Wystawa prac Tramecourta

Skomentuj (3)

Galeria Mit Piwnica zaprasza na wernisaż wystawy prac Daniela de Tramecourta 25 maja o godz. 12.00. To już drugie wydarzenie z cyklu Ars Seniorum. Kolejny wernisaż – za dwa tygodnie.

Daniel Jerzy de Tramecourt – malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz. Urodził się w 1950 roku w Lublinie. Jako artysta działa od 1968 roku. Od 1988 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Barwna postać kazimierskiego środowiska artystycznego.

- Kazimierz jako miejsce to od lat tło epicentrum moich zainteresowań – mówi Daniel de Tramecourt. – Daje mi mocne oparcie w kontynuacji pracy już od ponad ćwierć wieku. Jest punktem wyjścia i odniesienia, w nie tak może już dosłownym znaczeniu, jak na początku mojej przez Miasteczko adopcji, a bardziej poprzez różnorodne znajomości, konfidencje i przyjaźnie z osobami, które tworzą nieustannie dopisywaną historię Kazimierza. W moim rozumieniu geniusz miejsca kazimierskiego to w pierwszym rzędzie ludzie, ludzie i jeszcze raz ludzie.

Wernisaż wystawy prac Daniela de Tramecourta odbędzie się w Galerii Mit Piwnica przy ul. Senatorskiej 1 25 maja o godz. 12.00. To druga już ekspozycja z cyklu „Ars Seniorum”. Warto ją odwiedzić, bo prace oglądać będzie tylko przez dwa tygodnie.

- Rzadko już kiedy maluję Kazimierz, choć czuję, gdy wiosna, potrzebę pomalowania w kontakcie z naturą – mówi Daniel de Tramecourt. – Istotne jest to, że każdy mój obrazek ma konotacje kazimierskie, może to być niekiedy zapamiętana uwaga, czy zdanie istotne, kolory ulubione kazimierskie listopadowe.Może to być przypomnienie nastroju, myśli, która powraca lub pojawia się w kontekście kazimierskiej racji, często może przeciwstawianej przekornie racjom innym.

Ważniejsze wystawy indywidualne: Galeria Letnia; Muzeum Nadwiślańskie - Kazimierz Dolny 1988; Martin-art. rue Cambon - wystawa pod patronatem Ambasadora RP, Paryż 1990; Instytut Polski - Paryż 1993; Muzeum Nadwiślańskie - Kazimierz Dolny 1993; Kamienica Celejowska - Kazimierz Dolny 1994; Salon Letni - Kazimierz Dolny 1999 (wystawa zbiorowa).

Inne wystawy krajowe: Lublin 1968, 1970; Szczecin 1971; Warszawa 1982, 1983, 1987, 1997 (Warszawski Miesiąc Malarstwa - Galeria „Milano”); a także: Katowice, Kraków, Łobez, Łódź, Nałęczów, Poznań, Radom, Sandomierz. Część z wystaw to wystawy zbiorowe.

Inne wystawy zagraniczne: Monachium 1982; Paryż 1991, 1992, 1993 (m.in. Hotel Druot), 1994 (Hotel Druot oraz Galerie Etienne de Causans rue de Seine), 1995 oraz takie miasta jak: Genewa, Hameln, Holzminde, Muret, Salzburg, Sologne, Tuluza. Część z wystaw to wystawy zbiorowe.

Prace Daniela de Tramecourt znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych. Najważniejsza kolekcja znajduje się w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, wystawiona w stałej ekspozycji. Ponadto prace artysty znajdują się w zbiorach Biblioteki Głównej UMCS i Biblioteki Jagiellońskiej, a także w prywatnej kolekcji Wojciecha Borzobohatego w Paryżu.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Galerie

GALERIA MIT


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę