List otwarty Elżbiety Zanussi

Skomentuj (21)

- Bardzo mi jest przykro, jeśli ktokolwiek poczuł się zlekceważony, znieważony czy niedoceniony. Nie było to w żadnym stopniu świadomym działaniem z mojej strony – pisze do społeczności Bochotnicy Elżbieta Zanussi. To reakcja na protest mieszkańców w sprawie niefortunnej ulotki promującej ideę budowy kaplicy w tej miejscowości.

Szanowna Pani Sołtys!

Piszę do Pani jako do przedstawiciela całej społeczności Bochotnicy bardzo zasmucona ostatnimi wiadomościami o rzekomej chęci z naszej strony obrazy mieszkańców czy przypisania im negatywnych cech.
Tych parę sformułowań, może rzeczywiście trochę niefortunnych, w kontekście prośby o wsparcie finansowe szczytnego celu budowy świątyni w żadnym wypadku nie miało odnosić się bezpośrednio do żadnego z mieszkańców wsi Bochotnica. Był to bardziej ogólny kontekst sytuacji naszego polskiego społeczeństwa zgnębionego przez setki lat zaborów, wojen, szczególnie II Wojny Światowej, bestialstw nazizmu oraz lat powojennych i spustoszenia okresu ideologii komunizmu. Czyli ogólnie rzecz biorąc, krzywdy wyrządzonej nam, Polakom, przez takie a nie inne uwarunkowania historyczno – polityczne, gdzie właśnie kościół był tak często ostoją wiary, patriotyzmu i wiary w lepsze jutro.|

Bardzo mi jest przykro, jeśli ktokolwiek poczuł się zlekceważony, znieważony czy niedoceniony. Nie było to w żadnym stopniu świadomym działaniem z mojej strony, bardzo szanuję mieszkańców tej pięknej miejscowości, w której spędziłam kilka lat mojego życia, remontując stare gospodarstwo, i właśnie z powodu tego szacunku i sympatii postanowiłam wszcząć inicjatywę budowy świątyni.

Żałuję, iż z powodu mojego wieku i stanu zdrowia nie byłam w stanie być w częstszym kontakcie i że nie zorganizowaliśmy wcześniej spotkania z mieszkańcami, by porozmawiać wspólnie o budowie świątyni, miałam wielkie przekonanie, iż mieszkańcy są zadowoleni i z radością oczekują powstania kaplicy, która pozwoli na uczestniczenie we Mszy Świętej na miejscu, szczególnie osobom starszym czy tym, dla których z różnych względów dojazd na niedzielną mszę do innej miejscowości jest utrudniony.

Przepraszam tych, którzy poczuli się w jakikolwiek sposób urażeni, i składam w Pani ręce szczere wyrazy mego zasmucenia powstałą sytuacją.


Podpisano: Elżbieta Zanussi
Laski, 1 grudnia 2013 r.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (20)

 • justasopos
  Zanussi - Cudownie ocalony ?
 • justas opos
  kapliczke najlepiej postawić sobie w ogródku, był film o takim przedsiewzieciu ale pewnie nie pomysli dobrodziejki bo i prostytutka miała w tej budowli swój udział
 • Janko Chanowski
  Dadzom, na co bedom chcieli i nic Ci do tego, na co dajom. Ich piniendze- ich problem. Ty swoje wszystkie możesz dać na szkołę, jak czujesz potrzebę.
 • lucy
  Dewocji i kolejnym kapliczkom wielkie NIE. Pieniądze dajcie na szkołę czy dim pomocy a nie na niepotrzebny pomnik ciemnogrodu!!!!!
 • Lysy Blondyn
  poklocil bym sie ze wszystkimi, i z idea budowy kaplicy w Bochotnicy rozprawil ale - uwaga!- nawet ateista potrafi byc w 7 niebie po zjedzeniu miski pierogow z jagodami ze smietna, zatem odpuszczam....
 • Karol
  Jestem przeciwny budowaniu kolejnej świątyni. Wystarczy.
  Nas, Polaków usiłuje się zetrzeć z map Europy wciąż, raz wojną i krwawym holokaustem, potem w imię krzyża religią, a innym razem podstępem, w imię „wyższej” kultury zachodniej. Usiłuje się zagarnąć nasze bogate ziemie, a lud albo wymordować, albo zniewolić, rozpijając przedtem. Już tysiąc lat temu, przy wprowadzaniu chrześcijaństwa zniszczono starożytne zapisy słowiańskie, kroniki i wszelkie dokumenty, jak wtedy mówiono pogańskie.
 • jerzy
  Dopiero teraz czytam listy otwarte...jestem zdumiony reakcją mieszkańców na inicjatywę Państwa Zanussich.Szlachetność i dorobek tego reżysera to wielka wartość jaka wnosi do każdego miejsca w którym się znajduje...dziwię sie mieszkańcom,że wyżej stawiaja remize i kanalizację...P.Zanussi może jest gorzej niż Pan myśli,a może jest tak jak w Barwach ochronnych?
 • Ulka
  @Szok, a Ty znowu swoje. Czy Polska według Ciebie była kiedykolwiek wolna?!
 • Lublinianka
  Musi być pan młodym człowiekiem i nie pamięta jak Bochotnica wygladała
  wcześniej i jak wyglada dzisiaj. Jest olbrzymia różnica.
  Co do zachodu,znam i tam wsie.Mysli pan o Niemcach gdzie był ordnung
  zawsze czy może o Francji gdzie czujemy die lepiej.
  Nie może pan porównywać naszego kraju z zachodem .Trzeba trochę brać
  poprawkę i cieszyć sie z każdych pozytywnych zmian.
  Zeby nie UE byłoby jeszcze gorzej.Trzeba patrzeć oceniać uczciwie.
 • szok
  Lublinianka , Bochotnica wcale nie jest zadbaną wsią , jest typową dla Polski B na ścianie wschodniej zagraconą zarupieconą i na dodatek wymieszaną z koszmarkami budowlanymi wioską .Zaniedbanie widać na każdym kroku .Porównaj sobie wsie na zachodzie Europy czy na północy a zobaczysz jaką widać różnicę .
  Mary chciała się popisać ale nie wyszło .Pan Zanussi zna historię bardzo dobrze i wliczył jeszcze zabór radziecki , w tym to zaborze pijaństwo rozkwitło na dobre w Polsce.Teraz jesteśmy pod zaborem UE .
 • Lublinianka
  Dajcie spokój tym ludziom.Za co maja dawać szansy,za obrazę.Niech sobie
  p.Zanussi gdzie indziej działają harytatywnie.Jak mozna ich porównywać
  z rodem Przybylow z Kazimierza.
  Bochotnica była kiedyś biedną wsią ,dzięki Azotom i turystyką w Kazimierzu
  jest tym czym jest.Czystą,dobrze zabudowaną i zadbaną osadą.Niech inni
  biorą przykład a nie krytykują.
  Tak czysto jak w Bochotnicy nie jest w Kazimierzu.To prawda smutna ale prawdziwa.
  Nie dajcie sie manipulować przez nikogo jak rownież obrażać.
  Bądźcie dumni z tego co osiagneliscie.
 • PN
  Przyglądam się tej sytuacji - i zastanawiam, czemu mieszkańcy Bochotnicy nie chcą jednak dać "szansy" temu pomysłowi i działaniom Państwa Zanussich. Niefortunne sformułowania mogą się zdarzyć, a państwo Zanussi te środki, które przekazują na budowę mogliby wykorzystać na przykład na egzotyczne wycieczki. Najwyraźniej - w ramach swoich mocy chcą coś lokalnej społeczności dać- jak działo się często w polskiej historii. Dzięki postaciom, które mogły i robiły więcej- sąsiadujący Kazimierz ma świątynie ufundowaną przez ród Przybyłów.
  Drodzy Mieszkańcy Bochotnicy, wybaczmy tę niewątpliwą niezręczność. Ale przy tym nie zapominajmy, że problem alkoholizmu w polskich wioskach i miasteczkach istnieje. Chyba, że w Bochotnicy nigdy nie widzieliście Państwo leżącego przy drodze pijanego. Jeśli nie widzieliście -i jeśli wam nie zdarzyło się nigdy żadne niefortunne sformułowanie- to rzućcie pierwsi kamieniem.
  Ten projekt ma dać ludziom także nadzieję. A przynajmniej próbuje.
 • Lady
  Pani Elżbieto! Solidaryzuję się z mieszkańcami Bochotnicy, chociaż nie jestem jej mieszkanką. Powiem tylko tyle, że jeśli nie odpowiadają się Państwu mieszkańcy Bochotnicy, to po co się do nich pchacie?
  • klient1860476
   Prosze Pani...niech Pani oceni wlasciwie sytuacje. Alkoholizm w Polsce jest problemem. Brakowalo kaplicy, kosciola w Bochotnicy.
   Pani sie czuje urazona z jakies powodow. Robili to w dobrej intencji. Niefortunne slowa, niepotrzebnie rozdmuchane przez zakompleksionych ludzi. Chwala Panstwu Zanussim za to co zrobili.
 • mary
  Pani Zanussi chyba słabo zna historię Polski!? "Setki lat zaborów"...
  123 lata to jednak nie setki.
 • Smutny
  @Pijany Znad Grodarza:
  Miłość... hmn...To tylko Penelopa potrafi kochać szczerze i bez warunków.
 • czytelnik
  Dlaczego w wersji papierowej jest "poczół" zamiast "poczuł"?
 • pijany znad Grodarza
  Z całym szacunkiem Szanowna Pani Zanussi.
  Mając przed oczami: państwa Apel -Wytyk, podpisany też nazwiskiem niezwykle zasłużonym dla naszej państwowości, a nie tylko Zanussi. Nazwiskiem tym jest Grocholska. Także List Otwarty Mieszkańców Bochotnicy, no i ten powyższy, mam nieodparte wrażenie, że Panśtwem zawładnęła REŻYSERIA. Rzeczywistość stała się ODLEGŁĄ.
  W liście tym wiele SYMBOLI: zabory,II wojna światowa, bestialstwo nazizmu, spustoszenia komunizmem. No i i w podpisie miejsce tworzenia tego Listu. Laski. Miejscowość ta jest pełna miłości do ' skrzywdzonych" przez los ludzi. Wcześniejszy Państwa Apel, daleko odbiegał od tej miłości. Czyżby odległość między tymi miejscowościami przeważyła?
  Powrócę do mojego wrażenia. List Pani wywołuje / u mnie/ wrażenie jedynie próby " wyjścia z twarzą" z bardzo niezręcznej - dla państwa - sytuacji, a nie zmiany " spojrzenia' na mieszkańców zacnej miejscowości.
  Obym się mylił.

 • Mieszkaniec
  Jak na tak szacowną osobę tekst dość nieudolny, mieszane mam uczucia...Nawoływanie do patriotyzmu, jakby piętno zaborów "skrzywiło" społeczność w swojej wartości duchowej...Nie rozumiem przesłania tej pani, a może to próba dowartościowania swoich słabości?
 • tubylec
  miało być 3.4 a nie 34
 • tybylec
  niby zanussi sponsoruje kaplice a brak mu 34 funduszy więc po co sie szarpie? nie lepiej kapliczke przy drodze zostawić? a tu oprawa z kamienia wapiennego dzwonnica na 15 metrów po co to wszystko? dzięki temu będzie bardziej święty?

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę