Zasłużony dla gminy Kazimierz Dolny - ks. Tomasz Lewniewski

Skomentuj (18)

„Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny” – taki tytuł już niebawem zostanie nadany księdzu proboszczowi Tomaszowi Lewniewskiemu. Kazimierscy radni już podjęli stosowną uchwałę.

Ksiądz Tomasz Lewniewski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym pracuje w Miasteczku od 1995 roku. Początkowo był administratorem zajmującym się sprawami organizacyjnymi i gospodarczymi parafii. I już wtedy podjął inicjatywy, które przyczyniły się zarówno do uporządkowania wielu spraw w parafii, jak również miały bezpośrednie przełożenie na wizerunek przestrzeni miasta i gminy.

- Przywołać tutaj należy pierwsze remonty kazimierskich świątyń: kościoła farnego i kościoła pod wezwaniem św. Anny, kaplicy w Wierzchoniowie, zabytkowej plebanii czy porządkowanie cmentarza parafialnego – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Ksiądz Tomasz nie ograniczał się jednak tylko do tych obowiązków. Budował w tym czasie dobre relacje ze społecznością naszej gminy poprzez zakładanie formacji duchowych parafian.

W 1998 roku ksiądz Tomasz Lewniewski został proboszczem kazimierskiej parafii. Jest nim do dziś.

- Ksiądz Tomasz mając na celu poprawę kazimierskiej infrastruktury sakralnej, będącej w zasobach parafialnych wykorzystywał z powodzeniem różne źródła finansowania, poczynając od dobrego zarządzania mieniem, poprzez pozyskiwanie sponsorów, aż po skuteczne przygotowanie wniosków aplikacyjnych o środki unijne – mówi burmistrz Andrzej Pisula. – Jego zaangażowanie zaowocowało wybudowaniem budynku nowej plebanii przy ulicy Zamkowej pięknie wpisującej się w charakter naszego zabytkowego miasta oraz przeprowadzenie szeregu kompleksowych remontów i budów.

W tym roku mija dokładnie dwadzieścia lat, odkąd ksiądz Tomasz Lewniewski pełni funkcję proboszcza w Kazimierzu Dolnym. Burmistrz Andrzej Pisula na ręce Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym złożył wniosek, w którym proponuje, by księdzu  Tomaszowi Lewniewskiemu nadać tytuł „Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny”. Przygotowano stosowną uchwałę, która była omawiana podczas jednej z ostatnich posiedzeń komisji.

- Mając to wszystko na uwadze, doceniając zaangażowanie w życie Miasteczka, w uznaniu jego niewątpliwych zasług dla naszego miasta i gminy, wnoszę do Wysokiej Rady o nadanie księdzu prałatowi Tomaszowi Lewniewskiemu, proboszczowi parafii rzymskokatolickiej w Kazimierzu Dolnym tytułu „Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny” – mówi burmistrz Andrzej Pisula.

Kazimierscy radni byli zgodni i zagłosowali „za”. Tym samym wykonanie uchwały zostało powierzone burmistrzowi miasta oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej.

Kiedy odbędzie się uroczyste przekazanie tytułu? Na razie jeszcze nie podano konkretnego terminu.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Lubelska
  Najbardziej zasłuży się tym co zaprojektowane przy św. Annie. Jeśli chodzi o wielkość to wszystkie zabytki nikną w oczach... :(
  • Jak to jest?
   A co jest zaprojektowane i gdzie na parkingu czy chodzi o budyneczek po Wikarowce? Bo słychać o mega obiekcie to prawda czy plotki?
  • elo elo
   Prawda prawda. Cała działka z parkingiem pod zabudowę z obiektem sięgającym okapu kościoła... Nie będzie widoku z Lubelskiej na drugą stronę a kościół jako budynek przegra z nową Świecką Świątynią Hotelową. A komu to się nie podoba ten wróg Kościoła.
 • AS-ka
  A na jaki cel(e) udało się pozyskać środki unijne pracownikom Urzędu Miasta i Gminy? Może ktoś dobrze zorientowany odpowie, porównując rządy pana Duni i aktualnego Pana burmistrza.
 • Parafianin
  W kontekście bliskich związków burmistrza i proboszcza wyróżnienie to przybiera iście groteskowy charakter. Czekam na kolejny występ burmistrza zza ołtarza. Aż dziw bierze, że proboszcz w takie gierki wchodzi. Business is business.
 • sołtys
  "Zasłużony dla Sołectwa". Dać można nam Sołtysom Rzeczpospolitej taką prerogatywę. Będzie więcej tuczników, zboża i serów twardych.
 • prosty człowiek
  Co to są te "....formacje duchowe parafian..."
  • pijany znad Grodarza
   Wiedz, że człowiek / czytaj parafianin/ to ciało i dusza. Dla ciała - formacje materialne, dla duszy - duchowe. Proste ?
   ps.Ogladaj program TV " Niewiarygodne, niesamowite"
  • spekuluje
   Może grupy uprzywilejowanych i wywyższonych przy oltarzu lepszych chrzescijan?
  • Niewiarygodnie formalne
   Tę cielesną formację to widać w formie zewnętrznej materii, a ta duchowa to nieco tajmnicza. W tej zewnętrznej to może chyba świecić przykładem... Pijany wyjaśnij co to ta duchowa jest, jak się formuje ducha?
   A może te formacje materialne to to co się uformuje koło św. Anny?
  • Duszek Caspar
   Duchowność to jest jak ktoś często chodzi do Kościoła
  • Niewiarygodnie uformowane
   Ale jak często chodzi to chodzi swoim ciałem, materialnie na nogach i te nogi są lepiej uformowane. Ja myślę, że duchowność to jest jak ktoś ma duży brzuch bo tam siedzi duch.
 • szary człowiek
  W pełni popieram. Uważam też, że Ksiądz Proboszcz powinien otrzymać honorowe obywatelstwo naszego miasta m.in. jako sprawca konserwacji naszych obiektów sakralnych. Pozwolę sobie zaproponować jeszcze 2 kandydatury: P. Jerzy Żurawski (b. konserwator i twórca naszego muzeum) oraz P. Waldemar Doraczyński (architekt, pedagog). Zwłaszcza P. Doraczyński zasługuje na wyróżnienie jako rodowity kazimierzanin, który wrócił po studiach do rodzinnej miejscowości i służy jej wiernie pracą oraz radą tyle lat.
 • Marten
  Zapomniał burmistrz jeszcze dodać wśród sukcesów o sprawnej inicjatywie przeprowadzania procesu przekształceniu ziemi koło św Anny. W efekcie może tam powstać.... tutaj plotki odłożę... mając nadzieję, że zmiany nie wpłyną na zwiększenie ruchu w centrum miasta.
  • pixi
   I oplaty za cmentarz jak w dużych miastach tez sukces razem z praktycznie prywatyzacją obslugi. Stawki horendalne.
  • L.d.k.
   Docenic jeszcze za te tłumy w kościele ; coraz mniejsze ciekawe dlaczego? A przygotowania do komunii i bierzmowania to też niemałe wyzwanie dla szlifowania cierpliwości pociech i rodziców. Też warte uznania.
 • Janusz Kowalski
  Uroczyste przekazanie tytułu miało odbyć się w dniu 24 czerwca,b.r, taka deklaracja padła podczas obrad RM w dniu podjęcia uchwały.
  • Rycho
   i co z tego Panie Januszu ? - ulżyło ?

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę