Zaduszki. Fotoreportaż

Skomentuj (10)

zobacz więcej (30)

Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny – pierwsze listopadowe dni to czas, kiedy odwiedzamy cmentarze, myślimy o tych, którzy odeszli. Kazimierska nekropolia nie jest tutaj wyjątkiem – także wypełnia się gwarem przyciszonych rozmów odwiedzających, mieni się różnymi kolorami wieńców i lampek. To jest znak naszej pamięci.

Lampki, świece, światła nagrobne osłonięte od listopadowego wiatru szkłem o różnych kształtach i barwach to ślad prastarej tradycji rozpalania ogni – początkowo na rozstajnych drogach, by ogrzały wędrujące dusze zmarłych i oświetlały im drogę. Z czasem ogniska te przeniesiono w pobliże cmentarzy bądź rozniecano je wprost na grobach. Dziś stara symbolika ognia, jego opiekuńczej i ożywiającej funkcji została zastąpiona metaforyką chrześcijańską, gdzie ogień jest symbolem żywej wiary, a także – znak czasu – świecką – gdzie lampka nagrobna to symbol li tylko pamięci o tych, którzy odeszli. Tak czy inaczej, stawiając światło na mogile jesteśmy maleńkim ogniwkiem w wielowiekowym obrzędzie.


Fotoreportaż Mateusza Stachyry

Skomentuj


Dodane komentarze (10)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę