Dzieci z Kazimierza - dzieciom z Sum

zobacz więcej (9)

Już po raz piąty uczniowie początkowych klas Szkoły Podstawowej w Kazimierzu staropolskim zwyczajem wyszli na ulice z kogutkiem. Podarunki za śpiewy i powinszowania, zebrane w czasie 3 dni trwania akcji, zostaną przekazane dzieciom z Sum na Ukrainie.

Zwyczaj chodzenia z gaikiem noszonym przez dziewczęta i kogutkiem, którego obnosili chłopcy należy do obrzędowości okresu Wielkanocnego. Mali kazimierzacy połączyli oba zwyczaje w jeden i co roku od pięciu już lat wyruszają na ulice Miasteczka z kurem, który ocalał z majowej katastrofy szkoły. Składając śpiewane życzenia świąteczne i ofiarowując własnoręcznie wykonane pisanki, zbierają datki na cele charytatywne. W tym roku po raz kolejny uczestniczą w akcji pomocy dzieciom na Ukrainie „Dzieci z Kazimierza – dzieciom z Sum”. W tym 300 tysięcznym mieście w północno-wschodniej części Ukrainy proboszczem jest ksiądz Wojciech Stasiewicz, były kazimierski wikariusz. I to na jego ręce zostanie przekazana zebrana w ciągu trzech dni chodzenia z kurem suma 600 zł.

 

W tym roku w akcji uczestniczyli uczniowie z klasy 3 a pod opieką wychowawczyń Iwony Pisuli i Iwony Budnik.

Fot. Iwona Pisula

Skomentuj


Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę