Żył Polską

Skomentuj (28)

zobacz więcej (24)

70 lat od daty mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim Kazimierz uczcił pamięć swojego honorowego obywatela. Uroczystości z udziałem przedstawicieli duchowieństwa, władz samorządowych, organizacji i szkół odbyły się w niedzielę 3 czerwca w farze.

25 maja 1948 r. z wyroku komunistycznego sądu został zamordowany bohater oporu przeciwko dwóm totalitaryzmom rtm. Witold Pilecki, którego kazimierzacy uhonorowali w 2011 r. tytułem honorowego obywatela swojego miasta. Z Niemcami walczył w czasie kampanii wrześniowej. Nie składając broni po klęsce wrześniowej, już w listopadzie 1939 r. współzałożył Tajną Armię Polską, z czasem podporządkowaną AK. 19 września 1940 r. dobrowolnie dał się zagarnąć Niemcom w łapance, by w Auschwitz udokumentować niemieckie zbrodnie oraz stworzyć zbrojną konspirację. Po ucieczce z obozu walczył w powstaniu warszawskim, po upadku którego trafił do niewoli. Później był oficerem II Korpusu we Włoszech, skąd w końcu 1945 r. wrócił do kraju, gdzie zaangażował się w konspirację antysowiecką. Zbierał informacje o sytuacji w Polsce i przekazywał je do II Korpusu. 8 maja 1947 r. został aresztowany przez UB. 15 marca 1948 r. po dziesięciu dniach "procesu" został skazany na śmierć za szpiegostwo i zdradę stanu. Wyrok wykonano dwa miesiące później Zrehabilitowano go dopiero w 1990 r. W 2006 r. uhonorowano go odznaczeniem Orła Białego.

Od czasu mordu sądowego na rtm. Pileckim mija właśnie 70 lat. Z tej okazji Kazimierz uczcił pamięć swojego bohatera.

- Pamiętając o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, pamiętamy jednocześnie o innych osobach, żołnierzach, którzy walczyli o wolną Polskę, którzy oddali życie za nią – mówił podczas uroczystości burmistrz Andrzej Pisula.

Stąd też na uroczystości ku czci Pileckiego obecni byli kombatanci: Jerzy Krupa ps. „Burza” oraz Zbigniew Matysiak ps. Kowboj.

– Kultywowanie tej tradycji patriotyzmu, miłości do ojczyzny za wszelką cenę, nawet za cenę własnego życia jest bardzo ważne i na tym powinno polegać wychowanie. Na tym fundamencie powinniśmy budować patriotyzm przyszłych pokoleń –mówił burmistrz.

Uroczystość była także okazją do wręczenia nagród dzieciom i młodzieży, którzy wzięli udział w trzech konkursach dedykowanych rtm. Pileckiemu. W konkursie wiedzy o życiu i działalności Rotmistrza pierwsze miejsce zajęli: w kategorii dzieci ze szkół podstawowych Maciej Głowacki z Gminnego Zespołu Szkół, w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – Jakub Kalinowski, również z  Gminnego Zespołu Szkół. W konkursie plastycznym pierwsze miejsca zajęły Julia Stelmach (SP GZS) i Dorota Rodzik (G GZS). Ich prace oraz prace pozostałych finalistów oglądać można w Kaplicy Królewskiej kościoła farnego. W konkursie recytatorskim najlepsze okazały się Marta Zając (SP GZS) i Martyna Szajnoga z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Powrót z U”. Zwycięzcy tego konkursu zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze o tematyce patriotycznej w czasie koncertu laureatów.

 

Nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej wręczali laureatom burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula i przewodniczacy Rady Miejskiej w Kazimierzu Piotr Guz.

 

Relacja z wydarzenia na profilu facebookowym kazimierzdolnypl

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (28)

 • budzik
  odpowiedz
  Nie chcecie znać historii, to sobie tkwijcie w ciemnym błogostanie. Mam nadzieję, Świstaku, że znasz Dantego nie tylko ze streszczenie w wiki.

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

 • budzik
  odpowiedz
  Najgorsze jest to, że nie macie pojęcia o historii Polski XX wieku. Nie wiecie, co się działo w UB-eckich katowniach, dlatego nie potraficie zrozumieć człowieka, który tego doświadczył i który tam został zamordowany przez własnych rodaków.
  • świstak
   Daj ty nam już Święty Spokój z tym swoim prymitywnym znawstwem historii. Po nocach śnią ci się koszmary, piekło Dantego.
  • Harry
   sa przecież książki na temat wojeka polskiego(zwanego wykletym),sa książki na temat ludzi,ktorzy walczyli z komuna....np.Burta kontra ub....czy Zelazny kontra ub--tam jest napisane co się wtedy dzialo....a szczególnie co robili tam zydzi!!.....jakos ciekawostke tylko podam,ze zydzi witali armie czerwona(wkraczajaca na tereny polskie 17-tego września)wodka i kwiatami.
  • Harry
   drogi Zdzislawie!!
   Kler,w naszym polozeniu geo-politycznym MUSI być wykształcony i niezależny(przy czym ta niezaleznosc musi być podciagnieta do maksimum),bo inaczej po nas!!.....z jednej strony mamy technicznego Niemca(kulturalny,domyty,i poki co barrrrdzo bogaty)a z drugie strony mamy przeciwieństwo......(jak mielismy papieża,to np.ukrainiec nie wiedział kto to jest!!!)---rusek bierze bezkrytyczny przykład w 100000% z Niemca,o czym niemiec wie,i jeżeli chce mieć spokoj w domciu--to MUSI ciężko pracować,bo rusek będzie robic DOKLADNIE to samo!!
   Przy czym jesteśmy jeszcze MY,ktorzy tak na serio--to (teraz dopiero to widać)wywaliliśmy europe zachodnia po calosci--w tym---szczególnie----naszego NAJWIEKSZEGO wroga----FRANCJE !!!!....a jak nie wierzysz,to zapraszam cie do polemiki--zakładam ze znasz podstawy historii,i wiesz co to były np.Pacta Conwenta......czy Artykuly Henrykowskie.....bo sa to części składowe do konstytucji zwanej 3-go Maja....co zabojad nam ukradl dane do tejze,i swiatu calemu oglosil jako WLASNE---to wyszlo teraz dopiero po 227 latach!!........konsekwencje będą(bo już sa)--na serio .....B A R D Z O
   poważne.....(dla CALEJ Europy zachodniej)....na tapecie pozostaje w zawieszeniu tylko dziki rusek.....bo na 100% nie ukraina--bo jak skocza(ukraincy)to w dwa lata po prostu zdechną z głodu...!!!

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

 • Zdzisław
  odpowiedz
  Przeczytałem uważnie moi drodzy Wasze posty i szczerze jestem zbulwersowany. Kiedy jeden napisze coś rozsądnego drugi w kontrze napisze bzdurę. Nie będę się odnosił do wszystkich postów, ale zgadzam się , ze za dużo na tych poważnych imprezach księży i dzieciaków które ne zawsze wiedzą po co tam ich ściągnięto. Od wpajania historii powinna być szkoła ze znającym temat wykładowcą obejmuje wtedy całość młodzieży, a nie wyrywkowo przypomina to łapankę.Tr8udno nie zgodzić się z Harrym że powojenni komuniści to dzicz i nieuctwo. Jestem byłym od lat nie mieszkającym w Kazimierzu jego byłym mieszkańcu i znałem jednych i drugich. A komunistów możecie sobie wyobrazić oglądając przedstawicieli dobrej zmiany w rządzie czy sejmie. Tak właśnie zachowywali się komuniści, zawsze mieli racje, na wszystkim się znali najlepiej, dobrze, ze nie opanowali w tamtym czasie kleru. Pozdrawiam miłego dnia i szanujcie swoich Bohaterów nie wynoście na piedestały wszystkich jak leci bo w każdej grupie byli ludzie i hieny .

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

 • walec
  odpowiedz
  A wiadomo kiedy wał wykoszą?

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

 • sprawiedliwość dziejowa
  odpowiedz
  Należy z całą rzetelnością i surowością zbadać wyroki skazujące na karę śmierci sprawców zabójstw milicjantów do 1989r. To mogły być "mordy sądowe". Przecież Żołnierze Wyklęci ich zwyczajnie likwidowali a nie zabijali kiedyś. Pierwszy powinien być zrehabilitowany zamordowany w 1964r Sylweriusz Zdanowicz, który zlikwidował dwóch milicjantów podczas ujmowania go na włamaniu do kiosku Ruchu, który należał do PRL. Co innego jakby okradał prywatne mienie.

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2019. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2019! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę