Zostań obrońcą praw człowieka!

Skomentuj (4)

"Zostań obrońcą praw człowieka" - to hasło tegorocznego Maratonu Pisania Listów organizowanego już po raz dziesiąty przez Amnesty International. W Kazimierzu list w obronie praw człowieka będzie można napisać 12 i 13 grudnia w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza – nad Wisłą.

- W dobie komunikacji internetowej, list jest szczególną, najbardziej tradycyjną dla Amnesty International formą protestu. Ręcznie pisane, indywidualne dowody niezgody na łamanie praw człowieka mają szczególną moc. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. „Tylko te listy dawały mi siłę” – wspomina Mutabar Tadżibajewa z Uzbekistanu, która spędziła 900 dni na „wyspie tortur”, z czego 700 w izolatce. Dzięki listom pisanym podczas Maratonu do przedstawicieli władz kobieta została zwolniona z więzienia w 2008 roku – pisze na stronie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza organizatorka Maratonu w Kazimierzu Katarzyna Ponikowska.

Tegoroczny Maraton Pisania Listów odbywać się będzie 3 grudnia tradycyjnie od godziny 12.00 w co najmniej 150 miejscach w Polsce. W Kazimierzu punkt pisania listów zorganizowany został nad Wisłą - w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. W tym roku uczestnicy Maratonu pisać będą w obronie m.in. Mahato z Nepalu, działaczki na rzecz kobiet, której wielokrotnie grożono śmiercią, jak i Nguyena Van Daia - prawnika i obrońcy praw człowieka z Wietnamu skazanego za prowadzenie wrogiej propagandy przeciwko państwu. Wszystkie listy pisane będą ręcznie. Każdy – niezwykle ważny, bo może pomóc w odmianie losu konkretnej osoby, której życie jest zagrożone. Przyjdź i ty!

Amnesty International liczy również na pomoc w wysyłce napisanych listów, których jak się przewiduje, może być nawet 100 tysięcy. Wystarczy wysłać SMS o treści “List” pod numer 72515. Całkowity dochód z akcji przeznaczony zostanie na wysyłkę listów w obronie więźniów sumienia i obrońców praw człowieka. Koszt SMS to 2,00 zł + VAT. Operatorzy Era, Heyah, Play, Orange, Plus i Sami Swoi zrzekli się całości przychodów z tych SMS-ów.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Krystyna
  Niestety wysyłanie sms to też jakaś dziwna sprawa.Dostałam sms z informacją zwrotną, że nie udało się wyslać wiadomości czyli ....kicha, nie lubię gdy ktoś próbuje na takiej akcji coś(niewielkie 50%) uszczknąć dla siebie, oj nieładnie , nieladnie firmo ze znakiem dodawania w nazwie.
 • wmx
  Ja też, z przyczyn technicznych, nie dotarłam, ale na całe szczęście jest rozwiązanie alternatywne. Serdeczne podziękowania dla Pani Katarzyny, uczestników i władz Zespołu Szkół.
 • Krystyna
  O akcji dowiedziałam się przypadkiem i troszkę mi wstyd ale nawet gdybym wiedziała to i tak nie mogłabym uczestniczyć.Mam nadzieję że formą zadośćuczynienia będzie minimum wysiłku.....wysyłam sms.
  Muszę częściej zaglądać na Kazimierski Portal.
 • Janson
  Oczywiście prócz państwa, które vat policzy od wszystkiego, piękna idea i słuszna, mam nadzieje, iż sprawiedliwi się znajdą i przybędą.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę