Wspomnienie Daniela de Tramecourta

Skomentuj (8)

zobacz więcej (19)

Niezwykle utalentowany, oryginalny, nade wszystko ceniący wolność... - Daniel de Tramecourt. „Daniel - Wspomnienie” to wystawa malarstwa poświęcona właśnie temu artyście. Oglądać ją można w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

Daniel Jerzy de Tramecourt to malarz, grafik, rysownik i rzeźbiarz. Urodził się w Lublinie w 1950 roku. Pracował twórczo od 1968 roku. Podróżował, żył ze sztuki w różnych miastach, przez wiele lat także w Paryżu. Stworzył i prowadził galerię w Kazimierzu Dolnym oraz był aktywną i barwną postacią jego środowiska artystycznego. Był członkiem ZPAMiG, stypendystą MKiS a także współzałożycielem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Jego prace znajdują się w muzeach i licznych kolekcjach prywatnych.

W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki obejrzeć można wystawę malarstwa Daniela de Tramecourta, która w pewien sposób przybliża nam jego oryginalną postać.

- Cała sztuka Daniela, we wszystkich jej formach - od rysunku, pasteli, obrazów olejnych po krakowskie bricolage czy nawet grafiki komputerowe - bardzo trudno poddaje się analizom, mniej lub bardziej wytrawnych krytyków sztuki – pisze Krzysztof Krzyr Raczyński w katalogu wystawy. - Bo jest to sztuka wolna taką wolnością, o której chyba marzy każdy artysta, ale nie wszystkim się to udaje. Trzeba dziękować sile wyższej (albo samemu Danielowi), że nie studiował w żadnej wyższej szkole, której i tak by nie ukończył z dyplomem, zresztą, nie ze względu na brak postępów, co to, to nie. Co nie znaczy, że nie ma w jego sztuce inspiracji, one są – małe światy na wyciągnięcie ręki: ironia, kpina, przewrotność, ale i dramat, samotność, beznadzieja, a czasem i literatura, łącznie z Biblią gdzieś tam w tle.

Daniel de Tramecourt zmarł 27 stycznia 2015 roku w Łodzi, pochowany został w Kazimierzu Dolnym, gdzie po latach nieobecności powrócił. Na zawsze.

Wystawę oglądać można przez najbliższe dwa miesiące w godzinach pracy Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Harry
  francjo....ciebie juz i tak NIC nie uratuje.....nawet twoj szpanerski de Tramecourt...(a bylo grac inteligenta i zrzynac z od nas konstytucje??--1791)
 • Fryz
  Nie widzę przewodniczącego komisji kultury pana Dołęgi... Panie Dyrektorze, trzeba się poprawić następnym razem!
  • !!!
   Burmistrza też nie widać?
  • Reks
   Pani Romana i pan Wawer uznali, że na takie wydarzenie nie ma co wysyłać pana Dołęgę. Dajcie mu spokój bo biedni jego "właściciele" jeszcze przed świętami będą musieli stworzyć jakiś kolejny złośliwy i zaczepny komentarz obrończy. Chociaż to ich specjalizacja to dajcie im odpocząć.
  • Ktoś
   Reks a twój pan gdzie? Szczekasz a sam nie odbierasz od nich
 • Henryk Wójcik
  Z Danielem chodziłem do jednej klasy w lubelskim "Plastyku", było to kolo roku 1966-1967. Matury razem nie robiliśmy. Zdaje się Daniel nie robił matury wogóle. Pamiętam jego mieszkanie przy ul. Wieniawskiej (gdy ożenił się). Potem straciłem z nim kontakt (od 1978 mieszkamw Toronto). Spotkaliśmy się po 25 latach w Kazimierzu i potem już częściej gdy przyjeżdżałem do Polski. Był osobą niezwykłą i oryginalną. Mam w swoich zbiorach jego drobne grafiki w tym ex librisy - właśnie on i prof. Zwolakiewicz "zarazili" mnie ex librisem i jestem mu wierny do dzisiaj.
 • iii
  goście jak 'dzieła,nie wiadomo co ciekawsze,ale najlepszy chyba ten co grzebie w uchu(koszula ci wylazła)
 • SołtysK.
  Jedno jest pewne, Daniel de Tramecourt miał wieloletni romans z panią Sztuką, cie choroba...

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę