Z kogutkiem

Skomentuj (2)

Jeszcze na początku tego tygodnia można było zobaczyć na uliczkach Kazimierza pięknego koguta niesionego prastarym zwyczajem „od domu do domu” z życzeniami świątecznymi. Tak mali kazimierzacy, uczestnicząc w akcji „Dzieci Dzieciom”, zbierali pieniądze na rzecz potrzebujących na Ukrainie.

Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym pod opieką Iwony Pisuli i Iwony Budnik już po raz trzeci kwestowały na rzecz dzieci z Ukrainy w ramach akcji „Dzieci Dzieciom”, której pomysłodawczynią jest nauczycielka tej szkoły – Iwona Pisula. W ten sposób chciała ona wesprzeć działania księdza Wojciecha Stasiewicza, który kilka lat temu wyjechał z kazimierskiej parafii na Ukrainę na misje.

– To wyraz solidarności z tymi, którzy mają mniej lub mają bardzo niewiele – mówi Iwona Pisula. – Od najmłodszych lat trzeba uczyć dzieci dzielenia się z innymi. Dobro rodzi dobro i będzie procentowało w kolejnych latach. Dzieci, biorąc udział w akcjach takich jak ta, stają się później otwarte na potrzeby drugiego człowieka i chętnie angażują się w akcje dobroczynne.

Dzieci z pierwszej klasy wspierane również przez kazimierskie przedszkolaki pod opieką Marzeny Jaśkiewicz odwiedzały kazimierskie restauracje i sklepy, wszędzie spotykając się z życzliwym przyjęciem. Za datki ofiarowywały własnoręcznie wykonane baranki, pisanki czy inne ozdoby świąteczne. Symboliczną złotówkę do puszki wrzucali również turyści, dla których fotografia z kogutkiem będzie miłą pamiątką z Kazimierza.

Pieniądze zebrane w ramach akcji „Dzieci z Kazimierza – Dzieciom z Sum” – około 800 zł – wykorzystane zostaną najprawdopodobniej na urządzenie placu zabaw dla dzieci w Sumach – 300 tysięcznym mieście leżącym w północno-wschodniej części Ukrainy nad rzeką Psioł, gdzie ksiądz Wojciech Stasiewicz, były kazimierski wikariusz, jest obecnie proboszczem.

Fot. Iwona Pisula

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę