Protest mieszkańców Bochotnicy

Skomentuj (60)

Jesteśmy zbulwersowani, wstrząśnięci i rozżaleni, gdyż krzywdzące opinie Państwa Zanussich dotyczą ludzi, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju wsi  nowoczesnej, przyjaznej wszystkim, którzy szanują człowieka, bez względu na jego wyznanie, status społeczny czy też materialny – piszą w liście otwartym mieszkańcy Bochotnicy w odpowiedzi na niefortunny apel Elżbiety i Krzysztofa Zanussich.

Bochotnica, dn. 26 listopada 2013 r.

List otwarty mieszkańców Bochotnicy


W odpowiedzi na apel wystosowany przez Państwa Zanussich, społeczność Bochotnicy pragnie wyrazić swój sprzeciw i oburzenie.

Treść apelu zawiera bulwersujące zdanie, jakoby ta właśnie społeczność obciążona była tragedią kopania grobów dla mordowanych przez hitlerowców Żydów (?!), a także wymaga odnowy moralnej ze względu na szerzący się alkoholizm i złodziejstwo. To wielce krzywdząca opinia, obrażająca ludzi, którzy przekazali swoją wspólnotową własność pod budowę kościółka, o czym Państwo Zanussi nie wspominają w swojej ulotce. Doświadczenia Państwa Zanussich z jedną z rodzin z naszej wsi (Pani Elżbieta Zanussi jest matką chrzestną dziecka z tej rodziny) nie mogą rzutować na obraz całej społeczności.

Bochotnicka ziemia jest przesiąknięta krwią swoich synów zamordowanych przez Niemców w dn. 18 listopada 1942 r. („Krwawa Środa”), obciążona tragedią kilkudziesięciu młodych ludzi wywiezionych do obozów śmierci i kilku zesłanych na Syberię za działalność w Armii Krajowej.

Pijacy i złodzieje nie odbudowaliby spalonej w czasie wojny wioski. To rękami i krwawymi groszami bochotniaków wybudowana została szkoła, remiza strażacka, pomnik straceń, chodniki i ulice, wodociągi, kanalizacja sanitarna i gazociąg wioski.

Mieszkańcy Bochotnicy są zbulwersowani, wstrząśnięci i rozżaleni, gdyż krzywdzące opinie Państwa Zanussich dotyczą ludzi, którzy swoją pracą i aktywnością przyczynili się do rozwoju wsi, piękniejącej z dnia na dzień, nowoczesnej, przyjaznej wszystkim, którzy szanują po prostu człowieka, bez względu na jego wyznanie, status społeczny czy też materialny.

To stąd wywodzą się dziesiątki światłych ludzi – profesorów, inżynierów, lekarzy, pedagogów, wyższych oficerów wojska i pokolenia prostych, ale dumnych ludzi, którym należny jest szacunek ze względu na ich człowieczeństwo.

Wielu mieszkańców Bochotnicy to ludzie wierzący, aktywnie włączający się w życie kazimierskiej parafii, uczestniczący w pracach Rady Parafialnej, we wszystkich uroczystościach kościelnych, przyjmujący wizyty duszpasterskie, uczestniczący w mszach polowych. Członkowie OSP zabezpieczają od dziesięcioleci asysty przy grobie Chrystusa i procesje. Mieszkańcy Bochotnicy to także ludzie tolerancyjni wyznaniowo, czego dowodem była koegzystencja rodziny żydowskiej (do 1968 r.) p.p. Zofii i Bolesława Zielińskich – właścicieli tartaku wodnego, których  Moczarowska czystka zmusiła do wyjazdu.  Mieszkańcom Bochotnicy potrzebna jest odnowa moralna i duchowa  w takim samym stopniu, jak całemu narodowi polskiemu.

W Kazimierzu Dolnym, oddalonym od Bochotnicy o niecałe 4 km, na wiernych oczekują trzy świątynie, a w Wierzchoniowie kościółek, do którego uczęszczają również mieszkańcy Bochotnicy. Wieś nie potrzebuje kościoła na zebrania – jak sugeruje inicjatorka. Wybudowana została piękna sala gimnastyczna, w której spotykają się mieszkańcy. Kościół niech służy modlitwie i będzie, jak napisał ks. Tomasz Lewniewski, przestrzenią, „w której Niebieski Ojciec odbierając należne Jego Imieniu uwielbienie spotyka się ze Swoimi dziećmi”.

Kłamstwem jest zamieszczenie w ulotce stwierdzenia, że budowa kościółka „była blokowana przez złą wolę i bałaganiarstwo postkomunistycznych urzędników”.

Wioska oczekuje rzetelnej informacji i żąda przeprosin na piśmie od Państwa Zanussich złożonych na ręce sołtys p. Jadwigi Kozak oraz przeprosin z ust p. Elżbiety Zanussi podczas homilii w kazimierskiej Farze.

Domniemamy, do jakich środowisk skierowany jest apel państwa Zanussich – niech więc Szanowny Pan Reżyser wraz z małżonką liczy na te środowiska, nie uwzględniając w bilansie splugawionej wioski.

Reprezentanci wsi Bochotnica:

1.    Sołtys wsi Bochotnica - Jadwiga Kozak
2.    Rada sołecka: Stanisława Pałka, Marian Wyziński
3.    Radny III kadencji - Waldemar Kruk
4.    Radny II kadencji - Piotr Guz
5.    Wiceprezes OSP - Andrzej Plewicki
6.    Prezes Bochotnickiego Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Lokalnego - Artur Pomianowski
7.    Przewodnicząca Spółki do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej - Krystyna Brzozowska
8.    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bochotnicy - Andrzej Pisula
9.    Przedstawiciel Nauczycieli SP w Bochotnicy - Elżbieta Kruk .

Załączniki:

1.    Ksero apelu PP. Zanussich

 

Skomentuj


Dodane komentarze (60)

 • Peel Faynarts
  Cały ten kościół i Ci inicjatorzy i ta rozmowa w komentarzach ...wszystko to jeden wielki BEŁKOT. Pozdrawiam z daleka
 • Lef
  Coś podobnego ! Kościół ??? Słuszne oburzenie społeczności skoro właściwsza byłaby izba wytrzeźwień i komisariat MO !
 • Smutny i Wesoły
  @Szok-gdybyś był bardziej rozgarnięty, to zgadłbyś,że to ILIADA i ODYSEJA.
  Rzeczywiście prof.zw.Krzysztof Zanussi może utożsamiać się z Odysem. Jest przemyślny, wielce obrotny, niezłomny, przebiegły, wytrwały,cierpliwy,nienasycenie ciekawy świata i jego dziwów, tkliwy w uczuciach rodzinnych i przyjacielskich oraz nieubłagany w zemście.
  Ale swoją Penelopę utracił bezpowrotnie ! i dlatego Odysem nie będzie, a miał szansę.
 • szok
  O rety kabarety!! kto tu nas nawiedził ? Dionises , Odyseusz , Gubernator , Wesoły i Smutny tylko Hansa Franka zbrakło.Nic się nie zmieniło oprócz zmiany nicków przez jednego jegomościa i picia za sklepem.
 • pijany znad Grodarza
  Grecy kochani. No i proszę. Fundowali Polacy z Warszawy, a grecy w osobach Odyseusza i Dionisesa kłócą się, czy jest prawdą, że;"..to nie latwe dla miejscowosci, ktora ukryla prawde o sprawcach mordu na ukrywajacej sie kobiecie i jej corkach w czasie II wojny, fakt iz byli zydami nie dyskwalifikuje czynu, to bylo morderstwo z peremedytacja w celach rabukowych. Zmowa milczenia obowiazuje do dzis, sprawcy nigdy nie poniesli kary" Na to Odyseusz:" Piszesz niczym pan Gross, który z pojedyńczych, przeinaczonych faktów czyni regułę obciążająca całe społeczeństwo. Czy w mordzie w Bochotnicy udział brała cała wieś, jak sugerujesz? Z pewnością nie!" Oj kolego. Rację, a i to watpliwe, przyznałaby Ci wierna Penelopa, ale to Tylko wierna kobieta. Ile to Ona lat czekała?. O wiele mniej, jak Ta nasza.
 • Odyseusz
  @Dionises Z Antalka oczywiście, że mord na kobiecie z dziećmi należy potępić niezależnie od tego jakiej była narodowości. Z tym, że nieco się zapędziłeś. Piszesz niczym pan Gross, który z pojedyńczych, przeinaczonych faktów czyni regułę obciążająca całe społeczeństwo. Czy w mordzie w Bochotnicy udział brała cała wieś, jak sugerujesz? Z pewnością nie! Ferując wyroki zapytam -Czy wiesz na pewno, że mordu dopuścili się mieszkańcy Bochotnicy? Skąd ta wiedza?
 • dionises z antalka
  prawo do szacunku nie jest obligatoryjne, na szacunek nalezy sobie zapracowac, to nie latwe dla miejscowosci, ktora ukryla prawde o sprawcach mordu na ukrywajacej sie kobiecie i jej corkach w czasie II wojny, fakt iz byli zydami nie dyskwalifikuje czynu, to bylo morderstwo z peremedytacja w celach rabukowych. Zmowa milczenia obowiazuje do dzis, sprawcy nigdy nie poniesli kary. Zatem zamiast plotkowac ajac sie nalezy wlasna kondycja moralna i nie pokazywac palcem innych, spojrz na sibie najpierw.
 • Gubernator
  Pozdrawiam mieszkańców Bochotnicy i życzę powodzenia w dochodzenia swojego prawa do godności. Wysoka pozycja społeczna jeszcze z czasów PRL nie upoważnia nikogo do pogardliwych komentarzy oraz łatwego ferowania wyroków.
 • hehe
  ale plotkare maja ujadanie, i to chlopy, gorsze od bab z magla....
 • Tadeusz
  Ech jaśnie państwo. Nie przejmujcie się. Oni już tak mają.
 • Wesoły
  Pijany Znad Grodarza-Kazimierz-MASZ KLASĘ !
  @INNI-nie znacie historii rodów??:chodzi o pochówek arystokratyczny hrabianki Grocholskiej wraz z mężem w prezbiterium lub nawie głównej "ufundowanego" przez siebie kościoła. Podejrzewam, że profesor Zanussi jak zwykle wywinie kawał i pochowa się na Powązkach, a tam może nie udać się zabrać szlachetnie urodzonej ale źle wychowanej żony.
  Ponieważ na tym blogu za wykłady się nie zarabia, ja wracam do pracy zarobkowej i nie mam czasu na dalsze gryzdanie.
 • pijany znad Grodarza
  @ Xyz. Niesłusznie z dużej litery " X". Nie zasługujesz. Podpisuj " xyz"
  Czytałeś " Zegarmistrz z Lublina"?. Tamten mógł z dużej.
 • xyz
  Okropny zaszczyt być pochowanym Bochotnicy taki grajdoł, piekiełko o przerośniętych ambicjach przerost formy nad treścią! i do tego takie sensacje...
 • pijany znad Grodarza
  @ Pacanow. Nie "Hehehe", a Meeeee
 • hehehe
  plotkarz sie obrazil, o szczescie niepojete, to juz drugi....
 • Smutny
  Ja znam zasady obowiązujące w rodzinach szlacheckich (takie mam wychowanie)wśród których jedną jest sprawa pochówku.
  Wszyscy arystokraci także wcześniej przywołany książę Karol jak i jego żony przed ślubem też musiały dokonać wyboru miejsca pochówku.
  Marzenia ppZanussiGrocholska zna Szok-Kazimierz,
  Ja wspieram protest pokrzywdzonych przez Państwo Zanussich.
  Moje uczestnictwo w tym blogu jest zakończone.
 • szok
  Smutny , czy Ty nie za dużo wypiłeś ? Myślisz że Państwo Zanussi marzą o pochówku w Bochotnicy?pffffffffffffffff
 • Smutny
  Tak, chodzi o godność ludzką, która została naruszona i to przez ludzi, którzy z gościnności tego Miejsca korzystali.
  Tym ludziom pewnie się nic nie stanie, ale miejsce swojego arystokratycznego pochówku będą musieli znaleźć gdzie indziej.
 • pijany znad Grodarza
  Śmieszku z Pacanowa.
  Żartować też umiemy. Przykładem niech będzie Koziołek Matołek, którego też czytalismy. W tym przypadku, chodzi o godność.
 • Redakcja
  Niektóre wpisy zostały usunięte, gdyż naruszały zasady dyskusji. Prosimy o przestrzeganie regulaminu.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę