Zobaczymy wkrótce słowiański Chodlik

Jak wyglądało wczesnośredniowieczne grodzisko w Chodliku w okresie świetności? Na co zwrócić uwagę, będąc na terenie grodu, który obecnie przypomina… zwykłą polanę? Już niebawem odpowiedzi na te pytania znajdziemy w jednym miejscu – w Wirtualnym Muzeum Chodlika.

Wczesnośredniowieczne grodzisko w Chodliku jest dość istotnym miejscem na mapie Lubelszczyzny. I choć od lat 50-tych z sukcesem prowadzone są tam badania archeologiczne, osada jest dość zaniedbana. Odwiedzający to miejsce turyści widzą jedynie… sporą polanę porośniętą sosnami. Krajobraz jest wspaniały, to prawda, ale ludziom, którzy nie są archeologami, naprawdę ciężko jest zobaczyć w tym grodzisko. Nie ma drewnianych chat, bramy wjazdowej czy z daleka widocznych wałów. Przy wjeździe co prawda widnieje tablica informacyjna, z której możemy się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy, ale nic poza tym.

Jednak w przygotowaniu jest Wirtualne Muzeum Chodlika, które bez wątpienia uatrakcyjniłoby pobyt w tym miejscu i pomogło w rozpowszechnianiu wiedzy o tym bardzo ważnym zakątku Ziemi Lubelskiej. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia są badacze wchodzący w skład Misji Archeologicznej w Chodliku.

- Sam pomysł Wirtualnego Muzeum Chodlika narodził się w nieco nietypowych okolicznościach. Jesienią ubiegłego roku we współpracy z Gminą Karczmiska chcieliśmy zagospodarować teren grodziska, wyciąć część drzew i postawić tablice edukacyjne, niestety nie udało się – mówi dr Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. – Powodem były nierozstrzygnięte sprawy własnościowe. W tym samym czasie pojawił się grant na rozpowszechnianie nauki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, więc pomyślałem, że skoro nie w realu, to może zrobimy to w Internecie, gdzie nie potrzeba żadnych zgód ani pozwoleń.

Na internetowej platformie wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego w Chodliku, zaprezentowane zostaną wyniki badań naukowych prowadzonych na grodzisku oraz otaczających go osadach i cmentarzyskach kurhanowych.

- Badania w Chodliku prowadzone są od lat 50-tych – mówi dr Łukasz Miechowicz. – Jednak mało kto zna ich wyniki, podobnie mało kto widział odkryte w tym miejscu zabytki. Dodatkowo opublikowana jest tylko część badań i to w specjalistycznych artykułach. Tak więc często nawet mieszkańcy Chodlika nie wiedzą, co zostało w ich miejscowości znalezione. A bardzo dużo ludzi jest zainteresowanych naszymi badaniami. Odkąd zaczęliśmy prowadzić profil na Facebooku, śledzi go całkiem sporo osób. Pojawił się pomysł, że można w ciekawy sposób zaprezentować zarówno to, co odkryliśmy w ostatnim czasie, jak też starsze badania.

Główną atrakcją będzie wirtualny spacer po grodzisku. Zostanie on zrealizowany poprzez wykonanie serii panoram sferycznych, wzbogaconych dodatkowo o popularnonaukowe materiały wizualne oraz dźwiękowe.

- Chcemy pokazać bezcenne dziedzictwo kulturowe Chodlika w ciekawy i interesujący sposób wszystkim ludziom na całym świecie. Jest to zarówno sposób na promocję badań archeologicznych, jak też całego regionu – mówi dr Łukasz Miechowicz. – W Wirtualnym Muzeum Chodlika część zabytków będzie zaprezentowana w postaci tablic, część w postaci trójwymiarowej – będzie można obejrzeć znaleziska z każdej strony, zapoznać się z ich historią oraz przeznaczeniem.

By informacje zawarte w Wirtualnym Muzeum Chodlika były ciekawe, dokładne i jak najbardziej aktualne, twórcy platformy korzystają zarówno a materiałów archiwalnych z badań archeologicznych prowadzonych na grodzisku w latach 1952-1974 oraz 2001-2002, jak też z najnowszych materiałów z badań nieinwazyjnych i prac dokumentacyjnych prowadzonych od 2013 r.

- Oprócz spaceru po grodzisku, będziemy mogli dokładnie przyjrzeć się jego trójwymiarowemu modelowi – mówi dr Łukasz Miechowicz. - Pojawi się bowiem rekonstrukcja 3D zabytku przygotowana na podstawie wyników badań naukowych. Zobaczymy oczywiście pewną koncepcję, jak ono mogło wyglądać w przeszłości. Nie będzie to jednak wizja poetycka ani artystyczna, ale to, co rzeczywiście wynika z badań archeologicznych. Pokażemy, gdzie kopała ekspedycja prof. Gardawskiego, jakie są przekroje wałów w trójwymiarze. Powstanie też trójwymiarowy model studni, którą odkryto na majdanie grodziska. Poza samym grodziskiem pokażemy również wyniki naszych ostatnich badań na cmentarzysku wczesnośredniowiecznym oraz wale podłużnym odkrytym w chodlikowskich lasach.

Wirtualne Muzeum Chodlika zostanie uruchomione już w grudniu tego roku. Projekt realizowany jest z ramienia Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Warszawie. Partnerami są Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Gmina Karczmiska.

Warto wspomnieć również o tym, że 26 września odbędzie się otwarcie wystawy archeologicznej w Bibliotece Publicznej w Karczmiskach. Co ciekawego tam zobaczymy? Przede wszystkim tablice prezentujące wyniki badań, zdjęcia z wykopalisk i zdjęcia zabytków, ale również „zabytki prawdziwe”, czyli te wykopane i na czas trwania wystawy wypożyczone z Kazimierza Dolnego oraz Kluczkowic.    

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę