Aktualności dla "rtm. Witold Pilecki"

Żył Polską

70 lat od daty mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim Kazimierz uczcił pamięć swojego honorowego obywatela. Uroczystości z udziałem przedstawicieli duchowieństwa, władz samorządowych, organizacji i szkół odbyły się w niedzielę 3 czerwca w farze.

Kazimierz Dolny uczcił pamięć swojego honorowego obywatela rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach w Farze uczestniczyła rodzina, przedstawiciele władz samorządowych i społeczność Miasteczka.

Ponad 250 osób poparło protest mieszkańców Kazimierza przeciwko zniesławianiu rtm. Pileckiego Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego. Jest to odpowiedź kazimierzaków na artykuł „Tajemnica Witolda Pileckiego”, jaki w połowie maja opublikowała „Polityka”.

Grono honorowych obywateli Kazimierza powiększyło się o rtm. Witolda Pileckiego, o którym mówi się, że jest jednym z największych bohaterów II wojny światowej. Tytuł odebrały dzieci – Zofia Pilecka - Optułowicz i Andrzej Pilecki.

Rada Miasta podjęła uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego rtm. Witoldowi Pileckiemu, który – jak głosi Uchwała Senatu RP z 2008 r. – powinien stać się dla Europy i świata wzorem bohaterstwa oraz symbolem oporu przeciw systemom totalitarnym. 

Pokaż stopkę