Zamieszanie wokół kościoła

Skomentuj (52)

Bochotnica pod Kazimierzem to wieś obciążona alkoholizmem, złodziejstwem, której niesłychanie potrzebne jest miejsce wsparcia duchowego i odnowy moralnej – takie między innymi słowa czytamy w apelu o ofiary na budowę kościoła w tej miejscowości. Ulotka trafiła kilka dni temu do skrzynki pocztowej miejscowej sołtyski.

Bochotnica – wieś znana wszystkim, którzy odwiedzają Kazimierz od strony Warszawy czy Lublina. Bolesław Prus w nowelce „Antek” wystawił jej niezbyt pochlebne świadectwo jako miejsce ciemnoty i zabobonów. To tu w dobrej wierze upieczono żywcem biedną Rozalkę, z której w rozgrzanym piecu wyganiano chorobę prze kilka zdrowasiek. Ale to rzeczywistość literacka z 1880 r., wtedy to bowiem powstała nowelka i wydawać by się mogło, że od tamtych czasów wiele się zmieniło. Jeżeli jednak czytamy ulotkę zachęcającą do datków na powstający tutaj kościółek, okazuje się, że… niekoniecznie.

- „Kochani! Pragniemy zrealizować naszą obietnicę z lat dziewięćdziesiątych zbudowania małego, skromnego kościółka z miejscowego kamienia we wsi Bochotnica pod Kazimierzem nad Wisłą. Wsi obciążonej strasznymi doświadczeniami kopania grobów dla kazimierskich Żydów, rozstrzeliwanych przez nazistów w czasie II wojny światowej. Wsi obciążonej do dziś alkoholizmem, złodziejstwem, której niesłychanie potrzebne jest miejsce wsparcia duchowego i odnowy moralnej – piszą w ulotce Elżbieta i Krzysztof Zanussi, którzy przed laty mieli w Bochotnicy willę. Kiedy się wyprowadzili, postanowili zbudować tu niewielki kościółek, potrzebny – gdyż mieszkańcy na nabożeństwa muszą dojeżdżać do pobliskiego Kazimierza. Znajdującą się obok szkoły działkę przekazała 10 lat temu na ten cel gmina. Budowę zaczęto kilka miesięcy temu. Dziś na tle ciemnej ściany lasu bieleją już ściany budynku i szkielet dzwonnicy.

Mieszkańcy Bochotnicy od lat czekali na tę kaplicę, ale są oburzeni treścią ulotki.

Jak podaje serwis społecznościowy Moje Miasto Puławy, Elżbieta Grocholska – Zanussi przeprasza za niezręczne sformułowania, tłumacząc, że nie chcieli nikogo obrazić, a ulotka – napisana zresztą dawno temu – znalazła się w Bochotnicy przypadkowo. Jak podaje jednak Łukasz Gładysiewicz, autor artykułu na MM Puławy, ulotkę kilka tygodni temu rozdawano w czasie koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie.

W ramach przeprosin – jak podają media – żona reżysera planuje zorganizować w miejscowej szkole spotkanie ze społecznością Bochotnicy, na którym całą sprawę wyjaśni.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (52)

 • pijany znad Grodarza
  Ściagniete z blogu Janusza Kowalskiego:
  "#4 grymas50 2013-12-05 12:01
  Angora nr 46 ?17 Xi 2013/ strona: " A TO POLSKA WŁAŚNIE.
  LUBELSKI KURIER w podpisie Wojtek Antosz, NM
  " Wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi wraz z żoną Elżbietą ufundfował kaplicę w Bochotnicy gm. Kazimierz dolny. / to tytuł/
  Czytamy dalej;" ... Jednak, jak podkreśla reżyser, na dalsze prace brakuje pieniędzy".
  wrócę do strony:" A TO POLSKA WŁAŚNIE"
  Tak sobie myślę. Gdyby tak - załóżmy rok 1613 - protoplaści Rodu p. Grocholskiej/ nie Zanussi/ zwróćili sie do chłopów pańszczyznianyc h, by Ci dokończyli budowę kościoła FUNDACJI swojego Pana i Władcy to Rzeczpospolita :książąt, hrabiów, baronów i innym Wysokich parksenałaby ŚMIECHEM, a Ród objety byłby INFAMIĄ. Szlachta miała też HONOR.
 • Tadek
  Nie przejmujcie się pajacem. Niech nie przeprasza, tylko zastanowi się, czy myśli, czy raczej taka sztuka jest mu nie znana. Ot jaśnie pan. To go tłumaczy. hej.
 • szok
  Oj Pijany czy ty przypadkiem nie zawyżasz liczby mieszkańców ?czy też liczysz razem z tymi co szukają dobrobytu na zielonej wyspie tudzież na innych landach?
  Pijany nie deprecjonuję , tylko stwierdzam fakt.List podpisało 10 osób , reszta siedzi cicho albo aktualnie sączy coś pod znaną ''marką'' sklepow sieciowych.Mieszkańcy czuja się oburzeni faktem że przypisuje im się kopanie grobów zamordowanym żydom.Jest to niejasno napisane i nie wiadomo o co chodzi .Jeśli chodzi o mord na tej nieszczęsnej kobiecie z dwójką dzieci to sprawa powinna być wyjaśniona .Nie pochwalam mordu łopatami na niewinnych istotach .
 • pijany znad Grodarza
  @zok napisał: "Pani Renato znamy się co najmniej 25 lat , przecież dobrze Pani wie jak wygląda życie na naszych wioskach, nie ma co udawać oburzenia.
  Jeśli chodzi o sprawę kopania grobów dla zamordowanych żydów , czy to czasem nie chodzi o ukrywającą się kobietę z dwójką dzieci? zamordowani zostali nie przez Niemców i zakopani w lesie nad Bochotnicą."
  Szok. I właśnie chodzi o to abysmy historię "sprowadzili" do najbliższej JEJ prawdy. Jężeli wiesz, jeżeli mial to namysli p, Zanussi to popieram.
  Wkurza mnie z kolei fakt, ż deprecjonujesz podpisy tych 10 osób. Zauważ, że Polska liczy 40 milionow mieszkańców, a do zwolania referendum wystarczy 10o tysięcy. Miarkuj Waćpan.
 • szok
  Laik nie czyta treści ze zrozumieniem , odpowiem za siebie .Nie jestem i nie będę zwolennikiem Burmistrza .Poza tym co ma Burmistrz do tego kto pije alkohol?Laik rozbroiłeś mnie tym że Burmistrz płaci mnie i Pijanemu . Śmieszy mnie ten lament a zwłaszcza list podpisany przez 10 osób (ilu mieszkańców liczy wieś ?)oto Polska własnie typowa obłuda , najlepiej udawać że nic się dzieje.Osoby które powinny stanąć po stronie dzieci i kobiet żyjących na co dzień z pijakiem w domu wystosowują protest.Ha ha ha ha ha ha !!!!!!!!!!!!
  Laik dla ścisłości powiem że nie jestem też na usługach państwa Zanussi.Zgadnij dlaczego list podpisało 10 osób i to nie wszyscy z Bochotnicy ?Reszta mieszkańców to rozumiem abstynenci?
  Pani Renato znamy się co najmniej 25 lat , przecież dobrze Pani wie jak wygląda życie na naszych wioskach, nie ma co udawać oburzenia.
  Jeśli chodzi o sprawę kopania grobów dla zamordowanych żydów , czy to czasem nie chodzi o ukrywającą się kobietę z dwójką dzieci? zamordowani zostali nie przez Niemców i zakopani w lesie nad Bochotnicą.
 • pijany znad Grodarza
  z pomponika:
  "Na wystawnych bankietach zaczęli zostawiać ulotki, w których prosili o wsparcie na budowę świątyni, aby odnowić moralnie mieszkańców naznaczonych piętnem "alkoholizmu i złodziejstwa"!

  "Wsi obciążonej do dziś alkoholizmem, której niesłychanie potrzebne jest miejsce wsparcia duchowego i odnowy moralnej" - czytamy we fragmencie.
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok. Odpiszesz Laikowi?
 • Tadek
  Nawet pomponik już wie o złodziejach i alkoholikach :)
  http://www.pomponik.pl/plotki/news-mieszkancy-wsi-na-lubelszczyznie-oburzeni-slowami-krzysztofa,nId,1065247#utm_source=sg&utm_medium=referral&utm_campaign=test_a_gossip
 • laik
  @Szok-a rozum gdzie?Pani Renata Rusinek ma racje,wasza polemika jest zawsze nie na temat,chyba wam burmistrz płaci za te wypociny.
 • pijany znad Grodarza
  @ Renata Rusinek. Napisałaś o nas, a w temacie ZERO.Czy to nie żenujace? Żartowałem. Napisałaś bardzo mądrze. Może wystarczy.
 • Renata Rusinek
  Pijany z Szokiem może spotkali byście się nad tym Grodarzem i tam wymienili się swoimi poglądami bo Wy zawsze odchodzicie od tematu w tych swoich komentarzach. Żenujące są te Wasze wypowiedzi, ciągle cytuje jeden drugiego a treści żadnej.
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok. Jesli Linda powiedział, że to ostatnie 200 lat to okres CHAMSTWA, to dlaczego z uporem maniaka piszesz tylko o okresie od 1945 roku. Liczmy: 2013 - 200 = 1813 rok. W 1812 byl odwrot Napoleona spod Moskwy. Może wlasnie to On rozpoczął nasze CHAMIENIE. Jednym słowem. Francuzi nie tylko przynieśli nam francę, ale też chamstwo. Precz z Francją.
 • szok
  Laik jak by tu wspomnieć o Tatarach ,najwierniejszych żołnierzach Rzeczpospolitej dopiero byś się zdziwił .Twoja wiedza o nich jest poniżej poziomu zero.Na pierwszy rzut oka widać że wiedzę o nich masz rodem z propagandy PRLu.
 • szok
  Tadek ''Potop'' BYŁ RAZ ,Kmicic sam wszystkiego nie mógł upilnować a Jasnogórska Pani obroniła kraj , ale łupy pozwoliła za morze wywlec.Bogusław Linda którego jakoś szczególnie nie uwielbiam (ta córka Jaruzelskiego zburzyła mu opinię w moich oczach)tak oto podsumował to co tu się dzieje w tym moim ukochanym kraju.
  ''- Wymietliśmy najbardziej wartościową część społeczeństwa przez ostatnie 200 lat. Zrobiliśmy to my i odbyło się to też przy udziale cudzych rąk. Schamieliśmy totalnie, zrobiliśmy się prowincją, gdzie króluje wiocha z elementami szlacheckimi i wiejskimi ''
 • nauczyciel
  pogubiłem się juz w tych WASZYCH wypowiedziach. Miało być o kościele który budują w Bochotnicy żeby ludzie tam..."chodzili do kościoła" itd. kończe wino i ide spać.
 • nowa
  ale sie porobiło.Do Kasi z Lublina-najtrafniejszy komentarz,domyślam sie ze jesteś młodą osobą,ale świetnie to ujęłaś,nie znałam tego powiedzonka.Ja nie jestem z Bochotnicy,i nie znam wielu osób z tamtąd,ale wszędzie znajdą sie czarne owce.Paskudnie to wszystko sie ułożyło
 • Tadek
  Laiku- a kto napisał, że jesteśmy?
 • laik
  @Tadek-nie wiedziałem ,że jesteśmy w stanie wojny ze szwedami,wtedy byliśmy,może wspomnij jeszcze o Tatarach.
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok. Byłeś w Krakowie?
  "
  Zanim Brytyjczycy upodobali sobie Kraków, celem ich weekendowych eskapad w tej części Europy były Praga i Budapeszt. Mają tam oni opinię pijących na umór, wdających się w bójki oraz demolujących hotele. Również w krajach, w których spędzają najchętniej wakacje - zwłaszcza w słonecznej Hiszpanii i Grecji - już od wielu lat "cieszą się" opinią awanturników i hulaków. Podobną reputację wyrabiają sobie teraz w Polsce. "
 • Tadek
  Piszesz Szoku, że w Skandynawii taka wielusetletnia uczciwość panuje, że dopiero na widok Polaków musieli zamki w drzwiach zakładać. A nie wiesz przypadkiem, kto naszą Ojczyznę w czasie tzw. Potopu Szwedzkiego tak dość dokładnie oskubał z wszelakich dóbr i na północ wywiózł? Eskimosi? :)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę