Za wywóz odpadów komunalnych zapłacimy więcej

Podczas wspólnego posiedzenia komisji kazimierscy radni opiniowali projekty uchwał, które procedowane będą podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej. Tematem, który zdominował czwartkowe obrady było ustalenie metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Wspólne posiedzenie Komisji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym zdominował  temat:  ustalenie metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wszystko za sprawą projektu uchwały, którą na najbliższej sesji kazimierscy radni będą uchwalać. W związku z tym, że od 2020 roku każde miasto w Polsce musi odzyskiwać połowę masy odpadów komunalnych, samorządy muszą podjąć szereg działań. Potrzebna jest edukacja i wprowadzenie nowych zasad.
W Kazimierzu Dolnym dotychczas mieszkańcy płacili 9 zł od osoby – za odbiór odpadów segregowanych i 14 zł od osoby – za odpady zmieszane. W najbliższym czasie ma się to jednak zmienić i podobnie jak w innych gminach stawki pójdą w górę. Ten skok będzie duży, jednak jak tłumaczą urzędnicy, nie ma takiej możliwości, by zmian tych nie wprowadzać. Według nowych przepisów, samorząd nie może „dokładać” do wywozu śmieci. Gospodarowanie odpadami komunalnymi musi finansować się samo.
Ile kazimierzacy zapłacą na wywóz śmieci po wprowadzonych zmianach? Jeśli daną nieruchomość zamieszkuje od jednego do czterech mieszkańców – 20 zł od osoby, za piątą i każdą kolejną osobę zapłacimy – 10 zł. Dotyczy to oczywiście odpadów segregowanych. Jeśli nie zdecydujemy się na segregację śmieci zapłacimy miesięcznie 50 zł od osoby.
Zdaniem Ministerstwa Środowiska najważniejszym celem zmiany przepisów ma być zwiększenie motywacji do segregowania odpadów. Bo obecnie jest z tym nie najlepiej. Jak twierdzą fachowcy, recykling jest możliwy jedynie wtedy, gdy poszczególne frakcje segregowanych odpadów mają wysoką czystość. Czyli nie są zanieczyszczone niczym innym. Wystarczy jeden procent zanieczyszczeń, by wartość towaru spada poniżej zera.
Kazimierscy radni mieli sporo pytań i wątpliwości, jednak po długiej debacie i uzyskaniu wyczerpujących odpowiedzi, pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały. Podobne stawki za wywóz odpadów przyjęły sąsiednie gminy: Puławy, Baranów, Markuszów czy Końskowola.
Wyrzucając śmieci, pamiętajmy, że powinniśmy je segregować do pięciu różnych pojemników: niebieskiego (papier), zielonego (szkło), żółtego (metale i tworzywa sztuczne), brązowego (bio) i czarnego (reszta). Na terenie gminy Kazimierz najwięcej śmieci trafia do worka czarnego, na odpady zmieszane. I nie jest to dobra wiadomość, bo tych śmieci powinno być najmniej.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę