tym fundamencie powinniśmy budować patriotyzm przyszłych pokoleń –mówił burmistrz.

Uroczystość była także okazją do wręczenia nagród dzieciom i młodzieży, którzy wzięli udział w trzech konkursach dedykowanych rtm. Pileckiemu. W konkursie wiedzy o życiu i działalności Rotmistrza pierwsze miejsce zajęli: w kategorii dzieci ze szkół podstawowych Maciej Głowacki z Gminnego Zespołu Szkół, w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – Jakub Kalinowski, również z  Gminnego Zespołu Szkół. W konkursie plastycznym pierwsze miejsca zajęły Julia Stelmach (SP GZS) i Dorota Rodzik (G GZS). Ich prace oraz prace pozostałych finalistów oglądać można w Kaplicy Królewskiej kościoła farnego. W konkursie recytatorskim najlepsze okazały się Marta Zając (SP GZS) i Martyna Szajnoga z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Powrót z U”. Zwycięzcy tego konkursu zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze o tematyce patriotycznej w czasie koncertu laureatów.

 

Nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej wręczali laureatom burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula i przewodniczacy Rady Miejskiej w Kazimierzu Piotr Guz.

 

Relacja z wydarzenia na profilu facebookowym kazimierzdolnypl

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • budzik
  Nie chcecie znać historii, to sobie tkwijcie w ciemnym błogostanie. Mam nadzieję, Świstaku, że znasz Dantego nie tylko ze streszczenie w wiki.
 • budzik
  Najgorsze jest to, że nie macie pojęcia o historii Polski XX wieku. Nie wiecie, co się działo w UB-eckich katowniach, dlatego nie potraficie zrozumieć człowieka, który tego doświadczył i który tam został zamordowany przez własnych rodaków.
  • świstak
   Daj ty nam już Święty Spokój z tym swoim prymitywnym znawstwem historii. Po nocach śnią ci się koszmary, piekło Dantego.
  • Harry
   sa przecież książki na temat wojeka polskiego(zwanego wykletym),sa książki na temat ludzi,ktorzy walczyli z komuna....np.Burta kontra ub....czy Zelazny kontra ub--tam jest napisane co się wtedy dzialo....a szczególnie co robili tam zydzi!!.....jakos ciekawostke tylko podam,ze zydzi witali armie czerwona(wkraczajaca na tereny polskie 17-tego września)wodka i kwiatami.
  • Harry
   drogi Zdzislawie!!
   Kler,w naszym polozeniu geo-politycznym MUSI być wykształcony i niezależny(przy czym ta niezaleznosc musi być podciagnieta do maksimum),bo inaczej po nas!!.....z jednej strony mamy technicznego Niemca(kulturalny,domyty,i poki co barrrrdzo bogaty)a z drugie strony mamy przeciwieństwo......(jak mielismy papieża,to np.ukrainiec nie wiedział kto to jest!!!)---rusek bierze bezkrytyczny przykład w 100000% z Niemca,o czym niemiec wie,i jeżeli chce mieć spokoj w domciu--to MUSI ciężko pracować,bo rusek będzie robic DOKLADNIE to samo!!
   Przy czym jesteśmy jeszcze MY,ktorzy tak na serio--to (teraz dopiero to widać)wywaliliśmy europe zachodnia po calosci--w tym---szczególnie----naszego NAJWIEKSZEGO wroga----FRANCJE !!!!....a jak nie wierzysz,to zapraszam cie do polemiki--zakładam ze znasz podstawy historii,i wiesz co to były np.Pacta Conwenta......czy Artykuly Henrykowskie.....bo sa to części składowe do konstytucji zwanej 3-go Maja....co zabojad nam ukradl dane do tejze,i swiatu calemu oglosil jako WLASNE---to wyszlo teraz dopiero po 227 latach!!........konsekwencje będą(bo już sa)--na serio .....B A R D Z O
   poważne.....(dla CALEJ Europy zachodniej)....na tapecie pozostaje w zawieszeniu tylko dziki rusek.....bo na 100% nie ukraina--bo jak skocza(ukraincy)to w dwa lata po prostu zdechną z głodu...!!!
 • Zdzisław
  Przeczytałem uważnie moi drodzy Wasze posty i szczerze jestem zbulwersowany. Kiedy jeden napisze coś rozsądnego drugi w kontrze napisze bzdurę. Nie będę się odnosił do wszystkich postów, ale zgadzam się , ze za dużo na tych poważnych imprezach księży i dzieciaków które ne zawsze wiedzą po co tam ich ściągnięto. Od wpajania historii powinna być szkoła ze znającym temat wykładowcą obejmuje wtedy całość młodzieży, a nie wyrywkowo przypomina to łapankę.Tr8udno nie zgodzić się z Harrym że powojenni komuniści to dzicz i nieuctwo. Jestem byłym od lat nie mieszkającym w Kazimierzu jego byłym mieszkańcu i znałem jednych i drugich. A komunistów możecie sobie wyobrazić oglądając przedstawicieli dobrej zmiany w rządzie czy sejmie. Tak właśnie zachowywali się komuniści, zawsze mieli racje, na wszystkim się znali najlepiej, dobrze, ze nie opanowali w tamtym czasie kleru. Pozdrawiam miłego dnia i szanujcie swoich Bohaterów nie wynoście na piedestały wszystkich jak leci bo w każdej grupie byli ludzie i hieny .
 • walec
  A wiadomo kiedy wał wykoszą?
 • sprawiedliwość dziejowa
  Należy z całą rzetelnością i surowością zbadać wyroki skazujące na karę śmierci sprawców zabójstw milicjantów do 1989r. To mogły być "mordy sądowe". Przecież Żołnierze Wyklęci ich zwyczajnie likwidowali a nie zabijali kiedyś. Pierwszy powinien być zrehabilitowany zamordowany w 1964r Sylweriusz Zdanowicz, który zlikwidował dwóch milicjantów podczas ujmowania go na włamaniu do kiosku Ruchu, który należał do PRL. Co innego jakby okradał prywatne mienie.
 • ★★★
  @aska, dokładnie w sedno sprawy. Dzieci i młodzież jako statyści, miejcie litość.
  • kazimierzanin
   Jakie dzieci i jaką litość. Po mszy dzieci grzeczniutko poszły do domu. Pozostały poczty sztandarowe i laureaci. Laureaci nie statyści. Pytaliście się ich czy wolałyby żeby wyróżnienia wręczyć w czasie uroczystości czy gdzieś pokątnie, na szybko przez np. wychowawcę? Przecież ta uroczystość była także dla nich.
 • pijany znad Grodarza
  Jego pamiętne :' Oświęcim to była igraszka" ma wydźwięk groteski. Dezawuuje ono ogrom nieszczęścia milionów nieszczęśników. Dlaczego ciągle zdanie to jest przywracane ?

  Należałoby to wyjaśnić .
  • budzik
   Do pijany znad Grodarza
   Udajesz, czy naprawdę nie wiesz? Obudź się! Rotmistrz Pilecki stwierdził, że Auschwitz był igraszką w porównaniu z ubecką katownią na Rakowieckiej w Warszawie .
  • ABC
   @ budzik Muszę Ciebie obudzić i poedukować. Podobnie było z moim Ojcem jak i Pileckiem, tj obóz koncentracyjny ( KL Stutthof Nr 87 651) i ubecja. Pilecki poszedł na "ochotnika" a Ojciec za przestępstwo polityczne przeciw III Rzeszy. Po 1945 za klasowo złe pochodzenie społecznie był nękany siedział po ubecjach. Obóz oceniał jako POTWORNOŚĆ a ubecję jako zło, które można było znieść. Pilecki miał prawo mówić, że obóz to bajka a UB to katownia. A wiesz dlaczego ? Bo był szpiegiem. Złapanego szpiega przesłuchuje się tak aby z niego wydobyć wszystko stosując i tzw " niedozwolone metody" - jeżeli milczy. Tak robił i nadal robi Mosad, CIA, GPU, UB, SB. Więcej "szpiegowskiej" lektury i filmów Ci proponuję. Pojedź choć raz do Muzeum KL Stutthof, Auschwitz,Dachau posłuchaj co mówią co o tym opowiadają jeszcze żyjący. Ja to znam bo jestem kustoszem wspomnień swojego Ojca. Nie generalizuj i nie podpowiadaj co było igraszką a co piekłem w tamtych czasach.
  • pijany znad Grodarza
   @ budzik

   rtm. Pilecki mógł I POWINIEN użyć innego słowa. Obejrzyj zdjęcia z oświęcimskich IGRASZEK.
  • ABC
   @ Pijany... Pilecki powiedział to "przy fleszach" na sali sądowej będąc obolały po niedawnych przesłuchaniach ubeckich. Są fotki sądowe.Na Jego twarzy - grymas i pogarda. Uważam, że wykonując wiele misji szpiegowskich - "kozaczył po amatorsku" w tej ostatniej. Dał się złapać prymitywnym ubolom. W sumie ma piękną kartę patriotyczną jednak. Szkoda, że nie odbył profesjonalnego szkolenia jak Cichociemni
  • kazimierzanin
   Pilecki powiedział i już tego nie odwoła. Obaj Panowie wyrazili swoją czysto subiektywną opinię, które sobie nie zaprzeczają. Co prawda byli w PODOBNYCH miejscach ale z zupełnie innych powodów. Różnie traktowani. I całkiem inaczej z tego wyszli.
   Nie ma sensu robić "rankingu" katowni. Pamiętajmy o ofiarach, piętnujmy winnych.
  • pijany znad Grodarza
   @ABC. M owimy o postaci NIEZWYKŁEGO hartu ducha. Ironia losu jest fakt, że przewodniczącym składy sędziowskiego był b.oficer AK. Zreszta. Moim zdaniem wyrok ten również opierał się na wyroku sądu podziemnego, gdzie na kare śmierci skazano innego uciekiniera zOświęcimia porucznika ? hmm wyleciało mi. Sadzono, że ucieczkiz Oswięcimia odbywaly się " pod patronatem " SS.
  • pijany znad Grodarza
   Siedemdziesiąt trzy lata temu, 20 czerwca 1942 r., wykradzionym samochodem i w mundurach SS na wolność wydostali się z KL Auschwitz: żyjący do dzisiaj Kazimierz Piechowski (nr 918), Eugeniusz Bendera (nr 8502), Józef Lempart (3419) i Stanisław Jaster (nr 6438).
   O tragicznych losach tego ostatniego można dowiedzieć się z książki Darii Czarneckiej, „Sprawa Stanisława Gustawa Jastera ps. „Hel” w historiografii. Kreacja obrazu zdrajcy i obrona”, Warszawa 2014 oraz filmu dokumentalnego Małgorzaty Walczak i Marka Tomasza Pawłowskiego „Jaster. Tajemnica Hela”, rok produkcji 2014.
  • Harry
   A ja mysle Pijany.....ze Pilecki doskonale wiedział o czym mowil.....bo mnie tez dziadek opowiadal jak to wygladalo.....o komune ocenial DUZO gorzej niż Niemca! Mowil,ze owszem,na początku Niemcy dawali po garach,i strzelali do wszystkiego co się ruszalo....dopiero potem,jak zobaczyli co i zacz--podchodzili PODOBNO---bardzo wybiorczo!!Komuna,jak zobaczyla,ze jesteś zdolniejszy.....no to ALBO wspolpraca--albo czapa!!!
   Reasumujac,komuna to była dzicz!!!!
  • pijany znad Grodarza
   Już kiedyś pisałeś o swoim dziadku.
   Reasumując. Dziadek wszystko wiedział.
  • Harry
   nie wiem skad ta zlosliwosc......a dziadka to miałem RZECZYWISCIE swiatlego!!
   opowiadal,jak go UB zlapalo,to był(dziadek)przesłuchiwany przez (na oko--16~17 letniego ubeka)--w stopniu porucznika.....klient ponoc pisal haslo przez "CH"... o tak to wygladalo!!
  • Wiktor
   @ Harry Satyryk Pietrzak chyba lepszą miał karierę z mundurem. Gdy miał 11 lat był podchorążym. Mamusia ( posłanka Sejmu okresu Bieruta, ojciec w KPP-zginął w okupacji) zawiozła jego do elitarnej szkoły - Korpus Kadetów im gen Karola Świerczewskiego. Wkrótce miał gwiazdki.Ja wtedy jadłem chleb z margaryną a on z kawiorem pewnie.
  • Harry
   szanowny kustoszu wspomnień własnego ojca......,drogi ABC..!!!
   jeżeli Twój ojciec,byl zwyczajnym "człekiem"--np.szewcem...czy tam innym ślusarzem.....to nie dziwota,ze przezyl..!!Bo na pierwszy ogien szla inteligencja a potem posiadacze ziemi czy budynkow(wiem to bo mi mój sw.p.dziadek opowiadal(sam był lek.med. i oficer dypl.)--to mowil nam jak to wygladalo.....(przezyl--ale TYLKO to)bo był cwany,a NADE WSZYSTKO
   NIGDY NIE ZAUFAL KOMUNIE !!!!!......jezeli (przed wojna ktoś mieszkal w jednej izbie--w 6 osob i 7-dmy dziecior w drodze--to mu nic nie robili--bo po prostu był nie szkodliwy...do tego klient miał(jak większość)--4-ry klasy szkoły powszechnej.....nie było o czym gadac..!!!Reszte dośpiewaj sobie sam..!!! Niemcy tylko na początku strzelali do wszystkich......
 • Baran
  Pilecki był niewątpliwie dzielnym człowiekiem, o którym ze wszech miar trzeba pamiętać.
  Niemniej związek kościoła i militaryzmu (dzieci ze "związku strzeleckiego", naprawdę?) jest kuriozalny i szkodliwy. Upamiętnić Pileckiego - jak najbardziej. Ale szukałbym innego sposobu, innego wydźwięku. Być może proboszcz mógłby zaproponować coś - po prostu - bardziej chrześcijańskiego, ewangelicznego. Czyli poświęcenie wszystkiego dla bliźniego, dla drugiego człowieka - a nie koszarowanie młodzieży, uniformy, strzelanie.
  • kazimierzanin
   Przysięga żołnierzy AK (również dzieci np z Szarych Szeregów)

   "W obliczu Boga Wszechmogącego
   i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - aż do ofiary życia mego.

   Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.
   Tak mi dopomóż Bóg."
  • no tak
   Tak, po prostu dzieci szczególnie te, które jeszcze chciały być bierzmowane ciągle wlecze się do kościoła bo to, bo śmo, bo uroczystość, bo tablica itd. Nasza parafia to absurd chyba na całą diecezję - ileż tych przygotowań do bierzmowania było. Ludzie się dziwią, że się na to pozwala.
  • pijany znad Grodarza
   Siedemdziesiąt trzy lata temu, 20 czerwca 1942 r., wykradzionym samochodem i w mundurach SS na wolność wydostali się z KL Auschwitz: żyjący do dzisiaj Kazimierz Piechowski (nr 918), Eugeniusz Bendera (nr 8502), Józef Lempart (3419) i Stanisław Jaster (nr 6438).
   O tragicznych losach tego ostatniego można dowiedzieć się z książki Darii Czarneckiej, „Sprawa Stanisława Gustawa Jastera ps. „Hel” w historiografii. Kreacja obrazu zdrajcy i obrona”, Warszawa 2014 oraz filmu dokumentalnego Małgorzaty Walczak i Marka Tomasza Pawłowskiego „Jaster. Tajemnica Hela”, rok produkcji 2014.
 • aska
  Życzę tak pielęgnować pamięć aby dzieci nie musiały poświecać godziny na msze i potem słuchanie mów wygłaszanych na siłę, pełnych podniosłych słów. To nie będzie łatwe bo wygodnie mszą i paroma wystąpieniami załatwić historyczne wydarzania. Mam nadzieję, że jakieś fajne rozwiązanie się znajdzie, bo pierwsze zalążki jak konkurs wreszcie widać.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę